Onkos hellareissa heräämistä tai herätystä? Onko muuallakaa h-liikkeissä?
Herätystä kysellen..
jeemä
1062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulla on vahvasti sellainen tuntuma, että seuraava herätys - jos sellaista tulee - on uskonpuhdistusherätys.
Tiettyyn rajaan saakka Jumala sietää seurakunnassaan vajavuutta ja vääristymiä. Mutta joskus tulee sekin hetki, jolloin siunauksia ei vain anneta, jos itsepäisesti pidetään kiinni ihmistekoisista perinteistä ja korvasyyhyyn tehdyistä opeista jossa omat edut ja pyyteet ja oman oikeassaolemisen puolustelu estää todellisen Jumalan tahdon ja sydämen tuntemisen.
Ja luulen, että se aika on nyt, jolloin Jumala odottaa korjausliikkeitä tietyissä väärinymmärretyissä asioissa ennen kuin mitään suurempaa herätystä antaa.
Vaan löytyykö tarpeeksi rohkeita ihmisiä helluntalaisten luthereiksi viemään liikettä eteenpäin keskenjääneestä ymmärryksestä vai jääkö herätysliike menneen herätyksen pystyynkuolleeksi mistomerkiksi?
Kas vain. Asiallinen kirjoituksesi on saanut miinus-merkin. Se ei ollut kai kaikille mieluinen.
----------------------..........................,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Mitään herätys ei ole tällä hetkellä, mutta rukoillaan, että helluntaisuudenkin keskelle vielä tulisi. Tai ainakin Suomen kansan keskuuteen.
Jumala ei voi sallia enää herätyksiä, sillä uskovat ovat niin omistushaluisia, itsekkäitä, oikeaoppisia, karsinoituja ja toisia sietämättömiä pyhimyksiä.
Sellaiseen porukkaan ei mahdu enää mitään.
Hyviä vastauksia. Kiitos.
Sitähän minäkin.. meinaan, että tiukassa o herätys tässäkin liikkeessä.
Ja uskonpuhdistusta todella tarvitaan, MatildaRosa!
Vielä sille, joka tuon miinusmerkin laitto: voisitko tulla selittään?! Miksi oli väärin sun mielestä kysellä herätyksen perään?
Tuo "h-liikkeet" sana tarkotti herätysliikkeitä yleensä, joten sori jos loukkaannuit siitä (??)
Kiitos sulle asiallista aloituxesta !! No ei kait sitä mun tarvi sanoa että ne jotka puhuvat etä he ovat jäseninä herätysliikessä on hujjannut itseäs ja elää täysin harhoissa mikä on oikea Herätysliike. Nä nykyiset niin sanottu herätysliikkeet ovat kuollut kauan sitten.. Eihän ne edes yrittää herätä henkiin oikea Herätyxen pitämälä Herätyskokouxia niinkuin ennenvanha..
eikös Ilmestyskirja kerro lopunajoista. Kertokaapa minulle missä siellä kerrotaan herätyksestä tai jossain muualla UT:ssa.
No, onhan siellä toki kohta "...ja kaikki nukkuivat.."
Mun mielestä siis herätys on ollu jo niin pitkään ku Herra Jeesus heräsi kuolleist ja Hänes meidän tulee olla herätetyt.
Mut ku porukat nukkuu!!?? Ni no, ne viisaatki (neitsyet = siis puhtaat ja viattomat sekä viisaat) nukkuu (mutta valvoen), mutta ne herää ja niil on lampuis öljyy, ja kato: ne viisaat lähtee ylkää vastaan ja menee häihin, joo. Toiset jää 'rannalle ruikuttaan'.. huh huh.. ei ollu sitä viisautta eikä ilmeisesti puhtauttakaa, ja ne tyhmät ei ollu pitäny lampuis öljyä eikä niil ollu sitä missää, ku "ylkkis" tuli hakeen. Sori, et aikamuoto oli mennees, mut kun näin sen Herra näkee, sillä Hän on ollut, on ja tuleva on.