Mahtaakohan kukaan täällä muistaa tälläistä todella outoa scifi-sarjaa joka pyöri suomen tv:ssäkin joskus 70-luvun lopulla tai 80-luvun alussa?
Se oli itä-eurooppalainen? sarja jossa joukko matkusti aikakoneella ajassa taaksepäin yrittäin löytää jotain osia jotta voivat pelastaa tulevaisuuden yhteiskuntansa.
jossain vaiheessa ne tyhjensi järven yhdessä jaksossa ja toisessa jaksossa vierailivat toisen mailmansodan saksassa?
Viimeisessä jaksossa luulivat että maailma tuhoutuu sittenkin kunnes menneisyydestä tuotu vieras huomasi että tietokone oli tehnyt laskuvirheen ja tuhoa ei olisi tulossakaan.
Muistan pentuna olleeni ihan säpinöissäni tuosta sarjasta mutta en millään löydä sitä. Sen tiedän että siinä ei puhuttu englantia tai ranskaa joten luulen että se oli joku itäblokin tv-sarja.
mikä tahansa vinkki otetaan kiitollisen vastaan!
Vanha tv-sarja haussa!
scifahtanut
7
313
Vastaukset
- PerttuliP
Kuulostaa vanhan Galactican (1980) jaksoilta, jotka ehkä dubattu paikalliskielelle.
- josse3
Ei todellakaan kuulosta yhtään Galacticalta.
- josse3
Ei todellakaan kuulosta yhtään Galacticalta.
- josse3
Ei todellakaan kuulosta yhtään Galacticalta.
- josse3
Ei todellakaan kuulosta yhtään Galacticalta.
- josse3
Ei todellakaan kuulosta yhtään Galacticalta.
- ana
Oisko sellanen kuin kristallikivien salaisuus. Siinä kolme kaiffaria keräili kristalleja, joilla sai energiaa jonkin avaruusrodun yhteiskunnalle. Siinä muistaakseni matkustettiin edestakaisin historian eri tapahtumia. On muuten norjalainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk141349Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1831272Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1441156Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701007- 133941
Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.73913Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.66837Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47822- 68794
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää397776