http://www.dailymail.co.uk/news/article-2152011/Warren-Jeffs-wife-escapes-FLDS-drugged-attempt-leave.html?ITO=1490
Warren Jeffs, FLDS kirkon vangittu johtaja, joka siis oikeudenkäynnissäänkin nosti esiin kuinka yhteiskunta vainoaa häntä juurikin hänen uskontonsa takia, on 13.5.2012 saanut uuden ilmoituksen jumalilta. Ilmoituksen mukaan naisten pitäisi olla vapaita ja heillä on myös oikeus koulutukseen.
Koko ilmoitusteksti on luettavissa osoitteessa:
https://docs.google.com/file/d/0B1LG1w31trK_RzVCNWl2cFdpOUU/edit?pli=1
Tämän valossa näyttää nyt kovasti siltä, että täällä suomessakin vaikuttava MAP-kirkko ei ole se oikea, koska FLDS -kirkko näyttää saavan jatkuvaa ilmoitusta.
Uusi ilmoitus jumalilta saatu
21
166
Vastaukset
- M.E.L.
Allahu akbar!!
- ......
Ave Maria!! Ja cilite tiukalle MELLI!!
- M.E.L.
...... kirjoitti:
Ave Maria!! Ja cilite tiukalle MELLI!!
Mutta näkisitpä rautaneitsyeni ja alkuperäisen kopion kunnianarvoisan veli konkistadori Francisco Pizarron miekasta joka riippuu kunniapaikalla olohuoneeni seinällä.
- M.E.L.
...... kirjoitti:
Ave Maria!! Ja cilite tiukalle MELLI!!
Ymmärrän toki katkeruutesi kirkkosi mitättömän historian johdosta :-D
- M.E.L.
...... kirjoitti:
Ave Maria!! Ja cilite tiukalle MELLI!!
Mutta kaiken kaikkiaan on miellyttävä havaita että mormonien nuoriso-osasto en vielä reippaana ja jopa Dan Brownin Da Vinci - koodi on tullut katseltua televiisorista.
Nuorissa on tulevaisuus ( etenkin kun vanhemmat väsähtävät )
P.S. en kuulu Opus Deihin :-)
- se mormoiopista!
Eikö tuo Warren Jeffs saanut tässä hiljan yli 100 vuoden vankeusrangaistuksen, kun hän oli hyväksikäyttänyt lukuisia pikkutyttöjä ja eräskin 15-vuotias tyttö oli synnyttänyt lapsen tälle jo vanhalle mormonijohtajalle? Ja eikö tämä samainen mormonijohtaja puolustanut oikeudessakin saada noudattaa uskonnollista vakaumustaan (mormonien moniavioisuutta).
- R. Sitia
Juurikin näin ja nyt jumalat toimivat edelleen hänen kauttaan ja hän saa yhä tärkeitä ilmoituksia jumalilta.
- Näin on!
Hän on todellinen Smithin seuraaja toisin kuin MAP-luopiokirkko.
- moroni
Maillä naisilla on ollut oikeus koulutukseen ainakin Brigham Yongin ajoiata lähtien.
B.Y. sanoi aikoinaan, että jos hänen pitäisi valita, niin hän antaisi koulutuksen ensin tytöille, koska ne opettavat äiteinä poikiaan lukemaan ym.
Moniavioisuus tarjosi 1800-luvulla mormoninaisille mahdollisuuden opiskeluun, koska lasten hoito oli järjestyksessä. Miehen muut vaimot hoitivat opiskelevan vaimon lapsia silloin kun tämä oli koulussa.
Meillä naiset ovat myös olleet vapaita elämään itsenäisinä.- R. Sitia
B.Y. on voinut sanoa jotain asian tiimoilta, mutta käytännöt ovat hyvin pitkään olleet naisten koulutusta vastaan ja mm. Wikipediassakin asiaa sivutaan esim. näin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Women_and_Mormonism#Women_in_early_Mormonism
"In 1975 the four-year, full tuition and boarding expenses presidential scholarship was changed from only being available to men to being available to an equal number of men and women."
Siis BYU alkoi myöntämään stipendejä naisille vasta 1975. Jos B.Y. on jotain asiasta sanonut niin aika kauan on hänen nimeään kantavalla yliopistolla kestänyt reagoida kyseisen herran sanomisiin. - Näin on
Tohtori Ellis R. Shipp (1847 - 1938) syntyi Iowassa ja muutti vanhempiensa kanssa Utahiin vuonna 1853.
Tohtori Shipp, joka oli yksi moniavioisen miehensä vaimoista, uskoi että ilman moniavioisuutta hänellä ei olisi ollut milloinkaan aikaa tai mahdollisuutta jättää lapsiaan rakastavien sisarvaimojen huolelliseen hoivaan, kun hän suoritti lääketeiteen opintojaan. Hän valmistui Philadelphian lääketieteellisestä oppilaitoksesta vuonna 1878, ja hänestä tuli Utahin toinen naispuolinen lääkäri. Hän jatkoi lääketieteen opintojaan myös Michiganin yliopiston lääketieteen laitoksella.
Samaan aikaan kun tohtori Shipp kasvatti omaa kymmentä lastaan, hän auttoi 60-vuotisen uransa aikana maailmaan yli 6000 lasta. Sisar Shipp palveli Apuyhdistyksen pääneuvottelukunnan jäsenenä vuosina 1898 - 1907.
(Kirkon historia aikojen täyttyessä, s. 426, jossa myös valokuva hänestä) - turha hurskastella
Näin on kirjoitti:
Tohtori Ellis R. Shipp (1847 - 1938) syntyi Iowassa ja muutti vanhempiensa kanssa Utahiin vuonna 1853.
Tohtori Shipp, joka oli yksi moniavioisen miehensä vaimoista, uskoi että ilman moniavioisuutta hänellä ei olisi ollut milloinkaan aikaa tai mahdollisuutta jättää lapsiaan rakastavien sisarvaimojen huolelliseen hoivaan, kun hän suoritti lääketeiteen opintojaan. Hän valmistui Philadelphian lääketieteellisestä oppilaitoksesta vuonna 1878, ja hänestä tuli Utahin toinen naispuolinen lääkäri. Hän jatkoi lääketieteen opintojaan myös Michiganin yliopiston lääketieteen laitoksella.
Samaan aikaan kun tohtori Shipp kasvatti omaa kymmentä lastaan, hän auttoi 60-vuotisen uransa aikana maailmaan yli 6000 lasta. Sisar Shipp palveli Apuyhdistyksen pääneuvottelukunnan jäsenenä vuosina 1898 - 1907.
(Kirkon historia aikojen täyttyessä, s. 426, jossa myös valokuva hänestä)Täällä Pohjolassa nainen on ollut tasa-arvoinen miehen kanssa ilman moniavioisuutta jo aikaan ennen kristinuskon tuloa!
HUOM! ilman moniavioisuutta! - 16
turha hurskastella kirjoitti:
Täällä Pohjolassa nainen on ollut tasa-arvoinen miehen kanssa ilman moniavioisuutta jo aikaan ennen kristinuskon tuloa!
HUOM! ilman moniavioisuutta!No ei varmasti ole, ei siitä niin pitkä aika ole kun ravintolaankaan ei nainen ollut tervetullut ilman miesseuraa.
- !!!
16 kirjoitti:
No ei varmasti ole, ei siitä niin pitkä aika ole kun ravintolaankaan ei nainen ollut tervetullut ilman miesseuraa.
Mistä tiedät ravintolakäytännön aikana ennen kristinuskoa?
Oletko muuten kuullut matriarkaalisista yhteisöistä? Ehkä et, koska sinulle on tuttu vain Smithin palauttama ankaran patriarkaalinen yhteisö, jossa naiset ovat ainakin melkein miesten omaisuutta. - moroni
turha hurskastella kirjoitti:
Täällä Pohjolassa nainen on ollut tasa-arvoinen miehen kanssa ilman moniavioisuutta jo aikaan ennen kristinuskon tuloa!
HUOM! ilman moniavioisuutta!Eipä tainut olla. Ennen kristinuskon tuloa mies saatoi ryöstää naisen vaimoksi. Siksi esimerkiksi Karjalaan julistettiin ns. naisrauha:
http://www.histdoc.net/historia/ birger.html
Oikeastaan vaimonryöstö oli vallalla monin paikoin 1600-luvulle asti, jolloin kirkkovihkiminen oli ainoa tapa saada lainvoima solmitulle avioliitolle.
Kirkkollisvihkiminen sisälsi ensimmäisenä ajatuksen, että molemmat osapuolet solmi avioliiton omasta valinnasta, vaika käytäntö olikin toinen ainakin paremmissa piireissä. - Ent. jäsen
moroni kirjoitti:
Eipä tainut olla. Ennen kristinuskon tuloa mies saatoi ryöstää naisen vaimoksi. Siksi esimerkiksi Karjalaan julistettiin ns. naisrauha:
http://www.histdoc.net/historia/ birger.html
Oikeastaan vaimonryöstö oli vallalla monin paikoin 1600-luvulle asti, jolloin kirkkovihkiminen oli ainoa tapa saada lainvoima solmitulle avioliitolle.
Kirkkollisvihkiminen sisälsi ensimmäisenä ajatuksen, että molemmat osapuolet solmi avioliiton omasta valinnasta, vaika käytäntö olikin toinen ainakin paremmissa piireissä.Birger Maununpojan suojelukirje on ankara muistutus siitä, että raiskaamista ei suvaita.
Vaimonryöstö meni yleensä niin, että nainen oli jo ilmaissut suostumuksensa miehelle. Ne eivät Suomen alueella yleensä olleet vastentahtoisia vaimonottoja.
Suomen romaniväestöllä perinne on säilynyt jopa meidän päiviimme asti.
Suomalaiseen kansankulttuuriin kuului myös ns.öitseminen eli yöjalassa käynti ja pariskunta katsottiin aviopariksi sen jälkeen, kun heille syntyi lapsi. Avioliittoon vihkiminen on yllättävän uusi tapa kuninkaallisia ja muuta parempaa väkeä lukuun ottamatta.
- voi hyvä sylvi
16 tajuaa vain kolikot ja setelit - ihan passeli mormoni joka osaa vain antaa rahansa map-kirkolle!
- OkkiVokki
Morkuilla menee se älykkyyskin sen 'heikoimman lenkin' mukaan!
- Haluaisit siis
OkkiVokki kirjoitti:
Morkuilla menee se älykkyyskin sen 'heikoimman lenkin' mukaan!
olla mormoni?
- tiedoksi hist.
Haluaisit siis kirjoitti:
olla mormoni?
Naisten äänioikeus:
Naiset saivat äänioikeuden ensimmäisenä Uudessa Seelannissa v. 1893.
Australian liittovaltiossa 1902 - valkoiset naiset saivat äänioikeuden ja vaalikelpoisuuden.
Suomen naiset saivat äänioikeuden ja vaalikelpoisuuden v. 1906!
- hist suomenniemellä
Roomalainen historoitsija yli 2000 v säilyneessä kuvauksessaan kuvaa: 'Fennit ovat ihmeen villejä, viheliäisiä, köyhiä.... Metsästys elättää sekä miehiä että naisia. Nämä seuraavfat miehiä kaikkialle ja pyytävät osan saaliista. Lapsillakaan ei ole muuta suojaa villieläimiltä ja rajuilmoilta kuin jonkinlainen oksista punottu katos.'
Tacitus tarkoittanee fenneillään Suomenniemen sisämaassa asuneita saamelaisia.
Myös historoitsija prokopios lähes 1000 v myöhemmin kertoo miesten harrastaneen metsästystä naisten kanssa. Samoin Olaus Magnus 1500-l kertoo naisten metsästävän jopa paremmin kuin miesten.
Myöhemmässä maatalouskulttuurissa metsästäminen oli naisilta kielletty tabu, samoin kuin pistäminen teurastuksessa (verenvuodatus).
Nimitys fennit eli finnit vakiintui tark suomalaisia vasta keskiajalla.
1000-l Häme ja Karjala oli yhtä katolista aluetta, kunnes room. ja kreikkalaisortodoksisen kirkon ero tapahtui v. 1054. Myös luonnonuskonnot olivat vallitsevia.
Toki tässä vaiheessa myös naisen ryöstö on ollut vallalla, mutta vähitellen katoliset kirkot oppeineen valtasivat Suomenniemen esim. häät, jossa kirkko näytteli suurta roolia määräyksillään ja usein avioliitossa varmistettiinkin omaisuus.
1527 v vaihtui Ruotsin valtakunnassa (johon Suomikin kuului) uskonto protestanttiseksi. Uskonto, avioliitto ja työ tulivat korostuivat.
Kaari Utriota mukaellen teos Naisen tie / Tammi v. 2006.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655