Erästä asiaa Nokiasta ette tajua.

Te sanotte, että oli virhe, että Nokia valitsi yhteistyökumppanikseen Microsoftin ja käyttöjärjestelmäkseen Windows phonen. Että olisi pitänyt valita Android, kuten muutkin valmistajat.

Teiltä on jäänyt huomaamatta eräs pikku-uutinen viime talvelta. Silloin Google ilmoitti tulevaisuudensuunnitelmistaan. Se kertoi, että muutaman vuoden päästä se kieltää Androidin käytön puhelinvalmistajilta ja sulkee järjestelmän omien, tulevien puhelintensa käyttöjärjestelmäksi.

Google on saanut Androidilleen suuren suosion, jota se aikoo hyödyntää niin, että se aloittaa oman puhelintuotannon ja tarjoaa Androidia kuluttajille vain omien laitteidensa kautta. Aivan kuten Apple tekee iPhonen ja oman käyttöjärjestelmänsä kanssa.

Tämä tarkoittaa, että muutaman vuoden päästä Samsung ym. Androidia käyttävät puhelinvalmistajat putoavat tyhjän päälle. Jäljelle jäävät vain Google, Apple - sekä Windows phonea käyttävät puhelimet! Jos Nokia olisi silloin Android-leirissä, se olisi Nokian loppu. Nyt on vielä toivoa noususta.
28201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Ihan sama mulle. Kännykässä ei tarvii olla kuin pelkkä puhe mahdollisuus mulle.

Äänestä
  • riitä.

    Äänestä

  • Puhelin on puhe-elin, tietokone on tietokone, kamera on kamera.

    Et mistään saa missä on yhdessä Nikon D9000 ja Canon HD-kamera 36x optisella zoomilla, blu-ray soitin ehdottomasti pitää olla ja vähintään 32" taulutelevisiokin puhelimessa, jotta blu-ray elokuvia ei tarvitse katsoa SILMÄT KIEROSSA pikkuruudulta.

    Äänestä

  • Se ei kirjoitti:

    riitä.

    Mulla on edelleen vanha 6820. On siinä kamera, joo, mutta eipä sillä mitään tee.

    Riittää että saa soiteltua ja läheteltyä tekstareita.

    Muuta(kaan) itse en tarvitse.

    Äänestä

Komppaan, siirryin vanhoihin peruspuhelimiin, ne ei tuhlaa puheaikaa päivittelemällä kaiken maailman turhia ohjelmistoja, puhe ja sms riittää vallan mainiosti, läppärit kun on keksitty jo.

Äänestä
  • Jeesss, kännyihin ladattavat "ilmaiset" pelit eivät kuitenkaan ole ilmaisia, niiden mukana tulee haittaohjelmia, jotka lehettelevät laskuusi viestejä ja paivittävät ohjelmia

    Ilmaista lounasta ei ole

    Äänestä

Joo mut Meegosta kannattais tulla uusi versio aina silloin tällöin - ei mitenkään hysteerisesti. Ja myynnissä koko maailmassa. En tiedä onko jenkkilässä.

Äänestä
  • Maemo sentään oli KUNNON käyttöjärjestelmä! Olisivat kehittäneet sitä vielä pitemmälle.

    Äänestä

"muutaman vuoden päästä se kieltää Androidin käytön puhelinvalmistajilta ja sulkee järjestelmän omien, tulevien puhelintensa käyttöjärjestelmäksi."

Vitsi vitsinä, mutta mikkisoftan kanssa ei tiedä mitä tulevaisuudessa on odotettavissa...

Äänestä
  • Ikinä en halua ainakaan kännykkääni ja tietokonettani yhteen solmittavan...

    Äänestä

  • me-262 kirjoitti:

    Ikinä en halua ainakaan kännykkääni ja tietokonettani yhteen solmittavan...

    Varsinkaan Windowsilla...

    Äänestä

Heh..vai muutaman vuoden päästä...eiköhän se silloin nokia ole kuin menneen talven LUMIA !! Tuskin koko firmaa enää on tai se on sulautunut mikkisoftaan kuten se olsiiv oinut sulautua yhtälailla googleen tai samsungiin

Äänestä

Olisko uusi nimi sitten MN MicroNokia tai NB NokiaBlows tai SN softNokia

Äänestä

Puhelinteollisuus on historiaa. Ei veneen tervaajiakaan enää tarvita. Juna meni jo.
Nokialaiset ovat maailman tyhmintä ja osaamatonta väkeä. Sillä porukalla eivät kyenneet edes yhtä kunnollista puhelinta tekemään.

Äänestä
  • tervaamaan perseitä.....?

    Äänestä

jep, suurin osa malleista oli vanhoja jo syntyessään, kaameita DDR kapuloita.

Communikaattoritkin ihan p a s koja, hajosivat parissa vuodessa.

Huvittavaa on, miten jokunen vuosi sitten eliitti hehkutti, miten elintärkeä NOKIA on Suomelle, ja miten sen toimintaa pitää tukea.

Parin vuoden päästä kukaan ei muistele koko firmaa.

Äänestä
  • "Huvittavaa on, miten jokunen vuosi sitten eliitti hehkutti, miten elintärkeä NOKIA on Suomelle, ja miten sen toimintaa pitää tukea."
    Finland without end:
    http://www.youtube.com/watch?v=HAXLlaW_4cM

    Äänestä

  • me-262 kirjoitti:

    "Huvittavaa on, miten jokunen vuosi sitten eliitti hehkutti, miten elintärkeä NOKIA on Suomelle, ja miten sen toimintaa pitää tukea."
    Finland without end:
    http://www.youtube.com/watch?v=HAXLlaW_4cM

    On the Heinola´s terminal point
    Of the cul-de-sac
    Patients are dying...
    100 miljardia kunhan kehtaa kysyä...

    Äänestä

  • me-262 kirjoitti:

    On the Heinola´s terminal point
    Of the cul-de-sac
    Patients are dying...
    100 miljardia kunhan kehtaa kysyä...

    The horses are dazed
    From the glare of stars
    The starry wisdom
    Owned by the baron
    And he's got the cure... 100000 miljons...

    Äänestä

  • Nokia nousee pystyyn huojuen! Ensi vuonna osakekurssi jo jöpöttää nytkähdellen kohti kattoa kuin Viagran syöjällä!

    Äänestä

kaikkein pöntöimpiä on ne jotka osti halpoja Nokia osakkeita.
Nyt ne kelpaa hädin tuskin pÄrseen pyyhkimiseen.

Äänestä

Suursijoittaja: Kun taksikuski alkaa puhua osakesijoittamisesta on aika myyda

Äänestä

Kayttaako Elop ja Relander saman merkkisia luotiliiveja

Talouden iskumiehet Suomen kimpussa
ROTH SCHILD DIE NASTY Punainen lapsi kuole ikävästi.

http://www.youtube.com/watch?v=ilrcXdELjQI&feature=related Illuminati - Where the Evil Things are (part 2 of 11)

Jeff Rotschild omistaa Facebookin ja riskisijoitusyhtiön Accel partnersin. Talouden iskumies Kaj-Erik Relander sai Accel yhtiön osakkuuden palkkioksi, ajettuaan Soneran siionistien syliin. Ketkä asettivat Relanderin Soneran johtoon?

http://je.org/id/kirjat/sonera/1138120160988708.html

"Relander oli saanut paljon aikaan vähän yli vuodessa. Suuret puheet ja pienet näytöt. Pörssiromahdus. Yrityskulttuurin tuhoaminen. Patenttikiistat. Oikeudenkäynnit. Hallintoneuvoston lakkauttaminen. Hallituksen potkut. Pätevien johtajien joukkopako. Satojen alaisten henkisen tasapainon vakava järkyttäminen. Suomen taloushistorian suurin (virhe)investointi Saksan umts-lupaan. Tytäryhtiöiden ennätystappiot. Pieleen menneet fuusioneuvottelut. Maan hallituksen ankkurointi virhepäätösten taakse. Telian suututtaminen perusteellisesti. Soneran brandin ja maineen lokaaminen."

http://www.kolumbus.fi/sidewinder/Sonera-kirja.txt

*22.10.2001: Sonera-kirjasta:
"Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Mauri Pekkarinen
totesi:
"Kyllä tässä kasa aika pahoja strategisia virheitä kaatuu
päälle." Enempää Pekkarinen ei voinut elämöidä tuolloin, sillä
Keskustan oma mies, kansanedustaja Pauli Saapunki toimi Soneran
hallintoneuvoston puheenjohtaja. Saapunki tuki aktiivisesti
Relanderin toimia viimeiseen asti, kunnes Soneran
hallintoneuvosto lakkautettiin maaliskuussa 2001."

Äänestä

Tuskin niin tapahtuu. Androidin suosio yllätti varmasti googlenkin. Ja kun valmistajat vaan maksavat tarpeeksi niin mikään ei muutu. Ja vaikka google sen kieläisikin niin aivan varmasti heillä (samsung etc..) on jokin oma android tyyppinen järjestelmä valmiina. Ei ne nyt niin tyhmiä ole kuin nokialla.

Äänestä

Nokialla oli oma meego-linux joka oli varsin lupaava. Kai siitä olisi tullut androidiakin parempi, mutta elop tappoi sen:(

Äänestä

>>Silloin Google ilmoitti tulevaisuudensuunnitelmistaan. Se kertoi, että muutaman vuoden päästä se kieltää Androidin käytön puhelinvalmistajilta>>

Kyllä me kuule vaan tajutaan asioita ja käyttöjärjestelmiä ja puhelinmarkkinoitakin.

Nokialla oli olemassa ja on edelleen avaimet kädessänsä oman MEEGO-käyttöjärjestelmänsä kanssa, ja yksi N9 puhelinmallikin tehtynä valiiksi.
Nokia N9, Meego http://www.gsmarena.com/nokia_n9-3398.php

Tässä olisi ollut se alkupäältään kivinen, ja lumisohjoinen ja vaikea tie kuljettavaksi. Mutta kivikon takana alkaa taas alfaltti ja sileä valtatie, kunhan sen vaikaan alkuosan ylitse viitsii rämpiä.

Suomalaiset osaa sen rämpimisen ja vaikeuksien voittamisen. Kivi kerrallaan olisi kyllä siirtynyt firman 9 mrd kassan voimin syrjään.

Nokian uusi kanadalainen johto ei halunnut rämpiä. Se halusi mieluumin alkaa toiselle rengiksi, ja päästä heti kävelemään hiukan paremmin auratuille valmiille teille, reippaan rengin ominaisuudessa.

Tällaisella toiselle trenkeilyllä EI IKINÄ ole noustu minnekään pörssilistojen kärkeen. Se Elopin valitsema helppo "oikotie" ei koskaan tule viemään Nokiaa minnekään hyviin asemiin matkapuhelinmarkkinoilla.

Perässähiihtävällä Nokialla ei ole mityään markkina-arvoa nykyisellä tiellänsä.

Aivan toivoton on Nokian nykyinen Windows-positio.

Äänestä

Ähh nokialla ion sorruttu insinöörinippelöintiin. Nyt niillä on joku hemmetin hirmuisella pikselimäärällä varustettu puhelin. Kuka sellaista tarttee, saati sen takia valitsee puhelimensa? Niiden tulostamiseen ja siirtämiseen menee ihmisikä.

Äänestä

>Nyt niillä on joku hemmetin hirmuisella pikselimäärällä varustettu puhelin.
>Kuka sellaista tarttee, saati sen takia valitsee puhelimensa? Niiden
>tulostamiseen ja siirtämiseen menee ihmisikä.

Päin vastoin, menee tulostaminen tosi nopeasti. Nääs kun ideana on että se korkearesoluutioinen 41 megapixelin kuva intrapoloidaan kuvanlaatua heikentämällä normaaliksi 5 megapixelin kuvaksi.

»»Pureview 808, which runs on Symbian Belle operating software, is positioned as a smartphone with the world's best camera. The phone uses a proprietary technology to capture 41 mega pixels images and then compresses them into 5 mega pixels images that have vastly superior level of detail and sharpness compared to the pictures taken with other smartphones.»»
http://articles.timesofindia.indiatimes.com/2012-06-13/gadgets-special/32214623_1_13ghz-nokia-symbian-belle

Kannattaa tällasesta neroudesta puhelinkaupassa maksaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hmm... kirjoitti:

Te sanotte, että oli virhe, että Nokia valitsi yhteistyökumppanikseen Microsoftin ja käyttöjärjestelmäkseen Windows phonen. Että olisi pitänyt valita Android, kuten muutkin valmistajat.

Teiltä on jäänyt huomaamatta eräs pikku-uutinen viime talvelta. Silloin Google ilmoitti tulevaisuudensuunnitelmistaan. Se kertoi, että muutaman vuoden päästä se kieltää Androidin käytön puhelinvalmistajilta ja sulkee järjestelmän omien, tulevien puhelintensa käyttöjärjestelmäksi.

Google on saanut Androidilleen suuren suosion, jota se aikoo hyödyntää niin, että se aloittaa oman puhelintuotannon ja tarjoaa Androidia kuluttajille vain omien laitteidensa kautta. Aivan kuten Apple tekee iPhonen ja oman käyttöjärjestelmänsä kanssa.

Tämä tarkoittaa, että muutaman vuoden päästä Samsung ym. Androidia käyttävät puhelinvalmistajat putoavat tyhjän päälle. Jäljelle jäävät vain Google, Apple - sekä Windows phonea käyttävät puhelimet! Jos Nokia olisi silloin Android-leirissä, se olisi Nokian loppu. Nyt on vielä toivoa noususta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu