Perjantai-iltana alko alapään kirvely ja virtsaamisen tarve lisääntyi. Virtsatessa poltteli eikä paljoo virtsaa tullu. Launtai oli oireeton, paitsi kun otin Qlaira e-pillerin, sama alkoi. Nyt tänä aamuna kävin terveyskeskuksessa labrassa, ei ollut ainakaan virtsatietulehdus niin kuin arvelin, mutta paljon valkuaista. Mitä tämä merkitsee? Uskoisin että oireet johtuvat e-pillereistä. Yhdyntää viimeksi alkuviikosta tai viime viikonloppuna.
Uskallanko tänään ottaa e-pillerin, vai alkavatko oireet taas? Huomenna tulee viljelystä tulokset. Olen 19-vuotias.
Qlaira pillerit ovat sopineet ihan hyvin. Yaz eikä Cerazette käynyt ja nyt olen Qlairaa käyttänyt reilu puoli vuotta. Aikaisemmin tälläisiä oireita ei ole ollut.
Mikä mulla on
6
209
Vastaukset
- ,,,
Tuskin johtuu e-pillereistä.
Otettiinko sinulta sivelynäyte? Poissuljettiinko klamydia? (voi olla vuosikausia oireeton....)
Et voi lopettaa kesken niitä pillereitä... - _Apua_
Voinhan lopettaa pillerit milloin haluan. Pitää vain olla muu ehkäisy
- 1+1=??
Voit toki, mutta ota sitten lopettaessasi huomioon se, että jos et ole käyttänyt kondomia viimeisessä yhdynnässä niin raskauden mahdollisuus on olemassa, tosin ei sinulla jos viime yhdynnästä on aikaa noin kauan.
Siittöit elävät hyvissä olosuhteissa jopa 7 vrk, sitä lienee aiempi vastaaja tarkoittanut. - _Apua_
Miksei voisi pillereistä johtua, kun tuoteselosteessa on juuri näitä oireita, ja siinä mainitaan virtsatietulehdus sun muita oireisiin viittaavia.
- _Apua_
Juttu eteni nyt näin:
Viljely kesti 2 vrk ja tänään sain tulokset. Ensin soitin tuloksista, ei osannut sanoa ja sano että soittaa myöhemmin. Kun soittoa ei kuulunut, soitin sinne taas. Joku ilmeisesti sairaanhoitaja sanoi, että jokin bakteeri siellä on ja antibioottikuuri tulossa. Soittaa kuulemma omalle paikkakunnalleni apteekkiin reseptin. Kävin kysymässä tuota antibioottia ja ei ollut reseptiä. Ihmettelin hieman. Hetken päästä soitti itse lääkäri ja sanoi että virtsanäytteessä näkyi harvinainen bakteeri, johon hän ei mitään lääkitystä laittaisi, kun ei tiedä mikä tai mistä se on tullut. Eikä tiennyt onko bakteeri tullut virtsatieputkesta vai näytteenoton yhteydessä. Eikä sitä siis virtsatietulehdukseksi määrittelisi. Eikä selviä, "vakavia" oireita enää ole, eikä ilmeisesti aikaisemminkaan, vaikka poltteli virtsatessa, tiheentynyt virtsantarve jne. Sairaanhoitaja sanoi aivan muuta. No, huomenna uudestaan virtsanäyte. Tutkivat sen ja ottavat viljelyn. Jos siinä jotain on niin sitten sen mukaan mennään. Jos ei ole mitään eikä mitään oireita niin asia jää tähän.
Mutta välillä näin normaalisti ollessani vielä alapääni hieman kutiaa/kirvelee. Mikä avuksi?? - puhtaat paikat
Onko seksipartnerillasi puhtaat välineet?
Voisi tepsiä jatkossa, mutta jos sulla infektio nyt päällä ni ota joku kunnon kuuri, ni saat vian pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655