Kuulostaako tutulta?

Mites niinistö?

"Eurooppalainen oikeisto haluaa eri valtioissa ajaa alas julkiset hyvinvointijärjestelmät päästäkseen itse niiden rahoittamiseen käsiksi, ja sitä kautta yksityistämällä palvelut saadaan raha yksityisten sijoittajien taskuun. Hyvät sosiaali -ja terveyspalvelut julkisina palveluina on kuin kirosana oikeistopolitiikolle. Pelkällä politiikan teolla ei tätä saada aikaan, koska Euroopan maissa vasemmisto vastustaa. Niinpä tarvitaan toisenlaisia keinoja siihen, että saadaan valtioiden talous aivan ensimmäiseksi kriisiin. Vain sen kautta voidaan "oikeutetusti" alkaa leikkaamaan julkisen talouden järjestelmiä.

Niinpä he ovatkin kehittäneet aivan uuden keinon, joka on "poltetun maan taktiikka": Kannustetaan sijoittajia Euroopan rahamarkkinoilla sijoittamaan entistä enemmän ja riskialttiimmin, jotta eri valtioiden pankit joutuvat kriisiin. Tällöin valtioiden on pakko pelastaa pankit ottamalla ne haltuun. Tästä seuraa valtioiden talouksille kriisi ja niitä pitää ruveta pelastamaan Euroopan vakausrahaston kautta. Jollei valtiot halua hakea apua niin kuin nyt Portugali, heille ehdotetaan sitä uhkailemalla syvemmästä kriisistä. Ellei sittenkään maalta löydy halua tukeutua vakausrahastoon, sille ehdotetaan Komissaari Rehnin johdolla "ainuita oikeita toimia" toimia valtion talouden tasapainottamiseksi.

Jokaisessa maassa, joka on tähän mennessä joutunut kriisiin ehdotetaan ensimmäiseksi julkisen talouden alas ajamiseen liittyviä toimia, jotta yksityistäminen voisi tapahtua ja sijoittajat saisivat uusia kohteita sijoittaa varojaan. Tämä tehdään siitäkin huolimatta, vaikka tiedetään että palvelut tulevat näin huonommiksi ja kalliimmaksi kuin ennen.

Toinen keino "poltetun maan taktiikalle": Luodaan Eurooppaan vakausrahasto, johonka kaikkien maiden pitää osallistua. Tämä tarkoittaa Suomen kohdalla sitä, että Suomen osuus potista on 12,58 miljardia euroa. Tästä 1,44 miljardia euroa on maksettua pääomaa, ja loppu korotusvaltuuksia sekä takauksia, jotka realisoituvat sitä mukaa, kun eri valtiot joutuvat taloudellisiin kriiseihin.

Näin suuren lainakapasiteetin ollessa kyseessä, se on aivan liian suuri Suomelle. Esimerkkinä voitaisiin pitää seuraavaa: Suomen sotakorvaukset Venäjälle olivat nykyrahaksi muutettuna 4 mrd. euroa. Niiden maksaminen oli ihme ja valtava ponnistus.

Kun Euroopan valtioita "ajetaan alas" "poltetun maan taktiikalla", nämä Suomen vastuut realisoituvat maksettaviksi nopeasti, joka saa aikaan sen, että Suomi joutuu myös tehokkaasti julkisen talouden leikkauksiin, jotka vaikuttavat Kreikan tavoin työttömyyskorvausten alentamisiin, sosiaaliavustusten rajoittamisiin, sekä terveyspalvelujen yksityistämisiin julkisten palvelujen kustannuksella.

Tätä on uusliberalistinen oikeiiston talouspolitiikka, johonka Kokoomus ja Katainen on sitoutunut. Juuri tämän takia Katainen puhuu uudesta maailmanjärjestyksestä hymyssä suin. "

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1947
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        28
        891
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        855
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        259
        732
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        64
        717
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        10
        696
      7. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        673
      8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        649
      9. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        77
        648
      10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        201
        640
      Aihe