Ruokapula johtui keskustalaisista

Keskustalaisten vika

Syötävät loppuivat keskustan puoluekokouksen iltajuhlassa lauantaina, kun vieraita tuli ilmoitettua enemmän ja useampi haki kaksi annosta, sanoo SantaParkin toimitusjohtaja Ilkka Länkinen.

Länkisen mukaan tulijoille ei ilmeisesti ollut kerrottu, että kysymyksessä on cocktail-tilaisuus eikä illallinen.

Koska osa iltavieraista ei ollut ehtinyt syömään kokouksen aikana, annokset tekivät reilusti kauppansa. Länkisen mukaan keittiö teki illan mittaan lisää niin, että lopullinen cocktail-palojen määrä oli kaksinkertainen 800 hengen tilaukseen nähden.

- Mutta viini ja tanssit eivät loppuneet kesken, totesi Länkinen tiedotteessaan sunnuntaina.

Keskusta myi iltatilaisuuteen 30 euron hintaisia lippuja. Hinta sai kokousedustajat uskomaan, että rahalla saa jonkinlaisen illallisen.

STT

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012061015689972_uu.shtml

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä mahtuu

      Yksi nälkäinen kepulainen saattaa hyvinkin syödä illan aikana melkein painonsa verran ruokaa.

    • 21 ventti

      Vain kokkari tietää, mitä kokkari tarkoittaa. Se tarkoittaa juuri tuota, eli ei mitään. Muut ihmiset syövät nälkäänsä. Hyvä niin!

    • JK

      AI NIINKÖ?

    • Ahneita ovat!

      Moni ahtoi itseensä monta annosta joten ei ihme että ruoka loppui.

      Puolueen politiikkakin taitaa olla samanlaista kotiinpäin vetämistä ja itsekästä koheltamista.

      Kansalla on kova työ elättää ahneita porvareita!

    • maajussuf (kepu)

      Keskustalainenkin tietää että ilmaista lounasta ei ole. Mutta aina pystyy syömään tupla- tai tripla-annoksen samalla rahalla.

    • pyhähenkikö?

      Onpa tyhmä päällikkö ravintolassa kun haukkuu asiakkaita julkisesti.

      On myös tyhmä järjestäjä jos ei ruokaa saa koko päivänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      271
      4130
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1501
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      988
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      336
      895
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      810
    Aihe