PIKAVIPIT OK, PERINTÄTOIMISTOT SUCKS!

Goldman!

Pikavipit pelastavat yrityksiä esim. verottajan kynsissä, lapsiperheiden arkea jne. jne.

Perintäyhtiöt taas tekevät bisnestä ihmisten taloushädällä: he ottavat rahaa nimenomaan niiltä joilla sitä ei ole: he ovat apajilla jotka ovat selvästi epäeettisiä ja varsin kyseenalaisia.

Perintätoimistojen raakaa bisnestä voi hyvinkin verrata onnettomuustilanteeseen. Otetaanpa esimerkki: Autokolarissa kätensä menettänyttä uhria vaaditaan luovuttamaan myös munuaisensa!

Ihmisiä pitää auttaa talousahdingossa eikä syventää tuota ahdinkoa putsaamalla heitä ajattelemattomasti!

Luottotietojen ryssintä taas on suoranaista talousrasismia.

4

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Better Finland

      Irish Times kirjoittaa, että luotonhallintayhtiö Intrum Justitialle ulkoistettujen velkojen määrä kasvoi 572% heinä-elokuussa suhteessa viime vuoden vastaavaan aikaan. Erityisesti tietoliikennesektorin velkojen - siis kännykkälaskujen - määrä on kasvanut dramaattisesti maaliskuusta lähtien. Pankkien ja rahoitusyhtiöiden ulkoistettujen kulutus- ja luottokorttivelkojen määrä on kasvanut kesäkuusta lähtien 272%. Sähkö- yms. hyödykelaskujen määrä kuitenkin laski.
      http://euroetana.blogspot.fi/2008/09/perintbisnes-kasvussa-irlannissa.html

      PS: Hmm.... kukahan muuten omistaa tuon Intrum Justitian?

    • ...

      Kuka hullu maksaa verot pikavipillä.. Pikavipit on OK sellaiselle, jota ei kiinnosta pitää menot tulojen rajoissa.

      Pikavipitkin on maksettava, kuten kaikki muutkin laskut. Loisia pitäisi rankaista kovemmin laskujen ajoissa maksamattomuudesta.

      Velkaantumiseen on niin simppeli ratkaisu, kuin menojen suhteuttaminen tuloihin ja ettei järjestä turhia menoja kuten perintäkuluja, pikavippien korkoja tai turhaa kulutusta.

      Itsehän sinä ne luottotietosi ryssit, kuten taloutesikin!

    • haloo pahvi

      SÄÄLITTÄVÄ SPEDE!!

      toi sun esimerkki on täysin hanurista, ei mitään tekemistä tällä asialla.

      JOS LAINAAT RAHAA, TOTTAKAI NE PITÄÄ MAKSAA TAKAISIN!

      ei ole mikään pakko ottaa pikavippiä eikä mitään muutakaan jos
      ei kerran pysty takaisin maksaan!

      Perintätoimistojen toiminta on täysin laillista ja ihan oiken.

      HALOOO PAHVI

      • katajainen.-.,.-..

        Kokoomuksen Sampsa Kataja ajoi lakia pikavippien kieltämiseksi. Nyt hänet jätettiin pois kokoomuksen johtajistosta liekö siitä syystä. Olen aina sanonut, että kokoomuksella olisi paljon pienempi kannatus jos ei olisi pikavippejä. Puhelimella vaan rahaa ja sitten kaljalle leveilemään ja sen jälkeen äänestämään kokoomusta. Varmaan ei ennen vaaleja tule lakia siihen lainahommaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe