Afrikkalaiset aloittivat itse orjuuden

totuus julki

5

56

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bjarne Halpa

      Niin aloittivatkin, mutta sitä ei saa sanoa, koska muuten olet rasisti.

    • jussuf (se sama)

      Vain länsimaalainen voi olla rasisti.

      Se on sitä "valikoivaa rasismia"

    • Kosto elää!

      Suurin osa orjista, jotka vietiin Afrikasta, vietiin muslimimaihin. Näissä orjuutta on myös ollut pidempään kuin Amerikassa, ja vieläkin orjia on joissakin muslimimaissa.

      Muslimit myös veivät valkoisia eurooppalaisia, kts. wiki Valkoinen orjakauppa, suuria määriä. Jotkut, vähemmistö, palautettiinisoja lunnaita vastaan. Suurin osa kuoli orjuudessa kidutettuna. Kosto elää! Jonain päivänä kostamme sen kaiken!

    • Historiallisesti rikkaiden ensimmäinen yritys oli orjanomistus jo miljoonia vuosia sitten.
      Köyhät sitä vastoin harjoittivat enemmän kannibalismia.

    • "ihmislaji"

      itsessään on vielä varsin seksistinen ja väkivaltainen. Etelessä kaikki tuntuu olevan aggressiivisempia. Mitä pohjoisempana, sitä rauhallisempia ja sivistyneempiä ihmiset on. Kiinalaiset on aina olleet fiksuja. Heillä (miehillä) on muuten pienin penis ja feminiiniset piirteet. Toivon todella että kehitys menee pehmeisiin arvoihin. Jos ählämit, sen lähimaat ja vielä keski- Eurooppalaiset Amerikan sekakansa ottaa yhteen, niin moriens.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe