Iankaikkinen elämä

A-pelastusvarmuus

Onko tosiaan adventisteilla sellainen usko että heidän jumalansa tarjoaa heille iankaikkisen elämän (millä perusteella, maanpäälläkö vai taivaassa)?

Mistä juontaa juurensa sellainen uskomus että että 7. päivän adventtikirkko olisi lopunajan jäännösseurakunta (siksi vaikea on erota siitä)?

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kenen asialla

      Onko totta että helvetin herra olisi adventismiuskomuksen mukaan Jumala?
      Saatana uskottelee ettei helvetin iankaikkista tuomiota olisi olemassa.

      • että sillee se menee

        Et ole oikein ymmärtänyt - kyllä se viimeinen tulijärvi on ja sinne joutuvien tuomio on ikuinen - se on kuolema - raamattu kutsuu sitä niellä "toinen kuolema" - josta ei ole ylösnousua. Kuka kuolee toisen kuoleman on kuollut ja kuolleet ivät raamatun mukaan tiedä mistään mitään, heitä ei kertakaikkiaan ole olemassa. Ei edes Jumalan muistissa.


    • satan_himself

      Voi voi kuulkaa, meillä on tuonpuoleisesa kaikenlaista palvelua tarjolla, jokaiseen uskontoon, makuun ja tulijaan sopivaa. Adventisteille on tarjolla heidän itse toivomaansa tilapäistä helvetintulipalvelua, mutta tulokkaan kohdalla aina neuvotellaan siitä olisiko hän sittenkin halukas muuttamaan mielensä. Voin kertoa teille näin luottamuksella, että useimmat vaihtavat mieluummin suoraan taivasoloihin. Jotkut itsepäiset, itseensä ankarasti suhtautuvat vaativat rangaitusta eletystä elämästä. Pakko siinä sitten on kutitella tulisilla hiilillä tulijan jalkapohjia kun kerran Pääjohtaja on ohjeet antanut. Muuten kyllä jättäisimme väliin.

      Muuten, nyt samalla kun olen täällä, niin meillä on edelleen pieniä ongelmia noiden apokalyptisten päivämäärien kanssa, joten älkää turhaan hosuko. Taivaalliset aikataulut ovat hitaat ja trumpetinsoittajat ovat vieläkin lakossa, Pääjohtaja ei ole oikein tyytyväinen neuvotelujen edistymiseen, mutta koetamme suoritua asian suhteen.
      hmm . . . se taisi olla kyllä toinen palsta, jossa viimeksi tästä mainitsin, mutta haitanneeko tuo . .

    • naarattaa naurajalle

      Tässähän tulee jokaisesta oikein nauraja, kun lukee näitä tekstejä.
      Kuinkahan moneen personallisuuteen minuutesi jakaantuu??
      Sävel tuntuu niin samalta, ettei kahta Sibbeä mahdu noihin raameihin.

      Luehan noita vanhoja vastauksia, kun niin paljon aloitat uudelleen, uskon, kun olen lukenut palstaa, että adventistit on antaneet hyviä vastauksia teille paljon.
      Sieltä kirkon sivuistakin on apua, jokainen osaa lukea asioista..

      naarattaa niin kamalasti.. että tollasii kirjotuksii.

      • H.b.S

        Tuota, kun en nyt ole ihan varma ketä tuolla Sibbellä tarkoitat, niin voin vakuuttaa että minulla ei ole aloituksen kanssa mitään tekemistä. Jos kyse on jostain toisesta, niin hyvä sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe