Työnteko on perseestä!

Taidan lopettaa

Ensinnäkin pitää herätä aikaisin aamulla juuri kun vielä makoisasti nukuttaisi. Ei auta, ylös on noustava, on töihin lähdettävä. Päivä on jo pilalla kun tämän tiedostaa, alkaa heti vituttamaan. Kiireesti jotain syöt ja käyt suihkussa, sitten pitää jo mennä.

Kusipääpomo odottaa paskaduunissa, jos minuutinkin myöhästyt alkaa vittuilemaan. Työ raskasta, yksitoikkoista, pakkotahtista. Vihdoin loppuu työpäivä, kotiin syömään, katsoo telkkaria ja sitten nukkumaan. Ja aamulla taas sama show.

Vihdoin koittaa viikonloppu, silloin ilo irti. Duunista suoraan kapakkaan, lauantai aamusta ryyppäämistä jatketaan. Sunnuntai menee krapulassa maaten ja sitten onkin maanantai ja taas joutuu töihin.

Onhan sentään palkkapäivä kerran kuussa, sitähän varten töissä käydään. Kun maksat vuokran, parin lapsen elatusmaksut niin käteen jää satasen verran enemmän kuin jos vain kotona makaisi. Ei helvetti, onko tässä mitään järkeä, voiko vitutukseen kuolla?!

15

407

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa lopettaa

      minäkin teen niin.

    • Toivottavasti

      kuolisit siihen v itutukseesi. Ei kukaan kaipaisi.

    • Lopeta hyvä mies

      Viimeinen pisara oli kun minulla oli kuumetta 39 astetta mutta silti vaadittiin lääkärintodistusta, piti lähteä terveyskeskukseen jonottamaan. Viime talvena, pakkasta oli ihan mukavasti, tunnin terveyskeskuksessa odottelin. Siellä istuessani ajattelin että ei helvetti, nyt tämä saa riittää. Kohdellaan kuin koiraa, saa paskatyöt tehdä joku muu. Irtisanouduin ja siitä saakka työttömänä. En ole kertaakaan katunut!

      • ...................

        Joo arvauskeskuksessa jonottaminen on perseesta ja viela 40 C kuumeessa. Eivat sentaan laittaneet osastolle tippaan


      • No ei tietenkään
        ................... kirjoitti:

        Joo arvauskeskuksessa jonottaminen on perseesta ja viela 40 C kuumeessa. Eivat sentaan laittaneet osastolle tippaan

        sehän olisi maksanut rahaa.

        Kotiin vaan reseptin kanssa. Kyllä se siitä.


    • LeenaLiinu

      Mitäpä jos viettäisit viikonloppuisin aikaa lastesi kanssa ja jättäisit tuon ryyppäämisen.

    • Järkimies75

      Juuri näin.

      Ryyppääminen pois. Petät vain itseäsi kuvittelemalla että alkoholilla "nollaisit" viikon työn rasitukset. Se van pahentaa niitä, kun viikonloppu menee kännätessä ja sitten krapulassa. Nukut paljon huonommin, kuntokin heikkenee. Ja rahat menee.

      Jospa telkkarin sijaan kokeilet virkistävää lenkkiä, ja tosiaan viikonloppuna keksit jotan mielekkäämpää puuhaa.

    • 5544444

      yhteishuoltajuus lapsiin, silloin loppuu elatusmaksut. Ryyppää kerran kuussa ulkomailla kuten minä, säästän muiden viikonloppujen "ryyppyrahat" ja ostan halpalentoyhtiöiden menopaluu lipun euroopan kohteeseen ja rellästän asiallisesti ulkomailla, ei tee mieli edes vetää kunnon humalia kun on hauskaa muutenkin, ja edullisempaa. Pe-Su reissu tosi jees, näihin saa a-luokan naisiakin mukaan ja maksavat suomalaiseen tapaan omat kulunsa. Lopeta haisevien viinapillujen tapaaminen, nämä haluavat vain ryypätä.

      • Näin se vain on

        Vaikka olisi yhteishuoltajuus maksaa silti elatusmaksuja. Huoltajuus pitäisi olla sellainen että viikko isän luona, viikko äidin luona. Silloin ei tarvitse maksaa elatusmaksuja. Kummallakin pitäisi olla aika iso asunto jos on pari lasta. Ei oikein yksiössä onnistu.


      • Ei ihan näin...
        Näin se vain on kirjoitti:

        Vaikka olisi yhteishuoltajuus maksaa silti elatusmaksuja. Huoltajuus pitäisi olla sellainen että viikko isän luona, viikko äidin luona. Silloin ei tarvitse maksaa elatusmaksuja. Kummallakin pitäisi olla aika iso asunto jos on pari lasta. Ei oikein yksiössä onnistu.

        Viikko-viikko -systeemillä menee ja elarit juoksee, äidille tietenkin. Samoten lapsilisät... lapsella kun voi olla vain yksi virallinen osoite, että siinäpä sulle...


    • Ei kiitos

      Paskatyöt eivät ole valkoisen miehen hommia. Tuokoot vaikka vinkuintiasta siihen työntekijät, minä en niihin mene.

      • djnvjlknvs,nvd

        Sinun osasi on siis riistää muita ja siihen päälle vielä esittää netissä marttyyriä.

        Hyvin menee, lapsesi ovat sinusta ylpeitä.


    • Sul on hiano

      elämä. Jatka sitä samaan malliin niin aikakin kuluu nopeammin.

    • ....................

      Tuttu juttu omilta duuniajoilta. Itse lopetin, kun todettiin tyokyvyttomaksi. Satasen enemman se on ihan liian vahan.

    • Ei ole pakko herätä

      Voihan sitä tehdä ilta- tai yötyötä. Likaisissa töissä käydään suihkussa työpäivän jälkeen ja mm. eräässäkin paikassa sai käydä työaikana saunassa, kun olin siellä työharjottelussa. Taitaapi olla kokemattoman pennun provo tämä, jos tietää vain yhdenlaista työtä olemassa olevan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe