naapurista...ellei häntä näy muutamaan viikkoon...kun aina ennen huikkailtu parvekkeelta moit....No ei kai siinä mitään ihmeellistä tarvi olla....mutta aina sanotaan että yksinäisistä ihmisistä pitäisi välittää.....mutta ei sitä vaan edes rohkene soittaa ovikelloa...kun ei ennenkään olla sillätavalla tuttuja....
Milloin pitää huolestua ...
annikoo..
23163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Voisit esimerkiksi soittaa hänelle, jos et kehtaa ovikelloa rimputtaa? Numeron saa kyllä selville, kuten tiedät.. Vaikka minä kyllä menisin soittamaan ovikelloa, sillä mitä pahaa on, jos on huolestunut?
Sitä vaan on kuitenkin arka ja odottaa ....että näkyisi....Kyllä "pihan" ihmiset varmaan tietää....mutta ei ole tapana se juoruilukaan....ajattelin vaan siitä kun kukkakin joka roikkuu parvekkeella on kuihtunut jo aikaa sitten.... Voihan sitä joutua vaikka sairaalahoitoon ....tai jotain....
Sano suoraan, että et malta poistua palstalta, vaikka naapurisi voi olla jo kuolleena! Et välitä sen vertaa.
Olet yksinäsi palstalla höpöttävä reppana.
Juuri tätä minä odotinkin...jess....se onnistui...hyvä minä.
Sitte ko haisee.
Niinpä! Sitä hajua ei unohda ikinä. Makean ällöttävä, kun ihminen on alkanut mätänemään. Pari viikkoa lahoamista ja haju tuntui jo koko rapussa. Sitten kutsuttiin poliisit ja musta auto, ilman sireenejä, saapui hetken päästä perässä. Tyyppi oli kaatunut kylppärissä ja lyönyt päänsä halki. Se oli sitten siinä, se elämä. Ei kukaan kaivannut häntäkään?
Se löyhkä on todella kuvottava. Sattu vielä olemaan poliiseissa mukana kokematon vasta virkaansa tullut mies. En tiedä mikä oli nopeus kun tuli kolmannen keroksen asunnosta ulos oksentamaan. Eikä suostunu menemään takaisin asuntoon.
Se haju jäi leijumaan käytävälle aina siihen asti, kun ionisaattorilla putsattiin asunto.
enpä kyllä haluaisi muuttaa asuntoon jossa on joku raato maannut viikkoja ,. vaikka haju olisikin saatu pois, niin se tietoisuus ,. mut jos ei tietäisi mitään - sanovatkin viisaammat että tietämättömyys on autuutta ,.
hankala tilanne.. en itekkään menisi rimputtamaan ovikelloa saatikka soittamaan yksityisyyden pauloissani..
se viherkasvi kyllä viestittää että sitä ei kukaan kastele.
ELÄ SIE KYTTÄÄ
HÄN ON MATKOIL
EI SINULLE KERTON
SINULLE VAHALL HUUHKAJALL
tosi törppö! Antaisit varmasti äitisikin kuolla viereisessä huoneessa, kun kuvittelisit hänen olevan matkoilla?
enää huolehdi lähimmäisistään? Huono asia:((
mitä?
hetken jo aattelin jotta onko varpunen palannu :-)
kuinka lähimmäisiä kerrostalo-nuapurit onkaan? ite oon ihanan kiitollinen siitä, ettei nuapurit tunge kaffelle tai hae sokuria.. ovikellokin on äänettömällä jotta saa olla ihan itekseen.
hemmetti.. jos tuossa nyt joku ihminen alkaisi huolehtimaan meikäläisestä niin hermohan siinä menisi alta aikayksikön. ihan tarpeeksi saa sosiaalista meetwurstia työpaikalla.
yksityisyyttä, pyydän. vielen dank!
aivan. nyt hokasin jotta sinähän tarkoitit varmaan sukulaisia tms. jotka eivät kaipaa ja soittele eivätkä kyläile.
tämä on toisessa atmosfäärissä sitä myöten.. kyllä sukulaiset ja rakkaat on tietysti tervetulleita rimpauttamaan ovikelloa (joka ei soi).. mutta jos ei oo semmosia niin sitten yksityisyyden alttarilla hallelujaa rauhalle.
sori :-)
Kyllä vain pitää huolestua jos naapuria ei näy ja jos asunnossakaan ei mitään liikettä näy.
Mulla kokemusta on kun ei niin pitkää aikaa kun yksinäinen mies oli kolme viikkoa asunnossaan sälekaihtimet kiinni ,eikä mitään liikettä näkynyt.Hajuhan se tuli eteiseen ja hän oli itse elämänsä lopettanut.
Oli se karmea haju,vieläkin tulee huono olo kun sitä muistelen.Ei sitä hajua kyllä unohda koskaan.Mutta kun tämä henkilö oli kotoisin toiselta paikkakunnalta niin ajatteli että on mennyt käymään kotipuolessaan.
Asunnossa on uusi asukas,en tiedä tietääkö hän että monta viikkoa ollut edellinen asukas kuolleena.En vain pystyisi asumaan itse siinä.
Niin mitä sinä voisit tehdä on ilmoittaa talkkaril tai isännöitsijälle huolesi.
Vastuu meillä jokaisella.
Et kyttää vaan olet vastuun tuntoinen kansalainen.
Jokainen omien voimiensa mukaan.
Riippuu naapurista. Esim. jos naapurisi on Seppo Myllis tai vera niin ei tarvitse huolestua ollenkaan. Kukaan ei heitä kaipaa.Antaa mädäntyä omaan koloonsa.
En syö, koska se ei maistu ja on maistajien mielestä pahan makuistakin. Itse en ala maistelemaan. Syön jäniksiä ja kaloja, joskus haukkaan myös haukkaa, jos on hyvä kastike. ;DDDDDDDDDDDDD.
Ei tarvi olla huolissaan enää......hän oli saapunut ja aukaissut parvekkeen lasit ammolleen....ja kuihtunut orvokkiamppeli oli pois.....ja itse hänkin vilahti kun laittoi vaatteita tuulettumaan....näin sitä voi huolestua ....ja joskus on kyllä syytäkin...itsellä ei vielä huolta etteikö joku kaipaisi....mutta on paljon sellaisiakin.
Suurin osa huolestuttavista tarinoista ja epätietoisuudesta päättyy onnellisesti.
hää oli epsanjassa. hyvä niin :-)
viimeistään siinä vaiheessa kun huomaa ettei nettinörtit oo täällä kuikistelemassa jatkuva passi päällä.
Painukaa jo ulos välillä, nyt on kesä, kait siellä tarkenee hienohipiäisempiki.