Jarrujen epätasaisuus?

Viisahia etsin??

Mikä saa autojen jarrut kulumaan epätasaisesti. Eroaako taka- ja etujarrut tässä suhteessa toisistaan.
Entä käsijarru. Käsijarru on kai yhteydessä taka-jarruihin. Löytyykö viisahia?

11

5991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etujarrut joutuvat kovemmalle aina jarrutettaessa.

      Ne on (tarkoituksella) säädetty jarruttamaan tehokkaammin kuin takana. Takapyörä myös menettää pitonsa herkemmin jarrutuksessa, jolloin absi nostaa jarrua.

      Toisaalta etujarrut on mitoitettu kestämään enemmän.

      Käsijarru vaikuttaa yleensä takajarruihin, mutta on kai tähän sääntöön poikkeuksiakin. Tapauskohtaista.

    • viisas?

      Viisaita etsi ja rotta vastasi aiheen sivusta.

      Jarrujen epätasaisella kulumisella aloittaja kait viittaa siihen, miksi esim. vasemman etupyörän jarrut (levyt/palat) kuluvat nopeammin kuin toisen.

      Aika monta potentiaalista syytähän tähän on, alkaen vaikka tien kaltevuudesta ja sen eroista, auraus/ohjauskulmien säätöjen eroista, renkaiden ilmaanpaine-eroista, jarrujen säätöeroista jne..

      • Voipi olla, harhaan johti tuo tarkentava jako taka- ja etujarruihin.

        Tai sitten tarkoittaa sitä, että hieman poljinta painettaessa jarrut ottavat kiinni epätasaisesti, nykii... Olisko huonot levyt sitten?


      • ??????????
        The_Rat kirjoitti:

        Voipi olla, harhaan johti tuo tarkentava jako taka- ja etujarruihin.

        Tai sitten tarkoittaa sitä, että hieman poljinta painettaessa jarrut ottavat kiinni epätasaisesti, nykii... Olisko huonot levyt sitten?

        Vai tarkoittaako kysyjä sitä, miksi saman pyörän sisempi jarrupala kuluu nopeammin, kuin ulompi?


    • sitroen.

      Ruosteen tai lian jumittamat jarrusylinterit tai muut jarruosat. Joku jarru jää laahaamaan kun palat tai kengät eivät palaudu jarrutuksen loputtua ja se kuluttaa jarruja.

    • Viisahia etsin??

      Kiitos, useita vastauksia jo tulikin. En täsmentänyt kai tarpeeksi kysymystäni. Eli tarkoitin sitä, että kun esim. testissä vasen takajarru on huomattavasti tehottomampi kuin oikea, eli ko. tilanne katsastuksessa aiheuttaa hylkäämisen kun ero on yli 30%, miten tällaiseen jarrutusvirheeseen päästään. Lika ja ruoste vain toisessa pyörässä tuntuu loogiselle eli on ilmeisesti yksi syy? Jarrujen säätöero, siitä vastaa kai huolto? Ilmanpaineiden erot, eivätkö ilmanpaine-erojen pidä olla sitten jatkuvasti samanlaisesti väärät? Ajan lähes aina yksin, vaikuttaako se?
      Seuraava kysymys, ennaltaehkäisy? Minulla on useammassa autossa ollut ko. vika. Nyt viimeksi kuljettajan puoleinen takajarru oli huomattavasti huonompi kuin oikea, aikaisemmista en muista mikä jarruista oli yli tai ali tavoitteiden. Jos ja kun se on aina sama , auton merkistä riippumatta ja aikaisemmasta omistajasta, syy voi olla ilmeisesti minussakin. Autoni hoidossa tai käsittelyssä. Autossani on rumpujarrut takana ja käsijarru oli myös samalla puolen tehoton. Tilanne on korjattu, mutta syy ihmetyttää.

      • huoltoneuvonta

        Olisit kysynyt syytä jarrun korjaajalta. Hän sen olisi voinut kertoa. En kyllä näillä tiedoilla pysty vian aiheuttajaa kertomaan. Arvaila kyllä voi, mutta syitä löytyy useita. Ennaltaehkäisynä neuvoisin vuosittain ottamaan jarrurummut irti, puhdistamaan kaikki moskat pois, herkistämään automaattisäädöt, tarkistamaan mäntien liikkuvuuden, mahdolliset nestevuodot ja kitkapintojen paksuuden. Jarrurumpujen kuluneisuus, onko sallituissa rajoissa. Seisontajarrun perussäädön ja vaijereiden kunnon. Levyjarrujen osalta herkistelyt ja liukupintojen voitelu (esim kuparitahna). Jarrulevyjen paksuuden tarkistus ja jarrupalojen paksuuden tarkistus. Jarrunesteetkin voi vaihtaa suosituksen mukaan. Jarruletkujen ja -putkien kunto tulee myös tarkistaa. Lisäksi koeponnistus, siis painetaan jarrupoljinta voimakkaasti auton seisoessa paikallaan moottorin ollessa käynnissä (tehostin toimii). Myöskin kuormituksen mukaan säätyvä venttiili tulee tarkistaa. Normaaliin huoltoon ei nämä toimenpiteet yleensä kuulu. Ne tulee tilata erikseen. Auton käyttäjä voi vaikuttaa jarrujen toimivuuten käyttämällä niitä reippaasti (ei siis säästeliäästi). Myös seisontajarrua tulee käyttää säännöllisesti. Tuntuu varmaankin tavalliselta auton käyttäjältä vähän monimutkaiselta toimenpiteiltä, mutta kysymyshän oli, mitenkä voi varmistaa jarrujen toimivuuden. Jarrujen korjaaminen on sitten toisen tarinan aihe.


    • Viisahia etsin??

      Itse asiassa kysymys ei ollut miten takaan jarrujen toimivuuden, vaan miksi jarrut kuluvat toispuoleisesti. Koska jarruja painetaan saman verran, oli jarrut edessä tai takana. Jarruja tulee käyttää on sekin kai kaksipiippuinen asia, juuri käytössähän ne myös kuluvat, väitetään, että mitä enemmän ajaa liikennevaloissa, sitä enemmän jarrutkin kuluvat. Toispuoleinen kuluminen voi aiheuttaa vaaratilanteen, vaikka kokonaisteho on hyvä, etenkin liukkailla kelillä.

      • huoltoneuvonta

        Lue uudelleen sitroenin vastaus.


    • Viisahia etsin

      Eli parasta autolle olisi, jos vaihtaisi itse renkaat ja puhdistaisi samalla jarrut. Vaihdatan renkaat kuitenkin liikkeessä ja yhdistettyä palvelua ei kaiketi ole.

    • vitarakuski

      No joo, tuo on ns. lisäpalvelu, joka kyllä tehdään ajan salliessa. Tosin rengasliikkeet taitavat harvoin tehdä tuollaisia, niillä on töitä muutenkin.

      Jos olet aloittaja naisimmeinen tai muuten vaan "neiti", sinulla taitaa olla ainut keino viedä auto huoltoon. Monet huollattavat autonsa (myös minä) ja huollon yhteydessä asiasta olisi hyvä mainita.

      Jarrujen kunnollinen huolto ja puhdistus on aikaa vievää puhaa, enkä usko huoltoliikkeiden sitä tekevän niin hyvin kuin mitä kukin itse tekisi.

      Eipä ole tarvinnut kolmen edellisen auton kanssa jarrujen kanssa tapella (koputtaa puuta), mutta on noita hommia tullut aikoinaan tehtyä ihan kyllästymiseen asti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1576
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      30
      1426
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1279
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1270
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1008
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      992
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      179
      883
    Aihe