Jos ilmoitan etten pidä savolaisista, niin onko se rasismia?
Jos olisin itse savolainen, niin olisiko se silloin rasismia?
Muistakaa että meillä on erittäin suuret geneettiset erot itäisillä ja läntisillä ihmisillä ja useiden euroopan maiden väliset erot ovat pienempiä kuin meillä maan sisällä.
Savolaiset
21
241
Vastaukset
- Olen savolainen
Allakeveltä tulee loistavia´naisia.,
Miehet on kyllä aivan vitun juntteja.'
http://www.youtube.com/watch?v=EO0p_U1w89A&feature=relmfu- Onks tuo lesbo ?
- ´Mahollisesti
Onks tuo lesbo ? kirjoitti:
Mutta kaunís sellainen...
- Ei ole.
Vain Lounais Suomessa on väestöä joka ei ole oikein suomalasis ugrilaista.. Pohjois-Pohjanmaalaisissa on itäistä geeniperimää. Eikä asuinpaikka mitään ratkaise vaan geenit.
- Pohjalainen....
Tautiperimätilastot eivät tue tuota näkemystä.
Eri kokoisiakin olemme.
No, onko se rasismia, jos ei pidä savolaisista jotka ovat geneettisesti eri tyyppiä kuin itse on?
Ruokakulttuurikin on ihan eri. - Ruokakulttuuri !
Pohjalainen.... kirjoitti:
Tautiperimätilastot eivät tue tuota näkemystä.
Eri kokoisiakin olemme.
No, onko se rasismia, jos ei pidä savolaisista jotka ovat geneettisesti eri tyyppiä kuin itse on?
Ruokakulttuurikin on ihan eri.Höpö höpö. Kaakkois-Suomesta menee sellainen leveä "juotti" kohti Oulua. Oululaiset ovat pääosin itäistä geeniperimää. Kokkolassa jo sekarotuisia.
Pistä linkkiä esiin, äläkkä jorise joutavia. Suurin osa suomalaisista on kuitenkin sekottuneita, asuivatpa missä tahansa. Itse asun H:gissä, mutta eniten on varmasti savolaista verta, vaikka hurriakin löytyy. - Pohjalainen.....
Ruokakulttuuri ! kirjoitti:
Höpö höpö. Kaakkois-Suomesta menee sellainen leveä "juotti" kohti Oulua. Oululaiset ovat pääosin itäistä geeniperimää. Kokkolassa jo sekarotuisia.
Pistä linkkiä esiin, äläkkä jorise joutavia. Suurin osa suomalaisista on kuitenkin sekottuneita, asuivatpa missä tahansa. Itse asun H:gissä, mutta eniten on varmasti savolaista verta, vaikka hurriakin löytyy.Arvasin, sillä ei tuollaista kieroutta ja asioiden vääntelyä ole kuin savolaisilla.
Oululaiset olkoon mitä ovat ja nyt puhutaan oikeista pohjalaisista ja savolaisista.
No onko se rasismia vai ei?
(vaikka savolaisuutesi takia en odotakaan sinulta minkäänlaista oikeaa vastausta) - Su Détti
Pohjalainen.... kirjoitti:
Tautiperimätilastot eivät tue tuota näkemystä.
Eri kokoisiakin olemme.
No, onko se rasismia, jos ei pidä savolaisista jotka ovat geneettisesti eri tyyppiä kuin itse on?
Ruokakulttuurikin on ihan eri.Et ymmärrä savolaista mentaliteettia. Savolainen ja itä-suomalainen, ehkä myös pohjois-suomalainen rakentavat puhuessaankin sopua ja konsensusta. "Voipha se olla niinnii." Jos hän kantaa puukkoa, hän vuolee sillä. Lappilainen voi tarvita sitä luonnossa liikkuessaan ja kalastaessaan. Laineideni liplatus rantakivikkoon tai veneen kylkeen on näiden kaikkien sielunmusiikkia.
Pohjalaisynseys ja isottelu on jo näyttänyt soveltuvuutensa kansan johtamisessa. Savolaisetkin sitä vieroksuvat. - Pohjalainen.....
Su Détti kirjoitti:
Et ymmärrä savolaista mentaliteettia. Savolainen ja itä-suomalainen, ehkä myös pohjois-suomalainen rakentavat puhuessaankin sopua ja konsensusta. "Voipha se olla niinnii." Jos hän kantaa puukkoa, hän vuolee sillä. Lappilainen voi tarvita sitä luonnossa liikkuessaan ja kalastaessaan. Laineideni liplatus rantakivikkoon tai veneen kylkeen on näiden kaikkien sielunmusiikkia.
Pohjalaisynseys ja isottelu on jo näyttänyt soveltuvuutensa kansan johtamisessa. Savolaisetkin sitä vieroksuvat.Etkö tiedä että se sanomatta jätettävä "mutta suattaapa olla olemattaki" on se todellinen viesti.
No, miksei selvään kysymykseen tule kuin savolaiskieroiltuja vastauksia? - Suu messingillä
Pohjalainen.... kirjoitti:
Tautiperimätilastot eivät tue tuota näkemystä.
Eri kokoisiakin olemme.
No, onko se rasismia, jos ei pidä savolaisista jotka ovat geneettisesti eri tyyppiä kuin itse on?
Ruokakulttuurikin on ihan eri.Tottakai ollaan eri kokoisia, jos Pohjanmaalla pistetään poskeen läskiä ja lotinaa, niin näkyyhän se vyötäröllä. Savolaiset muikut ovat paljon terveellisempiä. Mikäs perinnöllinen tauti sinua muuten vaivaa? :)
- Su Détti
Pohjalainen..... kirjoitti:
Etkö tiedä että se sanomatta jätettävä "mutta suattaapa olla olemattaki" on se todellinen viesti.
No, miksei selvään kysymykseen tule kuin savolaiskieroiltuja vastauksia?Savolainen aloittaa ajatusten vaihdon tuntemattoman kanssa tuolla tai toisella tavalla. Se oli selvä avaus ja kutsu lyhyempään tai pitempään keskusteluun. Mitä tekee pohjalainen? Hän kokee vaihtoehdot ivailuksi. Hän nostelee housujaan, ja syyttää jälleen savolaista kieroksi. Kiivas väittely on hänen oma lajinsa. Olisiko pitänyt ottaa keklu mukaan, että pärjää keskustelussa näille kieroille, hän miettii.
- Su Détti
Su Détti kirjoitti:
Savolainen aloittaa ajatusten vaihdon tuntemattoman kanssa tuolla tai toisella tavalla. Se oli selvä avaus ja kutsu lyhyempään tai pitempään keskusteluun. Mitä tekee pohjalainen? Hän kokee vaihtoehdot ivailuksi. Hän nostelee housujaan, ja syyttää jälleen savolaista kieroksi. Kiivas väittely on hänen oma lajinsa. Olisiko pitänyt ottaa keklu mukaan, että pärjää keskustelussa näille kieroille, hän miettii.
Ja vielä kauheampi ajatus alkaa itää pohjalaisen ajatushautomossa; - pyritäänkö minua pitämään narrina? Hän nostaa taas housujaan. Helat ovat kohdallaan, se yksi isotekstinen on povarissa, ja saappaat jalassa. Nyt ei kun Kuopion toria auki ylivertaisen pohjalaisuuden julistukselle!
- Savolaiset vei
mesimarjan Ouluun saakka ?
Satokausi:
Mesimarjan vuosittaiset satovaihtelut ovat erittäin suuria. Parhaiten mesimarja tuottaa satoa kapealla Kaakkois-Suomesta Oulun seudulle ulottuvalla vyöhykkeellä. Samasta emoyksilöstä suvuttomasti syntyneet kasvustot voivat jäädä marjattomiksi, sillä osa mesimarjoista ei kykene itsepölytykseen. Mesimarjan kukinta ja pölytys vaativat onnistuakseen sopivaa lämpötilaa ja kosteutta. Mesimarjan sato on parhaimmillaan heinäkuun puolivälistä syyskuun alkuun.
Ravintoarvo:
Mesimarja sisältää eniten ellagitanniineja verrattuna muihin kerrannaisluumarjoihin: lakkaan ja vadelmaan.
Käyttö:
Mesimarjat poimitaan kantoineen. Mesimarja on erittäin herkästi pilaantuva marja, joka ei kestä varastointia tuoreena. Marja on erittäin hyvänmakuinen ja hienotuoksuinen. Sitä pidetäänkin Pohjolan jaloimpana marjana. Lajin aromit ovat niin voimakkaita, että marjaa käytetään mausteena esimerkiksi omena-, vadelma-, puna- ja valkoherukkasäilykkeissä. Mesimarjoja käytetään myös tuoreina marjoina, jälkiruokiin ja teen mausteeksi. Mesimarja voidaan säilöä mehuna, hillona tai pakastettuna.
- Pohjanmaalaiset
vitutkinHaisee lehmänlannalle. HyiHelvetti! Pysykää maillanne, rosvot ja puukkojunkkarit.
- Pohjalainen....
No tuo on ainakin selvästi rasismia ja rotusortoa.
Valitan eduskuntaan. - savolaxare
Pohjalainen.... kirjoitti:
No tuo on ainakin selvästi rasismia ja rotusortoa.
Valitan eduskuntaan.Pohjanmaalainen isäntä kehuskeli varakkuuttaan, savolaismiehelle.
"Minä oon niin rikas, että pysyisin ostamaan, koko itäsuomen läänin". Savolaismies sanoi: "Niin, mutta kun minä en myy sitä sinulle". - kor jaan
savolaxare kirjoitti:
Pohjanmaalainen isäntä kehuskeli varakkuuttaan, savolaismiehelle.
"Minä oon niin rikas, että pysyisin ostamaan, koko itäsuomen läänin". Savolaismies sanoi: "Niin, mutta kun minä en myy sitä sinulle".pysyisin =pystyisin
- mualtakaan
Pohjanmaalla on se kuuluisakunta, johonka voipi valittaa, apua tuskin tulee, ei tule
- entiset miehet
Pohjosen ihmiset on evoluution seuraava askel homo superior
- Juridiselta kantilta
Savolaista toki saa arvostella. Suomalaisesta kuitenkin on kysymys. Siksi savolaisista saa puhua niin paikkansapitäviä, kuin perusteettomia stereotypioitakin, kuten suomalaisista on totutusti tapana.
Jos sensijaan puhut vaikkapa paikkansapitävästä asiasta, joka loukkaa loukkaantumaan taipuvaista ulkomaalaista.. Niin silloin ylität juridisen rajan. - En minä mutta pojat
Geeneillä on maanosan - ja varsinkin maan - sisällä taipumus sekoittua vuosituhansien aikana. Monet Pohjanlahden rannikon naiset tuntevat käsitteen "savolaiskiila".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455060Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481229Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101169- 131113
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171007Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3875Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753