tarkoittaa toitottaessaan kerran toisensa jälkeen, että ateisteja on vain niin ja niin vähän maailman väestöstä?
Luuleeko hän, ettei hölynpöly ole hölynpölyä, jos sillä on paljon kannattajia?
Rukoilen asiallisia vastauksia.
Mitä muuan nimimerkki
6
53
Vastaukset
- vakavasta asiasta ..
Vain ne jotka ovat uudestisyntyneet, ottaneet vastaan pelastuksen Jeesuksessa Kristuksessa saavat periä iankkaikkisuuden Jumalan yhteydessä. On ihan yhden tekekevää uskooko Allahiin, tai on muotojumalinen tai sitten ateisti.
Asia uskooko ihminen vai ei tee tyhjäksi Jumalan olemassaoloa ja iankaikkista elämää kuoleman jälkeen. - köriläs
et varmaan usko itsekkään tosissasi nuihin lapellisiin mielikuvitus horinoihin
- Kirjoittelija2
""Mitä muuan nimimerkki tarkoittaa toitottaessaan kerran toisena jälkeen, että ateisteja on vain niin ja niin vähän maailman väestöstä Luuleeko hän, ettei hölynpöly ole hölynpölyä, jos sillä on paljon kannattajia? Rukoilen asiallisia vastauksia.""
Tässä muutama lainaus Tieteen Kuvalehdessä ( numero 1/2006 s. 72 - 73 ) ) olleesta artikkelista "Geeni altistaa uskonnollisuudelle", jossa kerrotaan tuosta sinun "hölynpölyksi" leimaamastasi asiasta:" Yhdysvaltalainen geenitutkija Dean Hamer uskoo löytäneensä perintötekijän, joka ohjaa ihmisen herkkyyttä uskonnollisuudelle. Hänen mukaansa geenistä on ollut etua lajinkehitykselle ja se on antanut ihmiselle kyvyn ( oma lisäykseni: mutta ei kovin hyvää taitoa ) rauhanomaiseen yhteiseloon."
"Hamer uskoo, että uskonnollisuudella on saattanut olla merkitystä myös ihmislajin evoluution kannalta. Uskonto yhdistää ihmisiä, mikä on voinut olla ratkaisevan tärkeää ihmisten kyvylle elää rauhanomaisesti yhdessä. Uskontoa myös harjoitetaan usein yhteisin palvontamenoin, ja rituaalit ovat omiaan vahvistamaaan yhteisöllisyyttä."
"Yhteisöllisyyden tuoma kilpailuetu on voinut johtaa siihen, että VMAT2:n henkisyydelle altistava muunnos on säilynyt ihmisen perimässä. Se on ehkä antanut ihmiselle paremmat mahdollisuudet selvitä eloonjäämiskilvassa. Henkisyys ja yhteinen uskonto ovat lujittaneet ja vakauttaneet yhteisöä. Yhteisestä uskonnosta taas ei ole pitkä matka yhteisiin maallisiin sääntöihin, jotka ovat luoneet järjestystä ja turvallisuutta. Vakaus, järjestys ja turvallisuus ovat siis olleet henkisesti suuntautuneiden ihmisten kilpailuedut muihin nähden. Siksi uskonnollisuudelle herkistävä VMAT2:n muunnos on siirtynyt luonnonvalinnan kautta sukupolvelta toiselle. "
"Henkisyyden ja uskonnon geneettisen perustan puolesta puhuu monien tutkijoiden mukaan sekin, että uskonnollisuutta esiintyy kaikissa tunnetuissa ihmisyhteisöissä, olivatpa ne miten eristäytyneitä tahansa. Tämä on tulkittu viitteeksi siitä, uskonto ei ole syntynyt ainakaan pelkästään lainaamalla kulttuurivaikutteita muilta yhteisöiltä. "
"Ehkä uskonnollisuusgeenit myös tasaapainottavat suuren älykkystason tuomaa taakkaa. Kanadalaisen Laurentian yliopiston neurologi Michael Persinger on todennut:Tietoisuus vääjäämättömästä kuolemasta on hinta ihmisaivojen kehittyneestä otsalohkosta. Uskonto on erinomainen sopeutuma se rauhoittaa."
Tuosta artikkelista tuli mieleen ajatus, että jos ihmiset olisivat alun perin olleet pelkästään yksilöllisiä ateisteja, niin ehkä he olisivat tähän mennessä jo hävinneet sukupuuttoon. Minua ihmetyttää se, että ateisteja on nykyisinkin niin vähän ja että heidän lukumääränsä on vain vähenemässä. Luulisi, että paljon suurempi määrä ihmisistä olisi ateisteja ja että ateistien määrä kasvaisi päivä päivältä eikä suinkaan vähenisi.- Mirka. ..
Ateisteja on enemmän kuin ev.lut uskovaisia. Alle 27% suomalaisista uskoo jumalaan. Mä en ole huolissani yhtään kun uskisten määrä vähenee jatkuvasti täällä suomessa ja kirkko menettää jäseniään.
- Yks.proffa
Kyseisen geenin omaavat henkilöt sairastavat psykoosia. Kyseessä on psykoosi geeni.
- Kirjoittelija2
"Kyseisen geenin omaavat henkilöt sairastavat psykoosia. Kyseessä on psykoosigeeni."
Täytyy sanoa, että Yks.proffa on nyt väärässä. Sellaista kuin psykoosigeeni ei ole olemassakaan. Psykoosi tarkoittaa mielisairautta, joita ovat skitsofrenia ja kaksisuuntainen mielialahäiriö. Skitsofreniaa sairastaa Suomessa n. 1 prosentti ja kaksisuuntaista mielialahäiriötä n. 0,5 prosenttia väestöstä.
Väestötutkimuksen mukaan skitsofrenian riskitekijöitä ovat olleet mm. raskaudenaikaiset infektiot, voimaaks stressi, aliravitsemus sekä suurkaupungissa syntyminen ja kasvaminen, runsas kannabiksen käyttö sekä lapsuus- ja nuoruusiässä koetut psyykkiset traumat. ( Lähteenä Terveyskirjasto )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640