Sitä mää oon ihmetelly jos maailmanloppu tulee 2012
miksi ihmiset kävelevät ihan rauhallisesti, ovat töissä,
telkkari ohjelmaa tulee jne
Sitä mää oon ihmetelly jos maailmanloppu tulee 2012
26
242
Vastaukset
- olen minä
Joskus loppu tulee yllättäen, odottamatta.
Mut ei 2012 loppu ole. Tämä vuosi kuten tulevatkin ovat uuden alku. Oletko huomannut itsessäsi tai läheisissäsi mitään muutoksia? Vuosi 2012 voi olla sinullekin jonkun asian uuden alku. Avoin mieli ja luottamus siihen että kaikki on hyvin, ovat parhaita markaeväitä tässä ajassa. - mun aikan..
on jo lähes 70 kalenteria loppunut.Aina on uusi lötynyt.Veikkaan että tuo inkakalenteri ei tee poikkeusta
- öoö
Mitä sitten pitäisi tehdä? Ei tämä hosumalla kummene.
Miten maailmanloppuun pitäisi mielestäsi varautua? - Jumalan ilmoitus
moninaisena hyvänä tietona vastaanotettavaksi Jeesuksen nimessä löytyy Raamatusta, joten kannattaa jättää nämä pakanatarinat ja -kalenterit sikseen.
Varsinkin Ilmestyskirjassa kerrotaan hyvinkin lähitulevaisuudesta paljonkin ja vaarinotettuna on arvokasta ja vastaanottamisen arvoista anoen kiittäen, sillä sentähden on annettu.
Hyvinkin 2016-2023 on tämä Ilmestyskirjan 7-vuotisjakso tapahtuvat, sillä riemuvuosi on 50. vuodesta 1967, kun viikunapuuhun tuli lehdet ja Jeesus Immanuelina (tark. "Jumala kanssamme") profetoi tulevana Herrana ja Tuomarina. Otetaan vaarin Herran hyvästä elävästä sanasta, niin voimme iloiten nostaa katsemme kun näemme päivänsä lähestyvän.- HOMO!!!!!!!!!!!!!!!!
Minusta nämä jeesustarinat kannattaa jättää sikseen.
- En ole homo ja
HOMO!!!!!!!!!!!!!!!! kirjoitti:
Minusta nämä jeesustarinat kannattaa jättää sikseen.
ainoastaan Jeesus voi ihmisen pelastaa, sinutkin, joten tee parannus.
- gfhjklhkjk
En ole homo ja kirjoitti:
ainoastaan Jeesus voi ihmisen pelastaa, sinutkin, joten tee parannus.
Mitä sinun mielisairaat käsityksesi tälle palstalle kuuluvat?
1. Jeesusta ei ole olemassa.
2. Olemattomat eivät pelasta ketään.
pppPPPiste!!! - olet väärässä
gfhjklhkjk kirjoitti:
Mitä sinun mielisairaat käsityksesi tälle palstalle kuuluvat?
1. Jeesusta ei ole olemassa.
2. Olemattomat eivät pelasta ketään.
pppPPPiste!!!ja Jumala sen tietää ja tahtoo että teet parannuksen ihan nöyrästi.
- Raimo Laitine, Pori
olet väärässä kirjoitti:
ja Jumala sen tietää ja tahtoo että teet parannuksen ihan nöyrästi.
Kumma miten helvetistä näitä uskonnon sekoittamia paskiasia Suomestakin löytyy! Ja eletään vuotta 2012! Häpäisette oman ihmisyytenne uskomalla sokeasti johonkin perhanan muinaisuskontoon. Samanlaisia ne ovat kaikki kuten Afrkan buntubantu-uskonnot ja Amazonin viidakon alkuasukkaiden uskomukset. Koittakan nyt vittu vapautua tuosta paskasta saatana!
- Olet väärässä
Raimo Laitine, Pori kirjoitti:
Kumma miten helvetistä näitä uskonnon sekoittamia paskiasia Suomestakin löytyy! Ja eletään vuotta 2012! Häpäisette oman ihmisyytenne uskomalla sokeasti johonkin perhanan muinaisuskontoon. Samanlaisia ne ovat kaikki kuten Afrkan buntubantu-uskonnot ja Amazonin viidakon alkuasukkaiden uskomukset. Koittakan nyt vittu vapautua tuosta paskasta saatana!
ilman Jeesusta ei kukaan voi pelastua. Ihan rauhassa voit etsiä parannusta.
- mistäs...
syystä pitäisi parannus tehdä kun Jeesus kuitenkinkin pelastaa
- jompikumpi
Niinkuin oli Nooan päivinä, niin on oleva myös Ihmisen Pojan tulemuksen päivänä: Ihmiset söivät, joivat, naittivat ja naivat, juhlivat ja kävivät töissä. Eräänä päivänä toinen otetaan ja toinen jätetään...
- Bigfhjk
"Ihmiset söivät, joivat, naittivat ja naivat, juhlivat ja kävivät töissä."
Niiin. Koska näitä tehdään aina, olipa mikä maailmanhistorian aika tai paikka hyvänsä kyseessä. Eipä vain "ihmisen poikaa" tule, koska koko juttu on keksittyä roskaa. - kuulija1
Bigfhjk kirjoitti:
"Ihmiset söivät, joivat, naittivat ja naivat, juhlivat ja kävivät töissä."
Niiin. Koska näitä tehdään aina, olipa mikä maailmanhistorian aika tai paikka hyvänsä kyseessä. Eipä vain "ihmisen poikaa" tule, koska koko juttu on keksittyä roskaa.Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, sen tietää vain Isä.Matt 24:36
Hän vastasi: "Ei teidän kuulu tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa nojalla on asettanut.. Apt. 1:7
sillä te tiedätte itse aivan hyvin, että Herran päivä tulee kuin varas yöllä.1.Tes.5:2
Jokatapausessa se on edessä päin. - BOFfFFFFF
kuulija1 kirjoitti:
Mutta sitä päivää ja hetkeä ei tiedä kukaan, eivät taivaan enkelit eikä edes Poika, sen tietää vain Isä.Matt 24:36
Hän vastasi: "Ei teidän kuulu tietää aikoja eikä hetkiä, jotka Isä oman valtansa nojalla on asettanut.. Apt. 1:7
sillä te tiedätte itse aivan hyvin, että Herran päivä tulee kuin varas yöllä.1.Tes.5:2
Jokatapausessa se on edessä päin.Isä, Poika, Herra....
Minulla ei tuollaisia Herroja ole. - kuulija1
BOFfFFFFF kirjoitti:
Isä, Poika, Herra....
Minulla ei tuollaisia Herroja ole.BO.....
Hallitsee vaikka ei sitä myöntäisikään,ihminen ei ole meidän mielipiteestä kiini.
- kuulija1
Nyt, kun vielä on päivä, meidän on tehtävä niitä tekoja, joita lähettäjäni meiltä odottaa. Tulee yö, eikä silloin kukaan kykene tekemään työtä.Joh 9:4
Kyllä meidän sitten noudetaan työ pisteistä kun aika on täyttynyt. - 21.12.2012 klo 13:11
Jossain luki että Roomalainen ajanlasku (joka on voimassa kaikkialla myös suomessa) on neljä vuotta etuajassa! eli elämme vuotta 2008! Mutta minuakin pelottaa olen vasta nuori enkä ole saanut kokea vielä kaikkea :S ..... Raamatussa, Islamin kjääröissä ja kaikissa muissa historiallisissa kirjoituksissa mainitaan Maailmanloppu jonka Mayat ennustivat.... Mayat osasivat ennustaa sen vuosi tuhansia sitten, niin kaikki mullistavat tuhot mitä maailmalla on tapahtunut jopa sen tornin palamisehn he ennustivat viimevuodelle! Tarkka turkimus osoittaa että maailman loppu tulee (piti etsiä facebookin muistiinpanoista että hieman kesti)= 21.12.2012 klo 13:11:00 :SSSS viimeiset 11 minuttia pyydän saada hallata kaikkia itselleni tärkeitä ihmisiä ja sanoa sille eräälle "Olen pahoillani etten voinut antaa sulle tämän enempää, aika loppui kesken"
- Jokainen ihminen
joka tekee Jeesuksen opetuksen mukaan tietää että on Jumalasta, voin tämän todistaa omakohtaisesti ja on totta vaikka ihmisinä olemmekin mitä olemme eli lähtökohaisesti ei kelvollisia Jumalan valtakuntaan, mutta Jumalan armo siihen antaa armo ja lunastukset ja opettaa ja kasvattaa ja näin se menee vaikka väärin valittaisiin vielä uskovinakin, sillä lihan mieli meissä vetää alaspäin vaikk Isä Jumala tahtoisi miten ylöspäin meitä vetää!
Jotenkin näin se menee täällä maailmassa uskovina kun koetellaan ja eletään tässä maailman pimeydessä ja on totta, valitettavasti. - okkigaam
Tämä elämä on annettu elettäväksi pokapäiväisine töineen ja lepoineen.
Maailma loppua ei tule. Maailma muuttaa muotoaan. Mikä ei tarkoita että tästä pallosta tulisi kuutio. Eikös siellä sanassa sanota: Aikaa ei tiedä kukaan, ei edes poika. VainIsä. Luota siihen.
maagikko - Maailman loppu tulee
kenties noin 2023. Ja silloin Jeesus tullessaan Kuninkaiden Kuninkaana kukistaa antikristuksen ja sen pahan uskonnollisuuden islamin jihadin mukaan. Ei eksytä.
- alfa123om
Itse pidin Jeesus pelastaa lippalakkia 2002 ja sitten Jeesus ilmestykin 2003.
Mutta oli monen mielestä väärin pitää tuota lippalakkia: Jeesus pelastaa; ehkä juuri siksi, että Jeesus ei välttämättä ole sillä päällä tänä päivänä?
Ei hän ilmestyessään paljoa puhunut. Sanoi muutaman seikan mm. että Paavi ja Efraim vastustavat Ufojen hallitusvaltaa maan päällä, mutta mistä he tietävät vaikka ufot hallitsivat maailmaa paremmin kuin mitä ihmiset ovat koskaan hallinneet? Ei sitä voi tietää edeltäkäsin. Hän sanoi.
Koulussa meitä opettiin kymmenien vuosien ajan ateismiin ja se oli oikeasti hyvä juttu sillä Antikristus tulee ihmetekojen voimalla. Ateistit eivät usko minkäänlaisten ihmeiden olevan mahdollisia ja siksi he ovat vahvoilla eivätkä mene mukaan eksytyksiin Antikristuksen aikana.
Ilmestyessään Jeesus ei paljoa opettanut pelastumisen suhteen, mutta myöhemmin löysin muutaman toimivan jutun: Intialainen Hare Krishna liike opettaa laulamaan Hare Krishna mantraa ja kun kokeilin sitä niin se todellakin toimii 100 prosenttisesti. Nykyisin käytän sitä lääkeen tavoin. Aina kun ympärillä on barbaareja tai barbaarista ajattelua tai puhetta niin laulan tuota mantraa ja olo paranee heti ja seuraavana päivänä saan johdastusta.
Myös seuraavat instanssit ovat toimeneet 100 prosenttisesti: Pyhiinvaellus / rukousmatka Israeliin, Jehovan todistajat sekä Koraanin lukeminen ja islamiin tutustuminen.
Varsinaiset kansalle tarkoitetut pelastustiet ovat Messiaaninen Bethesda foorumi (tilapäisesti poissa toiminnasta??) sekä Raamatunlukijain liiton: Hetkinen raamatun lukemiseen maksullinen lukuopas. - DAAAAAA?!
koska ihmiset ei usko että se tulis 2012
- JeesusonHerrainHerra
Tulee päivä jolloin myös pilkkaajat ovat nöyriä poikia ja polvistuvat Jeesuksen edessä!
Filippiläiskirje 2
10 niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistuman, sekä niitten, jotka taivaissa ovat, että niitten, jotka maan päällä ovat, ja niitten, jotka maan alla ovat,
11 ja jokaisen kielen pitää tunnustaman Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra. - adkl
Nauttikaa elämästä, kun vielä voitte! Maailma voi loppua kauhealla Tuomion tulella! Mahdollisesti tuho vyöryy
Amerikasta päin juuri 21.12.2012! - moi man
Ketään ei vastannut tohon mun kysymykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671