Kihomadot .. auttakaa

15v matouhri

Moi!. En tiedä onko minulla kihomato loisia. Olen munkanut koko internetin läpi ja lukenut miltei kaikki näkeäni kihomatokeskustelut, mutten tiedä siltikään, ovatko nämä niitä.Muut tietävät ja itsekkin tiedän että olen kovin luulosairas ihminen, ja siksi en tiedä, ovatko kihomatoja

N 3 kertaa minusta on tuntunut että aivan pyllynreijän sisäpuolella liikkuisi jokin, silloin olen työntänyt sormeni sisälle ja koittanut saada sitä kiinni, sitten se kutina on hävinnyt, mutta se kutina loppuu samaan paikkaan, Nyt kun olen ruennut huolstumaan asiasta, koko alapääni, (ei siis pelkästään peppu) on ruennut kutisemaan. Ulosteeni olen tutkinut ja mitään ei ole löytynyt,ainoastaan 3 - 4sentin ns nauha joka ei liikkunut, en usko että se oli mato, pitemminkin joku sulamaton ruoka tms.

Haluaisin tietää, miten helposti madot huomasitte itsellänne (huom: ITSELLÄNNE, Olen lukenut monta keskustelupalsaa ja noin 70% on sanottu että huomasi lapseltansa) Onko kutina miten kovaa? itselläni kutina on aika mitätöntä pepun seuduilla, ja sitäkin on olluit vain pari kertaa (noin 5 - 10)

Ostin varalta jauhettua neilikkaa, ja olen nyt juonut sitä 2 krt, päivällä ja yöllä, huomenna aion taas ottaa, 5 päivän ajan neilikkaa sekoitettuna mehuun.

15 vuotiaan on vaikea tehdä mitään, en halua kertoa äidille, koska en tiedä onko tämä vain luulosairautta, jota pidän mahdollisena vaihtoehtona n 50% - 75%.Ja pyrviniä en kehtaa mennä ostamaan samasta syystä, ja jos pitäisin kuurin, menisi rahaa tuhottomasti

ja yksi kysymys: tulevatko kihomadot yöllä peräaukon suulle vai silloin kun on nukkumassa?

Joten kohtalokaverit/kokeneet:Kuinka kova kutitus oli, kuinka paljon raavitutti päivässä/yössä, ja tulevatko madot yöllä vai kun on nukkumassa? Kiitos paljon kaikille jotka vastaavat, ette tiedä miten vaikeassa tilanteessa olen.

8

975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsemppiä sulle

      Ei ne välttämättä kihomatoja ole. Joskus saattaa tulla sellaista tunnetta että siellä liikkuu jotakin. Kutinaakin voi esiintyä.

      Kihomadot tulee yöllä sinne peräaukon suulle.

      Yksi asia voi olla hiiva, joka siellä vaivaa. Jos sinulla kutisee koko alapää, niin kannattaa kertoa äidillesi. Kyllä hän varmasti ymmärtää ja auttaa sinua hotiamaan asian.
      Itselläkin tulee välillä noita kutina sun muu-juttuja, mutta ne menee kyllä ohi.

    • heli hoitaja

      Kihomadot villiintyvät erityisesti silloin, kun ihminen on lepoasennossa, sillä ne mönkivät öisin peräaukon suulle munimaan. Tästä johtuu siis yöllinen kutina. Koita "kaivella" sormella silloin, kun tunnet kutinaa peräaukossa. Jos saat valkoisia nauhamaisia matoja pyydystettyä, olet joutunut kihomatojen uhriksi. Suosittelen kyllä kertomista äidillesi, sillä kuuri täytyy syödä kaikilla perheenjäsenillä samanaikaisesti. Kihomatolääkkeet saa ilman reseptiä eivätkä ne ole kovin kalliita. Kihomadoista VOI päästä eroon myös pitämällä kynnet lyhyinä ja huolehtimalla siitä ettei laita sormia suuhunsa. Myös lakanat kannattaa vaihtaa usein puhtaisiin. Madot lisääntyvät siten, että munat kulkeutuvat kynsien alla suuhun ja sieltä edelleen peräsuoleen.

    • 15v matouhri

      Kiitos vastaajille. En ole kertonut äidille, enkä syö (ainakaan vielä) kuuria, en tiedä tätä varmaksi, mutta olen aloittanut neilikkajauheen syömisen mehun kanssa, yritän juoda tuon ällöttävän yhdistelmän joka päivä 2krt. Lisäksi laitan inkivääriä.. olen jostain kuullut että nuo 2 ainetta tehoaisivat jopa paremmin kuin vermox tai se toinen lääke?

      • kaikenkokenut

        Mä sain inttiaikaan jotain teeniamatoja ruuasta. Ne todettiin sotilassairaalassa Hennalassa, johon jouduin muista syistä . Kuurilla ne ilmeisesti kaikkosi.


      • -crosman-

        pyrvin... ite 16.v ja vieläkin taitaa olla... ärsyttäviä nuo.. kannattaa kokeilla laittaa raakaa alkoholia persreikään. kirvelee vietävästi mut helpottaa ;) testattu on!


    • Cina

      Puhu ihmeessä äidillesi asiasta, olet selvästi ahdistunut asiasta. Kihomadot ovat erittäin yleisiä, itselläni on ollut. Voit laittaa peräaukon suulle teipin yöksi, en vain tiedä millainen teippi siinä pysyisi, koska en itse kokeillut tätä. Minulla kihomadot todettiin tähystyksessä, jippijajei....

      Käytin pyrviniä, mutta myös homeopaattista lääkettä nimeltä Cina D12 tai D30. Sitä homeopaattista voi popsia huoletta esim. 2 x 3 helmeä päivässä, kunnes kutina helpottaa.

      Jos sulla ei ole kihomatoja, apteekista saa peräaukon kutinaan erilaisia reseptivapaita lääkkeitä. Pyydä äitisi hakemaan sulle, tarvitset nyt apua.

    • raidukko

      ota raidia se tappaa talossa ja puutarhassa ja sun madot kans
      .

    • Opiskelija

      Saako tuota Cina D12 tai D30:a jostain luontaistuotekaupoista vai mistä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      265
      5283
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4271
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4251
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3660
    5. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3657
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3475
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      2810
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2616
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2576
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      69
      2435
    Aihe