MIHIN VALUUTTAAN TÄSSÄ PITÄÄ KÄYDÄ RAHANSA VAIHTAMASSA, KUN VAIKUTTAA KOHTA SILTÄ, ETTÄ EURO KAATUU JA PANKIT LAITTAVAT RAJOITUKSIA KÄTEISEN RAHAN NOSTOON.
DOLLAREIKSIKO KAIKKI VAI MITÄ?
"EURO ON VAHVA EI SE MIHINKÄÄN KAADU"
"SIJOITA SINÄKIN RAHASI, TURHA NIITÄ ON PANKKITILILLÄ PITÄÄ"
HÄLYTYS!!! HERÄTKÄÄ
18
128
Vastaukset
- kuksaa2
Osta kaikilla rahoillasi karkkia, sillä tällä menolla ihmiskunta luopuu minun keksimän sielunlain perusteella rahasta ja pahasta.
- bnvbmkb
Et sinä rahalla mitään tee talouden romahdettua, vaan vaihtotavaroilla ja ruualla.
- Muutan Venäjälle.
- kuksaa2
Kun minä perustan YK:n tilalle Rakkauden ja Rauhan Puolueen, hyödykkeiden vaihtoarvo perustellaan sielunlailla. Unohda siis pikkuporvarillinen ja paha raha.
- Sykölooki.
Sinä perustat Rakkauden ja Rauhan Puolueen, hullujenhuoneelle jossa olet potilaana.
- kissamies57
samassa venessä olemme kaikki ja kovat ajat saavat aikaan yhteisöllisyyden mitä kokoomus ei ole saanut aikaan koko 20 vuoden sekoilun ja rahapelin aikana.Kun tilanne pahenee,meidän on pakko heittää laivan heiluttajat ulkopuolelle ja ruvettava soutamaan turvallisemmille vesille.Minula on vielä jokunen lammas jäljellä ,
- ajaton luoja
- ehkä näin
Vastaus:
Turvallisin sijoitus ja paikka mielestäni rahalle on kiinteässä omaisuudessa, kuten talot ja metsät. Euron arvon romahtaessa voi näet hyvinkin käydä, että kohta romahduksen jälkeen hintataso nousee rajusti. Jos esim. Euron arvosta lähtee yksi nolla perästä pois ja palkat lähtevät kovaan nousuun, niin nykyinen hintataso on halpa. Aluksi toki voi hinnat laskeakin paljon, mutta kysyntä ja tarjonta aina ennenpitkää hakevat tasapainonsa. Jossain kaikkien pitää asua.
Kultaan tai valtionlainoihin ei kannata sijoittaa. Kultaa on valtioilla holvit täynnä ja luulen että rahapulassa sitä vielä jostain dumpataan markkinat täyteen ja hinta romahtaa. Valtionlainat ovat täysin kestämättömillä tuotto/riski tasoilla. Riskit ovat massiiviset ja tuotto on alle inflaation.
Käteistä kannattaa pitää kohtuullinen määrä saatavilla varmuuden vuoksi. Kannattanee hajauttaa muihinkin valuuttoihin kuin Euroon. Liiat varat kannattaa sijoittaa edellä mainittuun kiinteään omaisuuteen ja velkojen maksuun. Korkojen nousu tulevaisuudessa on lähes väistämätöntä ja voi olla erittäinkin rajua.- Satunnainen seikkail
Pohdintasi turvallisesta sijoituskohteesta tuntuisi ihan kohtalaisen järkevältä. Mutta kuka tietää, että onko kiinteä omaisuuskaan loppujen lopuksi turvallinen sijoituskohde. Muistaakseni jokin aika sitten uutisoitiin euron romahtamisen johtavan mm. asuntojen arvon romahtamiseen.
Olikohan se eilen, vai tänään, kun uutisoitiin jo Espanjan, vai Kreikan asuntojen arvon jo romahtaneen. - ehkä näin
Satunnainen seikkail kirjoitti:
Pohdintasi turvallisesta sijoituskohteesta tuntuisi ihan kohtalaisen järkevältä. Mutta kuka tietää, että onko kiinteä omaisuuskaan loppujen lopuksi turvallinen sijoituskohde. Muistaakseni jokin aika sitten uutisoitiin euron romahtamisen johtavan mm. asuntojen arvon romahtamiseen.
Olikohan se eilen, vai tänään, kun uutisoitiin jo Espanjan, vai Kreikan asuntojen arvon jo romahtaneen.Asuntojen arvot voivat romahtaa paljonkin, mutta ne kestävät romahdusta paljon paremmin kuin esimerkiksi käteinen sukanvarressa. Ja asunnoissa pätee kysynnän ja tarjonnan laki. Jos hinta laskee tuotanto romahtaa, mikä taas nostaa hintaa pitkällä tähtäimellä. Lisäksi Euron hajotessa todennäköisesti inflaatio kiihtyy aika kovaksi jossain vaiheessa, joka sitten tulee näkymään hintatasossa ja koroissa. Lyhyellä tähtäimellä asunnot eivät välttämättä ole tuottoisia romahduksen sattuessa, mutta pitemmällä tähtäimellä ne ehkäpä säilyttävät parhaiten arvonsa. Jossain täytyy asua kaikkien.
- keinuttelija
ehkä näin kirjoitti:
Asuntojen arvot voivat romahtaa paljonkin, mutta ne kestävät romahdusta paljon paremmin kuin esimerkiksi käteinen sukanvarressa. Ja asunnoissa pätee kysynnän ja tarjonnan laki. Jos hinta laskee tuotanto romahtaa, mikä taas nostaa hintaa pitkällä tähtäimellä. Lisäksi Euron hajotessa todennäköisesti inflaatio kiihtyy aika kovaksi jossain vaiheessa, joka sitten tulee näkymään hintatasossa ja koroissa. Lyhyellä tähtäimellä asunnot eivät välttämättä ole tuottoisia romahduksen sattuessa, mutta pitemmällä tähtäimellä ne ehkäpä säilyttävät parhaiten arvonsa. Jossain täytyy asua kaikkien.
Suomessa asuntojen hinnat nousevat aina ja jatkuvasti, oli tilanne mikä tahansa. Siit'ä pitävät huolen poliitikkojen tukemat keinottelijat rakennus ja tonttikaupoissa.
- xcvolvi
Osta olutta.
Vaihtotölkeistä saapi 0.15 centtii- kauheaa
ALV:n voisi muuten muuttaa tukipakettiveroksi, Suomella menee näihin tukipaketteihin ainakin tuon ALV:n tuoton verran joka vuosi tätä nykyä.
- nikkelimarkkakin
Vanhat kunnon nikkelimarkat olis nyt poikaa. Kun romahdus tulee ja sota sen perässä, aseteollisuus tarvii nikkeliä!
- Osloboy
Jos tililläsi on vain esim 10.000e ylimääräistä, ei se riitä kiinteän omaisuuden hankkimiseen. Silloin suosittelen esim 3-4000 euron vaihtamista Norjan (öljy)-kruunuiksi, ja pistämään ne hyvään piiloon kotisi kätköön.
NOK tulee säilyttämään arvonsa paremmin kuin USD euron romahtaessa.
Vaihto kannattaa tehdä pikimiten, sillä NOK kallistuu koko ajan rapistuvaan euroon nähden. - vuonna 1984
Kovin varakasta sakkia täällä. Kymppitonni tilillä on "vain".
Tavalliselle kaduntallaajalle tärkein sijoitus on kuitenkin ruoka, puhdas vesi ja toimivat välit maalaisserkun kanssa (varsinkin kriisin pitkittyessä).
Toivotaan että vältymme pahimmalta, mutta jos emme välty... pidetään mielessä että suomalaiset vetävät yhtä köyttä olivat he sitten varautuneet eli ei. Tämä on liian pieni kansa jenkkityyliseen eristäytyvään "prepperi" meininkiin. Auttakaamme siis toisiamme. - fsdfdsfsdf
dfdsfshjj
- Securityforce1
Hyvä neuvo:
Pidä autosi tankki jatkuvasti täynnä. Eli tankkaat heti kun täysi tankki on huvennut n. 10 litraa.
Pidä autosi takakontissa jatkuvasti kanisterillinen vettä, rinkkaan pakattuna; trangia-retkikeitin spriipullo, pussikeittoja ja näkkileipää lihasäilykkeitä ainakin viikon varoiksi. Myös pieni teltta ja makuupussi.
Venäjä saattaa aloittaa maahantunkeutumisen itärajan yli jo lähi kuukausina. Se tapahtuu samanaikaisella massiivisella laskuvarjo-joukkojen maahanlaskulla Helsinkiin.
Kun tankkisi on täynnä, pystyt ajamaan mistäpäin tahansa suomea samalla tankillisella Haaparantaan Ruotsin rajanylityspaikalle. Mikäli lähdet välittömästi uutisen kuultuasi, saatat ehtiä ruuhkan kärjessä rajanylityspaikalle. Jos kuitenkin myöhästyt, ja kuulet autoradiostasi rajan Ruotsiin menneen jo kiinni, voit ajaa niin pitkälle pohjoiseen kuin bensa riittää, ja jatkaa jalkaisin metsiä suojanasi käyttäen, ja livahtaa rajan yli asumattomalla seudulla. Sentähden tuo retkivarustus rinkkaan pakattuna auton peräkonttiin. Heti tänään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671