Katsoin taannoin dokumentin maailman hulluista uskonnollisista menoista.
Yhtenä mainittiin helluntailaisuus joka on valtavassa kasvussa maailmassa.
Esimerkki tapauksessa oli Etelä-korean suuri kirkko. Ohjelmassa mainittiin
että tämän liikkeen suosio perustuu armolahjojen lupaamiseen ja kauppaamiseen.
Nämä onnettomat piruparat haluavat uskoa noihin lahjoihin, kielillä puhumiseen,
profetoimiseen, näkyjen näkemiseen, Pyhän Hengen saamiseen sekä kaikenlaiseen yliluonnolliseen.
Useat olivat pettyneet liikkeeseen jossa olivat olleet vuosikausia, eikä kukaan noista sadoista ollut saanut yhtäkään armolahjaa.
Liikettä ei saanut myöskään kritisoida eikä vähäisiäkään eriäviä mielipiteitä tuoda julkisesti esille.
Paljon olisi tästä lahkohenkisestä menosta asiaa, mutta olkoon tällä kertaa tässä.
Armolahjoilla myydään uskontoa
5
<50
Vastaukset
- evv. lutt.
Aivan oikein kirjoitit sanomalla että helluntailaisia ei saa arvostella koska pitävät itseään jumalina.
Helluntailaisuus lupaa Kristuksen nimissä vaikka mitä kun he katsovat "uudestisyntyneinä" ja pyhiäkin pyhempinä omaavan vallan jakaa armolahjoja käsiensä välityksellä tai kehittämillään menetelmillä ja siinä kiroavat Jumalan. - 17
Joo. Varmastikaan helluntailaisten mukaan NÄMÄ Pyhän Hengen kauppiaat EIVÄT ole helluntailaisia.
Jos kaupankäynnistä ei puhuttaisi, helluntailaiset julistaisivat, kuinka suuri helluntaiuskontoinen kirkko on E-Koreassa!
Kuinka paljon maailmassa on helluntailaisia?
Laskutavasta riippuen, heidän mukaansa heikäläisiä on n. puoli miljardia.
Toisaalta, laskutavasta riippuen, heitä on vain Suomen Helluntaikirkon jäsenmäärän verran. Jos kuitenkin helluntaiseurakunnassa, tahi oikeauskoisessa Helluntaikirkossa, tapahtuu jotain hämäräkähmintää, kähmijä ei ollut helluntailainen. Toisaalta, koska uskoontullut helluntailainen ei voi olla sekä pyhä, että syntinen, ei kähmijä tehnytkään syntiä, vaan "lankesi erheeseen, joita Herra pyhissään ymmärtää".
Tämä on helluntailaista "Jumalan sanaa".- On ja pysyy
Seurakunnat sikseen mutta Raamatussa on mainittu armolahjat ja Jumala antaa niitä kenelle tahtoo,Raamattu kyllä kehottaa anomaan näitä lahjoja, eli turha Jumalan sanaa on väheksyä.
- 17
On ja pysyy kirjoitti:
Seurakunnat sikseen mutta Raamatussa on mainittu armolahjat ja Jumala antaa niitä kenelle tahtoo,Raamattu kyllä kehottaa anomaan näitä lahjoja, eli turha Jumalan sanaa on väheksyä.
Kirjoitinkos minä jotakin Jumalaa, Pyhä Henkeä ja Hänen armolahjojaan vastaan?
Ette te hellarit ole mitään Pyhän Hengen yksityisomistajia, päinvastoin, pikemminkin on niin, että suurista puheistanne huolimatta, te olette pikemminkin huijareita, kuten aloituksestakin voi lukea.
Todellinen Pyhän Hengen Voima ja armolahjat löytyvät ihan muualta, aidoista kristillisistä kirkoista, kuin teikäläisten tanssisaleista. - Puppua julistat
17 kirjoitti:
Kirjoitinkos minä jotakin Jumalaa, Pyhä Henkeä ja Hänen armolahjojaan vastaan?
Ette te hellarit ole mitään Pyhän Hengen yksityisomistajia, päinvastoin, pikemminkin on niin, että suurista puheistanne huolimatta, te olette pikemminkin huijareita, kuten aloituksestakin voi lukea.
Todellinen Pyhän Hengen Voima ja armolahjat löytyvät ihan muualta, aidoista kristillisistä kirkoista, kuin teikäläisten tanssisaleista.No tuo karsinointi ei nyt ole Jumalasta pätkääkään, se on niin ihmislähtöistä kun olla voi, Jumala toimii ilman karsinoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857