Rikollisille apua ja uhreille tukea

On ne hyvii!

Otsikolla HS.ssa juttu Räsäsen ministeriön esityksestä turvallisuusriskien poistoon. Rikollisille apua siis tarkoittaa sitä, että esim. nuoret näpistelijät ohjataan "hoitoon" ja rattijuopoille annetaan mahdollisuus päästä viinasta eroon - eikä siis sitä että avustetaan rikoksen tekemisessä.

Mutta tässä jutussa tuli taas tämä uhkatilanteiden riski työelämässä. Ja eritoten tässä nyt sitten varmaankin tarkoitetaan taas näitä terveydenhuollon AMMATTILAISIA. Mikä muuten mahtaa olla se tämän (kaikkea muuta kuin hyvien osaavien) ammattilaisten lukumäärä? Yritin hakea sitä Valviran sivuilta, ei löytynyt, mutta arvaan itse että lukumäärä on kymmenissä tuhansissa ellei sadoissa, kun lasketaan mukaan kaikki lähihoitajat, sairaanhoitajat, lääkärit, hierojat, fysioterapeutit, ravitsemusterapeutit ym. kaikki nimikkeet, joista rekisteriä Valvirassa pidetään. No, nyt tullaankin sitten siihen kohtaan, että mitenkäs koko tästä valtavasta joukosta voidaan käyttää nimitystä terveydenhuollon AMMATTILAISET. Itselle ainakin AMMATTILAINEN sanasta tulee mieleen se, että osaa tehdä työnsä, haluaa tehdä työntä, kykenee tekemään työnstä, on asennetta tehdä työnsä täydellisen hyvin. Mutta onko näin? Kehtaako joku väittää että koko tuo joukkue on jotain valioliigaa! HAHHAHAAA! Niin joo. Valviran sivuilta löytyy myös pari teosta, joihin on koottu lyhennelmiä (siis lyhennelmiä, ei lyhennelmät) Valviran tekemistä ratkaisuista kanteluihin.

No, sitten näitä AMMATTILAISIA, joitten oma käyttäytyminen ei tosiaankaan ole parasta mahdollista, halutaan niiltä uhkilta suojata. Että siis, olkaa kuulkaa sitten varovaisia puheittenne kanssa kun heitä tapaatte. Ne vääntävät vaikka lauseen "pitääkö mun itteni tappaa" laittomaksi uhkaukseksi.

Lyhennelmissä oli esimerkkejä herrasväen omasta kielenkäytöstä. Mutta mitäs, tuon suojelluimmista suojellun porukan kielenkäyttö menee täydestä, vaikka kuinka olisi ruokotonta ja tökeröä. Paska ja perse... Haha! Vaitiolovelvollisuus - sitähän ei tunneta lain.

Ja kaikki se mitä ne puuhaavat keskenään toistensa kiusaksi ja toisensa häiritsemiseksi. No.... On siinä meillä ammattilaisjoukkue!
Voisiko siitä terveydenhuollon AMMATTILAISET - käsitteestä jo luopua, kun niitä tosi ammattilaisia ei tosiaankaan koko joukosta ole kuin promille!

Ai niin, niiltähän onnistuu tämäkin: Kun tekee kantelun lääkäristä, niin tästä esimiehensä käyttää väärää etunimeä vastineissaan, eli Raijasta tulee Riitta - miksiköhän. Vai onko nyt sitten tapahtunut niin että jos kyseessä oli Riitta niin siltä vietiin oikeudet harjoittaa lääkärin ammattia kun ei julkiterhikki tunne koko tyyppiä. Kuvallinen tieto Raijasta sen sijaan löytyy yksityislääkäriaseman netistä, että sillä lailla! Vaihtoko etunimee vai?

Härskiä, häpeämätöntä, törkeää ja töykeää. Tämä on kanssa yks niitten bravuuri: Nauretaan päin naamaa, taisi Raijallakin olla jalat ristissä ettei päässyt lirahtamaan! Törkeitä! Ja herrasväen kielenkäyttö alta arvostelun.... höhähähähähähäh.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1979
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        29
        989
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        868
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        261
        747
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        65
        740
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        12
        718
      7. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        683
      8. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        80
        674
      9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        662
      10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        207
        655
      Aihe