Syytä vaihtaa pillerimerkkiä?

Sain terkalta kolmen kuukauden pillerit marraskuussa, ja hain helmikuussa reseptin lääkäriltä. Marraskuussa kuitenkin juuri ennen pillereiden saantia pitkäaikainen suhteeni meni poikki, ja olin sen takia alakuloinen pidemmän aikaa. Siksi en helmikuussa osannut sanoa lääkärille pillereiden aiheuttaneen mitään sivuvaikutuksia, mutta nyt on alkanut tuntua, että olen kyllä ennen hymyillyt paljon enemmän. Ja koko kesäkuun ajan olen ollut _todella_ itkuherkkä. Tällaista oli viimeksi murrosiässä, eikä raskauskaan ole mahdollinen. Voiko se johtua pillereistä? En ole itse keksinyt muuta syytä, mutta miksi itkuherkkyys alkaisi vasta nyt? Minulla on myös nyt todella huono rahatilanne (opiskelija kun olen), ja jo parilla eurolla kuussa on väliä, joten ei siinäkään mielessä houkuttaisi hankkia toista merkkiä, kun nyt on käytössä halvimmat. Mitä suosittelisitte?
360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarvitsetko tällä hetkellä ehkäisyä? Onko ehkäisy ainoa syy, miksi käytät pillereitä.

Voit lopettaa pillereiden käytön, säästyvät nekin eurot.

Toki tuosta itkuherkkyydestä ja lievästä masennuksesta kannattaa mennä juttelemaan jonkun asiantuntijan kanssa. Terveyskeskuksissa on psykiatrisia sairaanhoitajia. Joskus ne kurjat tunteet tulevat viiveellä.

Äänestä

Mietin itsekin pillereiden väliaikaista lopettamista juuri siksi, kun en tällä hetkellä ehkäisyä tarvitsisi. Minulla on kuitenkin todella kipeät ja epäsäännölliset menkat, ja sain viimeiset aknetkin pois pillereillä, joten en ole niistä valmis luopumaan.

Äänestä

Eli sinulla on muitakin syitä pillereiden käyttöön. Sitten kannattaa kysyä sitä vaihtoa lääkäriltä, kertoa, mitä nämä pillerit ovat aiheuttaneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


duschkabin kirjoitti:

Sain terkalta kolmen kuukauden pillerit marraskuussa, ja hain helmikuussa reseptin lääkäriltä. Marraskuussa kuitenkin juuri ennen pillereiden saantia pitkäaikainen suhteeni meni poikki, ja olin sen takia alakuloinen pidemmän aikaa. Siksi en helmikuussa osannut sanoa lääkärille pillereiden aiheuttaneen mitään sivuvaikutuksia, mutta nyt on alkanut tuntua, että olen kyllä ennen hymyillyt paljon enemmän. Ja koko kesäkuun ajan olen ollut _todella_ itkuherkkä. Tällaista oli viimeksi murrosiässä, eikä raskauskaan ole mahdollinen. Voiko se johtua pillereistä? En ole itse keksinyt muuta syytä, mutta miksi itkuherkkyys alkaisi vasta nyt? Minulla on myös nyt todella huono rahatilanne (opiskelija kun olen), ja jo parilla eurolla kuussa on väliä, joten ei siinäkään mielessä houkuttaisi hankkia toista merkkiä, kun nyt on käytössä halvimmat. Mitä suosittelisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu