Saksan matkaaja

Samaa paskaa

Suomalainen on kuin karkkikaupassa saksassa, autobahnalla saa mennä niin kovaa kuin autosta pääsee, ruoka on halvempaa, olut on halpaa.
Olutta saa juoda vapaasti kadulla, terasseilla ei ole turhanpäiväisiä olut "karsinoita"
Tupakkia saa jopa kadun varsilla olevista automaateista.

Saksalainen saa ostaa autonsa mistä maasta vain ilman autoveroja, REILUA.

Huoratkin on halpoja.

Kaiken kaikkiaan VITUTTAA tulla suomeen, VITUTTAA asua suomessa.
Heti kun tulee tilaisuus, suomi saa jäädä, painikaa vittu ryssien kanssa.

Hyvinvointivaltio ei ole SUOMI.

9

56

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silti puistot ja

      joutomaat ovat Suomeen verrattuna siistejä.

      Hurrien valta ei nähtävästi ole lainkaan hyväksi Suomelle.

    • oi aikoja, oi tapoja

      Minä olen oikonut historiaamme (matkustan paljon, työssäni ja muutenkin).

      Historiaa lukeneille, kun he kysyvät esim. natsi yhteyksistämme, vastaan että emme ME mitään sotia halunneet, niitä halusivat suomenrååtsalaiset saksalaismieliset, jotka ilmeisesti haluavat niitä sotia vieläkin. ("puolustus"ministeri on hyrri, samoin kenraalikikuntamme, katsokaapas keitä siellä onkaan) Hehän niitä "arjalaisia" halusivat olla, ja varmaan haluavat olla vieläkin?

      Ps. Minun isäni oli myös"siellä jossakin"

      • kjngbv

        niin ja miten nämä liittyivätkään avaukseen nyky-yhteiskunnan asumisviihtyvyyteen ja autopolitiikkaan.


    • Ennen (t)euroja

      Minä kävin tuolla useasti autolla jo ennen Euroaikaa. Silloin siellä vasta h a l p a a oli kaikki.

      Sakujen D-markka oli kivikova maailmanvaluutta. Kaikki viinat, elintarvikkeet, elektroniikka, työkalut, ihan kaikki oli kaupoista saatavilla -60% alennuksella Suomen hintoihin verrattuna.

      Tuota Saksaa ei enää ole olemassa, D-markkaa ei ole.

      Mutta se voi vielä tulla takaisin, D-markalla on kultaiset kehykset saksalaisten omissakin muisteloissa. Huono euro, eli saksalaisten nimityksellä "teuro" (=kallis) leikkiraha saa luvan mennä.

      • jaa jaa jaa

        Voi jos se D-markka tulisi saksaan niin kukas se silloin tahtipuikkoa heiluttaa, saksasta tulisi todellinen supervalta.


    • Sossu lopetettava

      No ei sen Saksan supervalta-aseman ainakaan meitä suomalaisia pitäisi haitata. Saksa on toiseksi suurin kauppakumppanimme joka tapauksessa.

      Ja itärajan takanahan meillä on yksi jonkin luokan ydin/supervalta kanssa. Kyllä Suomi osaa maailmassa noiden supervaltojen kanssa toimia.

      Tämä Euroopan Sosialistinen Valtiokokeilu tässä nyt vaikeampi pala on. Että mitenkä tästä joka paikkaan tahmaisilal lonkeroillaan takertuvasta Euro-sosialismista oikein voitaisiin päästä eroon. Sehän se vasta KALLIS järjestely on Suomelle ollut tähän mennessä. Hintalappu 60 miljardia euroa.

    • helevettti

      Sitä minä en ymmärrä miksi VITUSSA no esim Saksassa on halvempaa yleensä muissa EU maissa on halvempaa kuin suomessa ja kuitenkin saksassakin on hyvät palkat verotus on pientä suomeen verrattuna.

      MIKÄ HELVETTI SUOMESTA TEKEE KALLIIN, eikö suomalainen kansalainen voi nauttia halpuudesta, vapaudesta, turhista rajoituksista kjuin saksalainen.

      Se tässä vituttaa!!!

    • .........

      Suomessa hyysärit valitsee hyysäri tiukkapipo politikkoja valtaan, kukkahattutädit jne..

      vahditaan syömiset ja juomiset...ja niitä pääääästöjä, luontoaktivistit

      Voi herranjumala tätä kansaa mihin se sortuu!

    • VituttaaIhanOikeasti

      Suomi verotetaan hengiltä kuten Kreikkakin ja Espanja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe