Pentti Linkola on liittynyt kirkoon: tulee hyvin toimeen pappishenkilöiden kanssa ja kokee kirkossa käydessään jotakin pyhyyttä.
Niin se on että elämän myötä ihmisen arvomaailma voi muuttua. Varmaan tämä "ateisti" pohtii sisimäsään. Ei hän muuten olisi liittynyt kirkkoon.
Niin se on että elämän myötä ihmisen arvomaailma voi muuttua. Varmaan tämä "ateisti" pohtii sisimäsään. Ei hän muuten olisi liittynyt kirkkoon.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Silti hän on yhä ateisti. Varsin konservatiivisen moraalipohjan omaava sellainen.
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kotimaa/2527/pentti_linkola_avussa_kirkossakaynnit_ovat_pyhan_kohtaamisia
Mutta aika vaarallinen harrastus ja outo päähänpisto pitkäaikaiselle ateistille. Näin asiat usein alkavat pikkuhiljaa ja ateismi tulee uskoon.
Pahoin pelkään? No euroillaan ate kirkkoa li24hottaa?
Ja jos hän pysyy kirkon jäsenyydessä, hän saa papin arkkunsa vierelle siunaamaan. Melkoinen kruunaus ateistin vakaumukselle. Eikö ole jotenkin luonnotonta, jos ihminen julistaa ateismia?
"Ja jos hän pysyy kirkon jäsenyydessä" "Eikö ole jotenkin luonnotonta"
Eikö se sitten ole luonnollista ihmiselle muuttaa kantojaan ja näkökulmiaan?
Minä kun luulin että sellaista tapahtuu tuon tuosta.
"Melkoinen kruunaus ateistin vakaumukselle. Eikö ole jotenkin luonnotonta, jos ihminen julistaa ateismia? "
Minä ainakin arvostelen ihmistä hänen elämässään tekemien asioiden mukaan, en sen mukaan, miten tuo ihminen haudataan. Sinulle ruumiin kuoppaaminen voi olla kovinkin tärkeä asia, mutta älä peilaa sitä arvoasi muihin.
otetaan esille
12.6.2012 15:38
Älkää nyt kuitenkaan vielä varatko aikaa Linkolan aikuiskasteelle.
Ja tipautin minäkin kerran pari euroa pelastusarmeijan papparaisen keräyslippaaseen.
Olenko siis mielestäsi tietämättäni tullut uskoon?
Olet ylimielinen, mutta moni ateisti on tälläkin palstalla vannonut, ettei halua paååia ja virsiä omiin hautajaiinsa. Ei nuo rituaalit tietenkään pelasta, mutta näin käy nyt Linkolalle pysyy hän sitten ateistina tai ei että hänet siunaa pappi haudan lepoon.
Tähän ei taitais kaikki palstan atet alistua - vai oletteko kääntäneet kelkkanne. Liekö peräti ikiateistikin moista joskus väläyttänyt, ettei pappia ja virsiä ....Kyllä Linkila on jo kallellaan sinnepäin?
"Olet ylimielinen"
- Kukaan uskovainen joka uskoo omaan jumalaansa ja pitää muita jumalia vääränä, puhumattakaan ihmisistä jotka eivät usko mihinkään, ei voi olla väärässä...
"Olet ylimielinen, mutta moni ateisti on tälläkin palstalla vannonut, ettei halua paååia ja virsiä omiin hautajaiinsa."
Onko Linkola sitten joskus sanonut sellaista? Katsos, kun ateistit eivät ole sellaisia laumaeläimiä, joiden pitää olla jokaisesta itseään koskevasta asiasta samaa mieltä, kuten sinä anna ylimielisesti ymmärtää.
"Tähän ei taitais kaikki palstan atet alistua - vai oletteko kääntäneet kelkkanne."
Minulle sillä ei ole koskaan ollut mitään väliä, koska en ole niissä juhlissa mukana. Ylimielinen yleistyksesi meni pieleen.
ei hyvältä näytä?
13.6.2012 13:55
>>>Olet ylimielinen, mutta moni ateisti on tälläkin palstalla vannonut, ettei halua pappia ja virsiä omiin hautajaiinsa.
" otetaan esille
12.6.2012 15:38
Älkää nyt kuitenkaan vielä varatko aikaa Linkolan aikuiskasteelle.
Ja tipautin minäkin kerran pari euroa pelastusarmeijan papparaisen keräyslippaaseen.
Olenko siis mielestäsi tietämättäni tullut uskoon? "
- ei kanata pelätä aikuiskastetta ja Linkolan siihen menoa, koska aikuiskastetta ei ole Raamatun ilmoituksessa. Ei myöskään lapsikastetta.
- tietämättään ei tulla auskovaiseksi.
Ei raamatun "ilmoituksissa" käsketä pappejakaan raiskaamaan pikkupoikia, mutta silti sitä tekevät.
Vastasin jo ylempänä, mutta käsityksesi, että koko kastetta ei olisi raamatussa ihmetyttää.
>>>- tietämättään ei tulla uskovaiseksi.
" Vastasin jo ylempänä, mutta käsityksesi, että koko kastetta ei olisi raamatussa ihmetyttää.
>>>- tietämättään ei tulla uskovaiseksi.
Linkola on kahjo muutenkin. Ollut ikänsä ns. "viheruskovainen".
Ei siinä mitään kahjoa ole, jos haluaa suojella luontoa.