Panacod 500mg olevassa lääkkeessä oleva aine kodeiini syöpää? Kuuluu
ns.mietoihin opioideihin. Asiantuntevat vastaukset ovat tervetulleita.
Aiheuttaako
14
178
Vastaukset
- Panacod 500mg
Nostetaans ylös tämä.
- Farmasisti
Näyttöä on, että ei aiheuta. Viite: http://potency.berkeley.edu/chempages/CODEINE.html
Saanko kysyä, mistä tuli mieleen?- Panacod 500mg
Kiitos linkistä. Muutamia vuosia sitten sain äkillisen sappirakontulehduksen, joka
meinasi johtaa kuolemaan. Tuotteen pakkausselosteessa lukee: saattaa aiheuttaa
joillakin käyttäjillä sappitiehyet vaivoja. Näitä pitkään syöneenä kipuhin, alkaa
miettiä kaikenlaista..( Kuitenkin näiden vaarattomuudesta olen eri mieltä.
- Farmasisti
Joo, opioidit lisäävät ruuansulatuskanavan tonusta ja supistavat sappiteitä, mikä voi aiheuttaa sappikipua. Siinä mielessä monet opioidit, kuten esimerkiksi kodeiini, ovat turvallisia lääkkeitä käyttää, että niiden aiheuttamat haittavaikutukset ovat hyvin tiedossa, koska lääkkeet ovat olleet markkinoilla ja laajassa käytössä pitkään.
Toisaalta kuitenkin opioidien vaikutus ja mahdolliset haittavaikutukset ilmenevät voimakkaina, minkä vuoksi virhe lääkettä määrätessä, annettaessa tai käytettäessä voi johtaa vakaviin haittoihin. Kiinnostuneet voivat opiskella lisää: http://www.medicina.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=78 - lääkefriikki
Kodeiini ei aiheuta minkään tunnetun tiedon tai tutkimuksen mukaan syöpää, on käytetty jo varmaan 100 vuotta ja dokumentointia on runsaasti. Voisi jopa sanoa että tietääkseni mitään opiaattia, ei edes vahvempaa ole luokiteltu missään olosuhteissa ns.mutageeniseksi. Mutta sitten parasetamoli, siitä löytyy joitakin tutkimuksia että voisi suurilla annoksilla pitkään käytettynä aiheuttaa jonkinlaista lisääntynyttä maksasyövän vaaraa, niin ja onhan tuo suurilla annoksilla muutenkin melkoisen maksatoksinen aine. 4 mg päivä on liian suuri annos vaikka virallinen kanta muuta väittää, pitäisin 2mg pitkäaikaisessa käytössä maksimina. Parasetamolia tyrkytetään lähes joka kipuun mutta uskon tilanteen olevan jo 5-10 vuoden kuluttua aivan toinen kun tutkimuksia julkaistaan.
- mievain87
Kippuun.. Jos muutaman ois ees saanu? :)
- fdgerwgew
Mene lääkäriin ja pyydä resepti. Voi olla kyllä kiven alla..
Laita osoitteesi tähän:
- mievain87
sen takia siulta kyselenkin :D täällä on niin paskat lekurit että.....
- ei oo vaikeeta ei
No joopa joo, googleta nyt muutama nettikauppa mikä näennäisesti euroopassa myy lääkkeitä, ja huomaat että 30 kpl maksaa 20 kertaa sen mitä apteekissa. Hyvällä tuurilla voivat jotkut tulla tullin läpi mutta mielestäni riski on liian suuri ja hinnat sikamaisia.
- ik,tuhyrt
Silloinhan 3:lle ei paljoa tule hintaa.(
- Idiootit
Kukaan järkevä ihminen kujka tarvitsee vaikeisiin kipuihinsa "kunnon" kipulääkkeitä, ei ala pelleilemään/antamaan kavereilleen tabletteja. Kerran kun saat merkinnän järjestelmään, niin hups ja et saakkaan enää reseptejä.
- perkele
Kyllä se on niin että jokainen lääkkeen suuhunsa laittava on ihan ite vastuussa.Ei se lääkkeen myyjä..jos ei nyt ihan lapsille myy tai selkeesti narkomaanille..kipuja on niin monenlaisia ja totta että lääkärit ei aina tajua tai jaksa paneutua.Mulla vaihdettiin lääkkeet kipulaastariin ja voin sanoo että tää on ihan perseestä!Ei auta yhtään mitään.Olen kohta valmis hakemaan lääkkeeni ihan mistä vaan ja maksamaan kelle tahansa.Mä haluan elää normaalia kivutonta elämää enkä jaksa enää vuosia rumban jälkeen ravata lääkäriltä toiselle ja leikkauksesta toiseen.
- ei kadulle mitään !
No niin no..itse näkisin asian niin, että paatuneen narkkarin käsissä vahvatkin lääkeet ovat turvallisempia kuin teinien siideribileissä, on nääs meillä narkeilla kokemusta niistä kaikista olosuhteisiin nähden turvallisesta käytöstä. Tolekin on sen verran tapissa että övereiden vaaraa ei juurikaan ole.Voin tunnustaa olevani paatunut sekakäyttäjä "narkki2, mutta koskaan en myisi tai luovuttaisi mitään alan kamaa eteenpäin jos en olisi varma että menevät alan ammattilaisille.
- fdeiklewfjewklf
Saako muuten noita lääkkeitä joissa on kodeiinia Virosta ilman reseptiä?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671