Pakko on tähän yksi itsestään selvä asia todeta. On täysin naurettavaa, että joku uskoo Raamatun olevan jollain tavalla Jumalasta lähtöisin. Jos Jumala pystyy luomaan koko maailmankaikkeuden alkuräjähdystä myöten (kuten suurin osa uskovista nykyisin taitaa Suomessa uskoa) ja silti hän olisi yhä kiinnostunut yhden pienen planeetan asukkien synneistä yms., niin kai hän sitten pystyisi myös kertomaan heille hiukan selkeämmällä tavalla kuin Raamatun kautta, miten heidän tulisi elää. Miksi hän jättäisi kaiken arvailujen varaan? Miksei hän millään tavalla reagoisi siihen, että maailma on muuttunut ja aina vain useammat ihmiset eivät enää pidä Raamattua totena?
Tämä on yksi asia, joka saa minut ärsyyntyneeksi, kun joku toivottaa siunausta ja lainaa Raamatun lauseita perään. Itse voisin sitten vastata esim. Dawkinsia lainaten.
Naurettava ajatus
17
125
Vastaukset
- Juhani Jehova
Viestisi osuu asian ytimeen.
Tosin Mortonin demoni estää uskovaisia sitä huomaamasta,,, - Kalapagos (ei kirj.)
Mielestäni parempi todiste on Raamatun tavanomaisuus, virheellisyys jne. On älyllinen loukkaus väittää, että Jumala kirjoittaisi sellaista diipadaapaa kuin Raamattu. Jos Jumala jotain kirjoittaisi niin eihän se vaikuttaisi samalta kuin ikiaikaisten kamelipaimenten tarinat.
- 1213
"niin kai hän sitten pystyisi myös kertomaan heille hiukan selkeämmällä tavalla kuin Raamatun kautta, miten heidän tulisi elää. Miksi hän jättäisi kaiken arvailujen varaan? Miksei hän millään tavalla reagoisi siihen, että maailma on muuttunut ja aina vain useammat ihmiset eivät enää pidä Raamattua totena?"
Raamattu on selkeä niille, jotka haluavat ymmärtää, erityisesti jos pyytää Jumalalta viisautta. Moni vaan ei halua nähdä Raamattua selkeästi, koska rakastavat enemmän "pimeyttä".
Ja minun nähdäkseni Jumala reakoi vanhurskauden määrään, ei siihen pitääkö ihmiset Raamattua totena.- Väärin tulkittu
"Raamattu on selkeä niille, jotka haluavat ymmärtää, erityisesti jos pyytää Jumalalta viisautta."
Ja tämän selkeyden ja viisauden vuoksiko kristityt ovat jakaantuneet noin 3000:een eri haaraan ja lahkoon, jotka kaikki pitävät toisiaan harhaoppisina ja kilvan tuomitsevat toisiaan ikuiseen kadotukseen väärien raamatuntulkintojen vuoksi?
Eipä kuule oikein vakuuta tuo...
- ajattelija.
Jos jumala haluaa että ihmiset USKOVAT häneen. Niin totta kai hän jättää kaiken arvailujen varaan. Höh. Olipa taas yksinkertainen ajatus ateistilta.
- pimpurapoo
Miksi Jumalalle on tärkeää, että ihmiset uskovat häneen?
- ajattelija.
Osaan jo ennakoida ateistien yksinkertaista ajatusmaailmaa. Ja tiedän että seuraava kysymys on. No eikö ole helpompi uskoa jos hän näyttäytyy ja tulee maan päälle ? Joo. Kyllä mutta se ei ole enää uskoa vaan tietoa. Ja jumala ei halua että ihminen on TÄYSIN varma hänen olemassaolostaan. Me ollaan oppimassa täällä maan päällä elämästä.
- No ei mutta ei
Joku sanoi mielestäni hyvin, että jos jokin niin mahtava olento kuin kaiken luonut Kaikkivaltias todella olisi olemassa, niin tokihan me tietäisimme tämän, tietäisimme samalla varmuudella kuin tiedämme tuon taivaalla loistavan auringon.
Eikä olisi mitään syytä sille, miksi tämä jumala leikkisi kanssamme loputonta kuurupiiloa. Ja vielä vähemmän uskottavaa olisi se, että tämän mahtavan maailmankaikkeuden luoneen kaikkivaltiaan tärkein mielenkiinnon kohde olisi minun pippelini ja se mitä minä sillä mahdollisesti teen kenenkin kanssa - vaikka uskovien juttujen perusteella juuri se on aina se kaikkein tärkein asia. Monien uskovien mielestä koko maailmanjärjestys romahtaa, jos pikkupoikien pippeleitä ei silvota. Tätä kaikkea on erittäin vaikeaa, tai pikemminkin täysin mahdotonta ottaa mitenkään vakavasti. - ajattelija.
Ne on muslimeja. Niillä on eri jumala mitä palvovat. Vastasin juuri äsken kysymykseeni. Voisin perustella enemmänkin. Mutta sinun pitää itse oivaltaa vastaus kysymykseesi jos minun vastaustanikaan et ymmärtänyt. Ollaan täällä oppimassa. Jumala antaa meidän tarkoituksella epäillä. Ja elää ihan tavallista elämää.
- ajattelija.
kysymykseesi siis.
- ajattelija.
ajattelija. kirjoitti:
kysymykseesi siis.
Te ette ymmärrä nyt tätä systeemiä. Minä olen oivaltanut sen jo ajat sitten. Syy on varmaan siinä että ette ole mitenkään "henkistä" ja ajattelevaa porukkaa. Vaan kyynisesti pohjaatte asenteenne vain tieteen todistamiin asioihin.
- Hieman väärin
"Vaan kyynisesti pohjaatte asenteenne vain tieteen todistamiin asioihin."
Ei vaan havaintoihin. Ei tiede todista asioita vaan rakentaa havaintojen perusteella malleja, jotka parhaimmmillaan ovat teorioita. Havainnoista se sinunkin uskosi on peräisin mutta kun et suostu tarkastelemaan havaintojasi objektiivisesti, et ole päässyt teorian asteelle.- ajattelija.
Olen perehtynyt erittäin paljon tieteeseen, ja kaikki ne asiat "mitä" on havannoitu, todistaa minulle sen että jumala on olemassa. Tämä on siis "havaintoni" tieteestä. Mutta se vaatii älykästä ajattelukykyä.
- ajattelija.
minä olen tarkastellut nuo asiat perinpohjaisesti. Ja se kohta missä ateistille tulee "katko" päässä ja tulee stoppi. Minä pystyn älylläni havainnoimaan enemmän asioita näistä tieteen "havainnoista".
Missä se ns. alkuperäinen raamattu jonka jumala on ITSE kirjoittanut ihan musteella (tai verellä)
Täytyy se jossain olla allekirjoitettuna.
Eihän ihmisen kirjoittama kirja voi uskottava olla.
Alkuperäisen raamatun kieli oli varmasti sellainen, että jokainen uskovainen osaa sitä lukea (eikö helluntailaiset puhukkin kieliä)
Luulisi olevat superhengelle helppo nakki jakaa joka maahan valmiit opukset, vielä upeapaa olisi kun olisi valmis tietokone ollut jo 2000 vuotta sitten, missä mukana myös valokuvat ja selkeä puhe/video osuus.
Mikä tässä nyt mättää??- diipadaapalidaadaa
"Mikä tässä nyt mättää?? "
Laiha kahvi. - ajattelija.
Ei jumala halua että ihmiset tietää varmaksi hänen olemassaolonsa täällä maan päällä eläessään. Höh. Olipa taas tyhmä kysymys.. Ps. Lue edelliset viestit niin ei tarvitse kerrata aina samaa asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "873998Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242881No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452302- 341311
- 10899
- 131875
- 6834
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740