Moi!. En tiedä onko minulla kihomato loisia. Olen munkanut koko internetin läpi ja lukenut miltei kaikki näkeäni kihomatokeskustelut, mutten tiedä siltikään, ovatko nämä niitä.Muut tietävät ja itsekkin tiedän että olen kovin luulosairas ihminen, ja siksi en tiedä, ovatko kihomatoja
N 3 kertaa minusta on tuntunut että aivan pyllynreijän sisäpuolella liikkuisi jokin, silloin olen työntänyt sormeni sisälle ja koittanut saada sitä kiinni, sitten se kutina on hävinnyt, mutta se kutina loppuu samaan paikkaan, Nyt kun olen ruennut huolstumaan asiasta, koko alapääni, (ei siis pelkästään peppu) on ruennut kutisemaan. Ulosteeni olen tutkinut ja mitään ei ole löytynyt,ainoastaan 3 - 4sentin ns nauha joka ei liikkunut, en usko että se oli mato, pitemminkin joku sulamaton ruoka tms.
Haluaisin tietää, miten helposti madot huomasitte itsellänne (huom: ITSELLÄNNE, Olen lukenut monta keskustelupalsaa ja noin 70% on sanottu että huomasi lapseltansa) Onko kutina miten kovaa? itselläni kutina on aika mitätöntä pepun seuduilla, ja sitäkin on olluit vain pari kertaa (noin 5 - 10)
Ostin varalta jauhettua neilikkaa, ja olen nyt juonut sitä 2 krt, päivällä ja yöllä, huomenna aion taas ottaa, 5 päivän ajan neilikkaa sekoitettuna mehuun.
15 vuotiaan on vaikea tehdä mitään, en halua kertoa äidille, koska en tiedä onko tämä vain luulosairautta, jota pidän mahdollisena vaihtoehtona n 50% - 75%.Ja pyrviniä en kehtaa mennä ostamaan samasta syystä, ja jos pitäisin kuurin, menisi rahaa tuhottomasti
ja yksi kysymys: tulevatko kihomadot yöllä peräaukon suulle vai silloin kun on nukkumassa?
Joten kohtalokaverit/kokeneet:Kuinka kova kutitus oli, kuinka paljon raavitutti päivässä/yössä, ja tulevatko madot yöllä vai kun on nukkumassa? Kiitos paljon kaikille jotka vastaavat, ette tiedä miten vaikeassa tilanteessa olen.
Kihomadot .. auttakaa
8
975
Vastaukset
- tsemppiä sulle
Ei ne välttämättä kihomatoja ole. Joskus saattaa tulla sellaista tunnetta että siellä liikkuu jotakin. Kutinaakin voi esiintyä.
Kihomadot tulee yöllä sinne peräaukon suulle.
Yksi asia voi olla hiiva, joka siellä vaivaa. Jos sinulla kutisee koko alapää, niin kannattaa kertoa äidillesi. Kyllä hän varmasti ymmärtää ja auttaa sinua hotiamaan asian.
Itselläkin tulee välillä noita kutina sun muu-juttuja, mutta ne menee kyllä ohi. - heli hoitaja
Kihomadot villiintyvät erityisesti silloin, kun ihminen on lepoasennossa, sillä ne mönkivät öisin peräaukon suulle munimaan. Tästä johtuu siis yöllinen kutina. Koita "kaivella" sormella silloin, kun tunnet kutinaa peräaukossa. Jos saat valkoisia nauhamaisia matoja pyydystettyä, olet joutunut kihomatojen uhriksi. Suosittelen kyllä kertomista äidillesi, sillä kuuri täytyy syödä kaikilla perheenjäsenillä samanaikaisesti. Kihomatolääkkeet saa ilman reseptiä eivätkä ne ole kovin kalliita. Kihomadoista VOI päästä eroon myös pitämällä kynnet lyhyinä ja huolehtimalla siitä ettei laita sormia suuhunsa. Myös lakanat kannattaa vaihtaa usein puhtaisiin. Madot lisääntyvät siten, että munat kulkeutuvat kynsien alla suuhun ja sieltä edelleen peräsuoleen.
- 15v matouhri
Kiitos vastaajille. En ole kertonut äidille, enkä syö (ainakaan vielä) kuuria, en tiedä tätä varmaksi, mutta olen aloittanut neilikkajauheen syömisen mehun kanssa, yritän juoda tuon ällöttävän yhdistelmän joka päivä 2krt. Lisäksi laitan inkivääriä.. olen jostain kuullut että nuo 2 ainetta tehoaisivat jopa paremmin kuin vermox tai se toinen lääke?
- kaikenkokenut
Mä sain inttiaikaan jotain teeniamatoja ruuasta. Ne todettiin sotilassairaalassa Hennalassa, johon jouduin muista syistä . Kuurilla ne ilmeisesti kaikkosi.
- -crosman-
pyrvin... ite 16.v ja vieläkin taitaa olla... ärsyttäviä nuo.. kannattaa kokeilla laittaa raakaa alkoholia persreikään. kirvelee vietävästi mut helpottaa ;) testattu on!
- Cina
Puhu ihmeessä äidillesi asiasta, olet selvästi ahdistunut asiasta. Kihomadot ovat erittäin yleisiä, itselläni on ollut. Voit laittaa peräaukon suulle teipin yöksi, en vain tiedä millainen teippi siinä pysyisi, koska en itse kokeillut tätä. Minulla kihomadot todettiin tähystyksessä, jippijajei....
Käytin pyrviniä, mutta myös homeopaattista lääkettä nimeltä Cina D12 tai D30. Sitä homeopaattista voi popsia huoletta esim. 2 x 3 helmeä päivässä, kunnes kutina helpottaa.
Jos sulla ei ole kihomatoja, apteekista saa peräaukon kutinaan erilaisia reseptivapaita lääkkeitä. Pyydä äitisi hakemaan sulle, tarvitset nyt apua. - raidukko
ota raidia se tappaa talossa ja puutarhassa ja sun madot kans
. - Opiskelija
Saako tuota Cina D12 tai D30:a jostain luontaistuotekaupoista vai mistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2655283Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204271- 604251
- 513660
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363657Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413475Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv322810Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232576
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692435