Olisiko Halla-aho saanut Yhdysvalloissa tuomion kiihoituksesta kansanryhmää vastaan sekä jumalanpilkasta? Minulla on sellainen käsitys että siellä sananvapaus on paljon laajempi kuin Suomessa jossa sitä karkeasti rajoitetaan.
Sananvapaus, Suomi vs. USA
Kertokaa viisaat
9234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Paskat. Sanomisia ei olisi edes noteerattu, vapaassa maassa saa sanoa mitä haluaa, islamistisessa Suomessa ei saa pilkata pedofiilin
Jos Halla-ahon tapaus oltaisiin käsitelty Yhdysvaltain oikeuslaitoksessa, niin uskon että tuomio oltaisiin määritelty vielä suuremmalla sakko rangaistuksella.
Sama ryhmän ehdot -diktatuuri sielläkin on vallassa. On se kumma kun 1800-luvun liberaaliaate keskittyi nimenomaan lehdistö-, kirja- ja sananvapauden edistämiseen ja kritisoikin katolisen kirkon ja itsevaltiaiden harjoittamaa sensuuria, mutta nykyään järjestys on täysin päinvastainen: sensuuri ja itsekritiikki jyllää.
sananvapaus on 1 segment, Suomen entiseesä persutuslaissa se oli pykälä 10, uudessa taitaa olla 13, joten Suomessa ei pahemmin ssanavapaudesta välitetä.
Mutta uskon, että Halla-Aho saisi tuomion jenkeissäkin, jossa uskonnonvapaus on myös perusoikeus ja (käsittääkseni) kiihotus kansanryhmää vastaan myöskin rikollista.
Mutta sananvapaus menee kaiken edelle, ehkä siellä jopa osataan lukea mitä Halla Aho todella sanoi, siinä eimollut mitään kiihoitusta, eiyhtään mitään
Halla-aho ei olisi Yhdysvalloissa saanut minkäänlaista tuomiota, juttu ei olisi mennyt edes oikeuteen asti. Tämä on fakta! Suomessa sosialisteilla, vihreillä ja muilla kommunisteilla on kyllä sananvapaus, ei muilla.
Suomessa sananvapaus on häpeällisessä tilassa, totuuden kertominen on rikos. Tämä on aivan uskomatonta!
ON TAVATTU SANOA: SITÄ SAA MITÄ ÄÄNESTÄÄ!
Oikeuden halveksimista ei hyväksytä USA:ssa.
Nyt ei olekkaan kysymyksessä sakko, vaan suunsoitto.