Mattila sai 25 ääntä ja Eerola ja Soukola 5 ääntä.

rautaako?

No nyt sitten saimme tietää mitkä ovat voimasuhteet Perussuomalaisista.

Olisiko aika lopettaa höpötykset siitä että hommalaiset olisi vakava uhka puolueelle. Häpeä se on. Mutta ei uhka.

Raikasta että pesti meni naiselle.

20

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vapauden liekki
    • cin8

      Jos tosiaan sisulaisia on vain tuo viisi, niin ihmetyttää tosissaan Soinin rähmälläänolo Hallaaholaisia kohtaan, vain viiden edustajan takia hän on ollut valmis vaikka minkälaiseen nuoleskeluun , että saisi Sisulaisten äänet. Kannattiko Soini? Lemppaisi porukan pois niin persutkin voisi joskus olla vakavastiotettava puolue.

      • Vapauden liekki

        Ei tuollaisia jakolinjoja ole. Kaikki PS-kansanedustajat ovat allekirjoittaneet puolueen 2011 vaaliohjelman, jossa yksiselitteisesti vaaditaan maahanmuuton tiukempaa kontrollia ja todetaan, että Perussuomalaiset on kansallismielinen puolue. Myös Mattila jakaa Halla-ahon mielipiteet.


      • rautaako?
        Vapauden liekki kirjoitti:

        Ei tuollaisia jakolinjoja ole. Kaikki PS-kansanedustajat ovat allekirjoittaneet puolueen 2011 vaaliohjelman, jossa yksiselitteisesti vaaditaan maahanmuuton tiukempaa kontrollia ja todetaan, että Perussuomalaiset on kansallismielinen puolue. Myös Mattila jakaa Halla-ahon mielipiteet.

        "Kaikki PS-kansanedustajat ovat allekirjoittaneet puolueen 2011 vaaliohjelman"

        Kaikki hallituspuolueet ovat allekirjoittaneet hallitusohjelman. Väität siis että kokoomuksen ja Vasureiden välillä ei ole jakolinjaa?

        Hallintovaliokunnan nimityksestä äänestettiin puolueessa. Sekö on merki siitä että kaikki ovat samaa mieltä?

        Tämä ei ollut ensimmäinen kerta jossa kisailtiin Homma vastaan muut. Hallan määräaikaisesta erottamisesta äänestettiin. Molempina kertoina Hommalaiset ovat saanet nuo samat viisi ääntä.

        Puolueessa on selkeät jakolinjat, ja peruspersut ovat selkeä enemmistö.

        Se että loputkaan puolussesta ei ole sieltä suvaistevimmasta päästä ei tätä muuta.


      • Vapauden liekki
        rautaako? kirjoitti:

        "Kaikki PS-kansanedustajat ovat allekirjoittaneet puolueen 2011 vaaliohjelman"

        Kaikki hallituspuolueet ovat allekirjoittaneet hallitusohjelman. Väität siis että kokoomuksen ja Vasureiden välillä ei ole jakolinjaa?

        Hallintovaliokunnan nimityksestä äänestettiin puolueessa. Sekö on merki siitä että kaikki ovat samaa mieltä?

        Tämä ei ollut ensimmäinen kerta jossa kisailtiin Homma vastaan muut. Hallan määräaikaisesta erottamisesta äänestettiin. Molempina kertoina Hommalaiset ovat saanet nuo samat viisi ääntä.

        Puolueessa on selkeät jakolinjat, ja peruspersut ovat selkeä enemmistö.

        Se että loputkaan puolussesta ei ole sieltä suvaistevimmasta päästä ei tätä muuta.

        "Kaikki hallituspuolueet ovat allekirjoittaneet hallitusohjelman. Väität siis että kokoomuksen ja Vasureiden välillä ei ole jakolinjaa?"

        Juuri niin. Mennessään hallitukseen Arhinmäki käänsi takkinsa ja petti äänestäjänsä, ruveten Jyrki Kataisen puudeliksi. Vasemmistoliitto on viime aikoina äänestänyt kaikissa äänestyksissä täsmälleen samalla tavalla kuin kokoomus. Tämän takiahan Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä hajosi.

        "Tämä ei ollut ensimmäinen kerta jossa kisailtiin Homma vastaan muut. Hallan määräaikaisesta erottamisesta äänestettiin. Molempina kertoina Hommalaiset ovat saanet nuo samat viisi ääntä."

        Valehtelet. Halla-ahon määräaikaisesta erottamisesta ei järjestetty äänestystä.


    • rautaako?

      "Mattila jakaa Halla-ahon mielipiteet maahanmuutosta"

      Ehkä, mutta höäntä ei ole tuomittu kahdesta viharikoksesta, eikä hän ole asettanut itseään korkeimman oikeuden yläpuolelle.

      Hallisken ongelma ei ollut hänen mielipiteensä, vaan hänen uskottavuuden menetyksensä. Yksittäisi mielipiteitä mahtuu politiikkaan paljon koska loppupelissä, myös hallintovaliokunnassa enemmistö päättää.

      Eduskuntaa ei nakerra sopimattomat mielipiteet vaan sopimattomat ihmiset.

      Jos Mattila olis Halliksen mielstä oikea niin hän ei ehdottaisi Eerolaa, jonka saaminen neuvostoon olisi hankalampi prosessi. Hän olisi ehdottanut että hän ja Mattila vaihtaa paikkaa neuvostossa, joka on PS:n sisäisellä päätöksellä ja hallintoneuvoksen siunauksella ratkaistu.

      Arvovaltatappio on siis melkoinen. Pettikö halliksen pelisilmä taas noin pahasti. Niin käy usein jos uskoo itsestään liikoja.

      • Vapauden liekki

        Ensinnäkin:

        "Mattila sanoi valintansa jälkeen, että väistyvä puheenjohtaja Jussi Halla-aho on hoitanut työnsä hyvin, eikä linja tule puheenjohtajavaihdoksen myötä merkittävästi muuttumaan."
        http://yle.fi/uutiset/pirkko_mattila_hallintovaliokunnan_puheenjohtajaksi/6187880

        Toiseksi, Suomen rikoslaki ei tunne termiä "viharikos". Se on orwellilainen termi, jonka ovat ottaneet käyttöönsä vallan kansalta kaapanneet totalitaristit. Halla-aho on toisinajattelija, jonka historia on tunnustava Suomen Aung San Suu Kyinä.


    • epämiellyttävätotuus

      Vai että höpötykset, et taida itse lainkaan noteerata että olet ollut järjestelmällisesti kaikissa analyyseissäsi perussuomalaisista väärässä jo vuosikaudet. Siirrät vain maalitolppia itsellesi aina tarpeen tullen sopivaksi. Tulipa taas mieleen että taidat olla itsekin persu.

      Olen kehottanut sinua lukuisat kerrat tutustumaan puolueen ehdokkaiden kantoihin maahanmuuttajista Suomen Sisua laajemmin. Et jostain syystä ota tehtävää harteillesi, pelottaako totuus? Etkä edelleenkään ymmärrä kansallissosialismin syvintä olemusta ja siihen kiinteästi liittyvää patologista valehtelua.

      Soini on kansallismielinen, umpirasisti ja Halla-ahon Johtaja. Halla-aho tekee niin kuin Soini käskee, on aina tehnyt ja tulee aina tekemään. Halla-aho on Soinin peräti 10 vuotta etsimä profeetallinen saarnasmies joka heitetään aina tarvittaessa julkisuuden tuleen. Näin peitetään todelliset valtarakenteet ja puolueen aatemaailman äärioikeistolaisuus.

      Soinin työ on aina helppoa koska "Rautaako" nimimerkin kaltaisia hyväuskoisia hölmöjä maassa riittää. Soini nosti Halla-ahon aikoinaan valiokunnan johtoon, julkisuupaineen edessä korvasi hänet paremman imagon omaavalla uudella maskotilla. MUUTTAAKO TÄMÄ MEDIANHALLINTA-TOIMENPIDE SOININ JA PERUSSUOMALAISET PUOLUEEN IDEOLOGISTA VIITEKEHYSTÄ - EI TODELLAKAAN MUUTA!

      Perussuomalaisten koheesiota ylläpitää vain ja ainoastaan muukalaisviha. Ei siksi etteikö puolueen toimijoista pieni osa olisi suvaitsevaisia normaaleja ihmisiä, vaan siksi että puoluetta hallitseva Soinin hovi on kansallissosialistista ja rasistista. Puoluetta ei olisi olemassa tässä muodossa ilman rasismia.

      Ei muuta kuin siirtelet jatkossakin "Rautaako" maalitolppia, rasismi ei kuitenkaan tule ennen puolueen loppua poistumaan Perussuomalaisten valtarakenteista ja ideologisesta toimintaympäristöstä. Suomen Sisu salonki-rasismi kun on vain yksi niistä muodoista joilla Perussuomalaisten rasismi kannanotoissa jatkossakin ilmenee.

      • rautaako?

        "Vai että höpötykset, et taida itse lainkaan noteerata että olet ollut järjestelmällisesti kaikissa analyyseissäsi perussuomalaisista väärässä jo vuosikaudet."

        Taas julistat etkä perustele.

        Vai että vuosikaudet? Nyt taidat narrata. Se että minä en pidä kaikkia PS:läisiä yhtä vaarallisina ja epämiellyttävinä kuin eduskunnan viisi hommalaista, EI tarkoita ettenkö ymmärtäisi muunkin påuolueen kalastelevan erittäin sameissa vesissä.

        "Olen kehottanut sinua lukuisat kerrat tutustumaan puolueen ehdokkaiden kantoihin maahanmuuttajista Suomen Sisua laajemmin."

        Sinä taas takerrut vimmatusti tuohon väittäen että näin ollen kaikki PS:läiset olisvat yhtä vaarallisia kuin ääriaines. En oikein ymmärrä miksi.

        "Soini on kansallismielinen, umpirasisti ja Halla-ahon Johtaja"

        Hän on johtaja, mutta tuosta muusta on hyvin vähän näyttöä. Pari kesää sitten hän oli telkkarissa muutaman muun puoluejohtajan kanssa, eikä hänen ja muiden johtajien välisessä maahanmuuttoretoriikassa ollut mitään eroja.

        "Halla-aho on Soinin peräti 10 vuotta etsimä profeetallinen saarnasmies"

        Edes Halme ei ollut kehissä 10 vuotta sitten, joten eipäs nyt innostuta. Lisäksi tiedämme että Soini lemppasi jo kerran Halliksen, ja empi pitkään hänen ottamistaan mukaan ääniä kalsatelemaan.

        "Näin peitetään todelliset valtarakenteet ja puolueen aatemaailman äärioikeistolaisuus. "

        Ilman selkeää näyyttöä tuo kuullostaa salaliittteorialta. En anna moisille kovin suurta arvoa.

        "Soinin työ on aina helppoa koska "Rautaako" nimimerkin kaltaisia hyväuskoisia hölmöjä maassa riittää."

        Ketään poliitikkoa en kritisoi kärkevämmin kuin kritisoin Soina! Viidessätoista vuodessa ei ole saanut rakennettua puoluetta oikein mihinkään suuntaan. Puolue on levällään: ei ohjelmaa, ei ideologiaa, ei osaajia, ei verkostoja - vain tyhjiä fraaseja ja nykyään myös sirkushuveja.

        Ja kun sitten onni potkaisee niin Soini hukkaa suvereenisti tilaisuuden toimia.

        "vaan siksi että puoluetta hallitseva Soinin hovi on kansallissosialistista ja rasistista"

        Vain todisteet tai edes perustelut puuttuvat. Minä en usko julistuksiin.

        "Puoluetta ei olisi olemassa tässä muodossa ilman rasismia."

        Ei olisi. Se olisi pienempi. Mutta ei niin paljon pienempi kuin sinä nähtävästi luulet. Jytky tuli eurokriisin myötä. Ensimmäisissä vaaleissa jossa hommalaiset oli mukana puolueen tulos oli noin 5%. Tällä hetkellä hommalaisia on 5 ja muita 34. Hommalaiset ovat hävineet heitä koskevat äänestykset juuri noilla numeroilla.

        "Ei muuta kuin siirtelet jatkossakin "Rautaako" maalitolppia"

        Mistä siirtelemisestä puhut. Tuo on moderni hokema jota sinä sitten viljelet välttämättä oikein tieämättä mistä oikein puhut.

        Viimeinen kommentti: Puolue on tähän asti kunnostautunut vastuunpakolulla enemmän kuin millään muulla. Miksi sellaista puoluetta pitäsi pelätä? Palataan asiaan kun ryhtyvät käyttämään valtaa.


      • SMP my ass
        rautaako? kirjoitti:

        "Vai että höpötykset, et taida itse lainkaan noteerata että olet ollut järjestelmällisesti kaikissa analyyseissäsi perussuomalaisista väärässä jo vuosikaudet."

        Taas julistat etkä perustele.

        Vai että vuosikaudet? Nyt taidat narrata. Se että minä en pidä kaikkia PS:läisiä yhtä vaarallisina ja epämiellyttävinä kuin eduskunnan viisi hommalaista, EI tarkoita ettenkö ymmärtäisi muunkin påuolueen kalastelevan erittäin sameissa vesissä.

        "Olen kehottanut sinua lukuisat kerrat tutustumaan puolueen ehdokkaiden kantoihin maahanmuuttajista Suomen Sisua laajemmin."

        Sinä taas takerrut vimmatusti tuohon väittäen että näin ollen kaikki PS:läiset olisvat yhtä vaarallisia kuin ääriaines. En oikein ymmärrä miksi.

        "Soini on kansallismielinen, umpirasisti ja Halla-ahon Johtaja"

        Hän on johtaja, mutta tuosta muusta on hyvin vähän näyttöä. Pari kesää sitten hän oli telkkarissa muutaman muun puoluejohtajan kanssa, eikä hänen ja muiden johtajien välisessä maahanmuuttoretoriikassa ollut mitään eroja.

        "Halla-aho on Soinin peräti 10 vuotta etsimä profeetallinen saarnasmies"

        Edes Halme ei ollut kehissä 10 vuotta sitten, joten eipäs nyt innostuta. Lisäksi tiedämme että Soini lemppasi jo kerran Halliksen, ja empi pitkään hänen ottamistaan mukaan ääniä kalsatelemaan.

        "Näin peitetään todelliset valtarakenteet ja puolueen aatemaailman äärioikeistolaisuus. "

        Ilman selkeää näyyttöä tuo kuullostaa salaliittteorialta. En anna moisille kovin suurta arvoa.

        "Soinin työ on aina helppoa koska "Rautaako" nimimerkin kaltaisia hyväuskoisia hölmöjä maassa riittää."

        Ketään poliitikkoa en kritisoi kärkevämmin kuin kritisoin Soina! Viidessätoista vuodessa ei ole saanut rakennettua puoluetta oikein mihinkään suuntaan. Puolue on levällään: ei ohjelmaa, ei ideologiaa, ei osaajia, ei verkostoja - vain tyhjiä fraaseja ja nykyään myös sirkushuveja.

        Ja kun sitten onni potkaisee niin Soini hukkaa suvereenisti tilaisuuden toimia.

        "vaan siksi että puoluetta hallitseva Soinin hovi on kansallissosialistista ja rasistista"

        Vain todisteet tai edes perustelut puuttuvat. Minä en usko julistuksiin.

        "Puoluetta ei olisi olemassa tässä muodossa ilman rasismia."

        Ei olisi. Se olisi pienempi. Mutta ei niin paljon pienempi kuin sinä nähtävästi luulet. Jytky tuli eurokriisin myötä. Ensimmäisissä vaaleissa jossa hommalaiset oli mukana puolueen tulos oli noin 5%. Tällä hetkellä hommalaisia on 5 ja muita 34. Hommalaiset ovat hävineet heitä koskevat äänestykset juuri noilla numeroilla.

        "Ei muuta kuin siirtelet jatkossakin "Rautaako" maalitolppia"

        Mistä siirtelemisestä puhut. Tuo on moderni hokema jota sinä sitten viljelet välttämättä oikein tieämättä mistä oikein puhut.

        Viimeinen kommentti: Puolue on tähän asti kunnostautunut vastuunpakolulla enemmän kuin millään muulla. Miksi sellaista puoluetta pitäsi pelätä? Palataan asiaan kun ryhtyvät käyttämään valtaa.

        Kyllä tässä Rautaako ollaan jo vuosikaudet tälläkin paltalla persuista jauhettu, jonka ajan sinä olet käyttänyt aikasi vähätelläksesi persurasismin uhkaa vähemmistöille. Odotin että viimeistään eduskuntavaalien jälkeen olisit pahoitellut ja myöntänyt vihdoin olleesi väärässä, mutta eihän sellainen tietenkään sinun luonteellasi varustetun pirtaan sovi.

        Joka tapauksessa nän vähemmistön edustajana pidän sinua kaltaisinesi jopa persuja suurempina syyllisinä nykyiseen asemaani omassa kotimaassani. Kun pogromit alkavat, pidän huolen että teurastan kostoksi vain ja ainoastaan kaltaisiasi persuhännystelijöitä. Sinä kaltaisinesi olet syy miksi persuongelmalle ei tarvitse koskaan tehdä mitään vaikka kehitys on aina vaan raaemman ja väkivaltaisemman rasismin suuntaan. Sinä kaltaisinesi olette vielä Soiniakin pahempia. Juuri teidän kaltaistenne jarrujen vuoksi juutalaisten ja Bosnian muslimien kansanmurha mahdollistui. Tällä kertaa petos ei jää kuitenkaan kostamatta!

        "Sinä taas takerrut vimmatusti tuohon väittäen että näin ollen kaikki PS:läiset olisvat yhtä vaarallisia kuin ääriaines. En oikein ymmärrä miksi."

        Koska tutkimusten mukaan perussuomalaisten eduskuntaryhmässä - valtuutetuista nyt puhumattakaan - maahanmuuttaja- ym. vähemmistökannat noudattelevat muutamaa poikkeusyksilöä (!) lukuunottamatta 100% Suomen Sisun linjaa. Näin myös Soinin nyt valitseman Mattilan osalta. Mutta näistä tosiasioistahan sinä et tunnu koskaan piittavan, tärkeintä sinulle on todistaa itsellesi kuinka "kansasi" on jotain parempaa kuin mitä se todellisuudessa on.

        "Edes Halme ei ollut kehissä 10 vuotta sitten, joten eipäs nyt innostuta. Lisäksi tiedämme että Soini lemppasi jo kerran Halliksen, ja empi pitkään hänen ottamistaan mukaan ääniä kalsatelemaan."

        Silti Soini teki yhteistyötä ja haki oppia oikeistopopulistisilta äärioikeistopuolueilta jo 1990-luvun puolella. Soini ilmoitti lehtihaastattelussa jo vuosia ennen kuin Veikko Vallin nosti Halmeen persujen ääniharavaksi etsivänsä Jussi Halla-ahon kaltaista kansankiihottajaa. Nämä tosiasiat eivät toiveajattelulla muutu.

        Halla-aho tekee kuten Soini käskee, on aina tehnyt ja tulee aina tekemään. Suomen Sisu ei koskaan ole ollut valloittamassa Perussuomalaisia, mitään ristiriitaan kun niiden välillä ei ole milloinkaan vallinnut. Soinin "oma poika" Suomalaisuuden Liiton Sampo Terho tulee nousemaan aikanaan Soinin tilalle Johtajaksi, jolloin varmaan silloinkin vielä täällä siirtelet maalitolppia ja valistat kansaa kuinka kansallissosialismi, nationalismi ja rasismi ovat puolueessa vain mitätön sivujuonne.

        Mutta ei tämä paskan jauhamisella muutu, kerro sen sijaan miksi asetat oman käsityksesi Perussuomalaisista akateemisten tutkimusten yläpuolelle, kerro miksi vain Suomessa Perussuomalaiset nähdään jotenkin oikeistopopulistisesta trendistä ja äärioikeiston noususta erillisenä yhteenliittymänä? Entä mitä sinä siinä kuvittelet menettäväsi myöntämällä nämä tosiasiat?


      • rautaako?
        SMP my ass kirjoitti:

        Kyllä tässä Rautaako ollaan jo vuosikaudet tälläkin paltalla persuista jauhettu, jonka ajan sinä olet käyttänyt aikasi vähätelläksesi persurasismin uhkaa vähemmistöille. Odotin että viimeistään eduskuntavaalien jälkeen olisit pahoitellut ja myöntänyt vihdoin olleesi väärässä, mutta eihän sellainen tietenkään sinun luonteellasi varustetun pirtaan sovi.

        Joka tapauksessa nän vähemmistön edustajana pidän sinua kaltaisinesi jopa persuja suurempina syyllisinä nykyiseen asemaani omassa kotimaassani. Kun pogromit alkavat, pidän huolen että teurastan kostoksi vain ja ainoastaan kaltaisiasi persuhännystelijöitä. Sinä kaltaisinesi olet syy miksi persuongelmalle ei tarvitse koskaan tehdä mitään vaikka kehitys on aina vaan raaemman ja väkivaltaisemman rasismin suuntaan. Sinä kaltaisinesi olette vielä Soiniakin pahempia. Juuri teidän kaltaistenne jarrujen vuoksi juutalaisten ja Bosnian muslimien kansanmurha mahdollistui. Tällä kertaa petos ei jää kuitenkaan kostamatta!

        "Sinä taas takerrut vimmatusti tuohon väittäen että näin ollen kaikki PS:läiset olisvat yhtä vaarallisia kuin ääriaines. En oikein ymmärrä miksi."

        Koska tutkimusten mukaan perussuomalaisten eduskuntaryhmässä - valtuutetuista nyt puhumattakaan - maahanmuuttaja- ym. vähemmistökannat noudattelevat muutamaa poikkeusyksilöä (!) lukuunottamatta 100% Suomen Sisun linjaa. Näin myös Soinin nyt valitseman Mattilan osalta. Mutta näistä tosiasioistahan sinä et tunnu koskaan piittavan, tärkeintä sinulle on todistaa itsellesi kuinka "kansasi" on jotain parempaa kuin mitä se todellisuudessa on.

        "Edes Halme ei ollut kehissä 10 vuotta sitten, joten eipäs nyt innostuta. Lisäksi tiedämme että Soini lemppasi jo kerran Halliksen, ja empi pitkään hänen ottamistaan mukaan ääniä kalsatelemaan."

        Silti Soini teki yhteistyötä ja haki oppia oikeistopopulistisilta äärioikeistopuolueilta jo 1990-luvun puolella. Soini ilmoitti lehtihaastattelussa jo vuosia ennen kuin Veikko Vallin nosti Halmeen persujen ääniharavaksi etsivänsä Jussi Halla-ahon kaltaista kansankiihottajaa. Nämä tosiasiat eivät toiveajattelulla muutu.

        Halla-aho tekee kuten Soini käskee, on aina tehnyt ja tulee aina tekemään. Suomen Sisu ei koskaan ole ollut valloittamassa Perussuomalaisia, mitään ristiriitaan kun niiden välillä ei ole milloinkaan vallinnut. Soinin "oma poika" Suomalaisuuden Liiton Sampo Terho tulee nousemaan aikanaan Soinin tilalle Johtajaksi, jolloin varmaan silloinkin vielä täällä siirtelet maalitolppia ja valistat kansaa kuinka kansallissosialismi, nationalismi ja rasismi ovat puolueessa vain mitätön sivujuonne.

        Mutta ei tämä paskan jauhamisella muutu, kerro sen sijaan miksi asetat oman käsityksesi Perussuomalaisista akateemisten tutkimusten yläpuolelle, kerro miksi vain Suomessa Perussuomalaiset nähdään jotenkin oikeistopopulistisesta trendistä ja äärioikeiston noususta erillisenä yhteenliittymänä? Entä mitä sinä siinä kuvittelet menettäväsi myöntämällä nämä tosiasiat?

        "oska tutkimusten mukaan perussuomalaisten eduskuntaryhmässä - valtuutetuista nyt puhumattakaan - maahanmuuttaja- ym. vähemmistökannat noudattelevat muutamaa poikkeusyksilöä (!) lukuunottamatta 100% Suomen Sisun linjaa."

        Paskan marjat! Mikään tiukimus ei tulisi tuohon tulokseen, ellei muuta niin siksi että suuri osa PS-läisistä eivät kertakaikkiaan vastaisi kyselyihin noin (ihan riippumatta mitä mieltä ovat asioista).

        Vai että oikein 100%! Ja oikein tutkimus. Mene nyt jo mäkeen omine "tutkimuksinesi".

        Nuivien parjattuun vähemmistöön kuulun itsekkin.


      • SMP my ass
        rautaako? kirjoitti:

        "oska tutkimusten mukaan perussuomalaisten eduskuntaryhmässä - valtuutetuista nyt puhumattakaan - maahanmuuttaja- ym. vähemmistökannat noudattelevat muutamaa poikkeusyksilöä (!) lukuunottamatta 100% Suomen Sisun linjaa."

        Paskan marjat! Mikään tiukimus ei tulisi tuohon tulokseen, ellei muuta niin siksi että suuri osa PS-läisistä eivät kertakaikkiaan vastaisi kyselyihin noin (ihan riippumatta mitä mieltä ovat asioista).

        Vai että oikein 100%! Ja oikein tutkimus. Mene nyt jo mäkeen omine "tutkimuksinesi".

        Nuivien parjattuun vähemmistöön kuulun itsekkin.

        "Nuivien parjattuun vähemmistöön kuulun itsekkin."

        Heh, lapsus tai ei. Ehkäpä haluat korjata hieman lauserakennettasi? Tai sitten et, mitäpä se minulle kuuluu, mutta siltä varalta että äidinkielesi sattuisi olemaan vaikkapa ruotsi.

        Perussuomalaisten kansanedustajien maahanmuuttokantoja on kyllä tutkittu ja tämänkin olen esittänyt useaan otteeseen jo aiemmin. Mm. taannoin Populismi-aloituksessasi jossa viittasit kintaalla koko tiedolle, itse asiassa jätit sen täysin noteeraamatta kuten tapaat poikkeuksetta tehdä aina kun perussuomalaisista välittyy kuva joka ei mahdu siihen itse hellimääsi, siihen jonka nationalistit ovat varta vasten kaltaisiasi varten luoneet ja jota aivan tarkoituksellisesti ylläpidetään ettei yhtenäistä persuvastaista rintamaa pääsisi syntymään.

        Alempana ketjussa löytyy myös Timpan hoviin kuuluvan ja persunuoria johtavan Simon Elon näkemys perussuomalaisista, kopioidaan se nyt tähänkin josko sisäinen konfliktisi persuismista pääsisi vihdoin käyntiin:

        "Puolueen linja on maahanmuuttokriittinen." (Simon Eli HF:lla 19.6.2012)

        Tämäkin muistinvirkistykseksi: http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/perussuomalaisten-soini-kokoaa-uutta-puoluetta/2000/12/39154


      • aika avata simmut
        SMP my ass kirjoitti:

        "Nuivien parjattuun vähemmistöön kuulun itsekkin."

        Heh, lapsus tai ei. Ehkäpä haluat korjata hieman lauserakennettasi? Tai sitten et, mitäpä se minulle kuuluu, mutta siltä varalta että äidinkielesi sattuisi olemaan vaikkapa ruotsi.

        Perussuomalaisten kansanedustajien maahanmuuttokantoja on kyllä tutkittu ja tämänkin olen esittänyt useaan otteeseen jo aiemmin. Mm. taannoin Populismi-aloituksessasi jossa viittasit kintaalla koko tiedolle, itse asiassa jätit sen täysin noteeraamatta kuten tapaat poikkeuksetta tehdä aina kun perussuomalaisista välittyy kuva joka ei mahdu siihen itse hellimääsi, siihen jonka nationalistit ovat varta vasten kaltaisiasi varten luoneet ja jota aivan tarkoituksellisesti ylläpidetään ettei yhtenäistä persuvastaista rintamaa pääsisi syntymään.

        Alempana ketjussa löytyy myös Timpan hoviin kuuluvan ja persunuoria johtavan Simon Elon näkemys perussuomalaisista, kopioidaan se nyt tähänkin josko sisäinen konfliktisi persuismista pääsisi vihdoin käyntiin:

        "Puolueen linja on maahanmuuttokriittinen." (Simon Eli HF:lla 19.6.2012)

        Tämäkin muistinvirkistykseksi: http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/perussuomalaisten-soini-kokoaa-uutta-puoluetta/2000/12/39154

        Palan painikkeeksi vielä Persujen omilta kotisivuilta kuvaus puolueen arvomaailmasta:

        "Perussuomalaiset on kansallismielinen ja kristillissosiaalinen puolue." ( http://www.perussuomalaiset.fi/arvomaailmamme )

        Käytännössä "kansallismielisyys" on nationalismin synonyymi, itseasiassa tässä maassa ennemminkin äärinationalismin, sillä termillä itsensä ovat vuosien saatossa identifioineet niin vanhan liiton kansallissosialistit kuin nuoremmat skini-uusnatsit. "Kansallimielisyys" yhdistettynä "kristillissosiaalisuuteen" tarkoittaa suomeksi kansallissosialismia, ja sitähän se Suomen Sisunkin aate todellisuudessa on kuten on tullut useaan otteeseen todistetuksi.


    • Faktaperse

      Soini on rasistipuolueen puheenjohtaja.

      Soinin hovi - ei yhtään naisjäsentä.

      Soinin säätiö - ei yhtään naisjäsentä.

      Niksi-Pirkot saavat öyhöttää mitä tykkäävät, minkäänlaista todellista valtaa heillä ei puolueessa ole eikä tule. Karvaperseäijät päättävät Soinin käskytyksen mukaan, eikä minkäänlaista muutosta ole odotettavissa koskaan.

    • Killinen K.

      Kertokaa persunerot, miten Suomen kaltaisessa monipuoluejärjestelmässä voi koota enemmistöhallituksen ilman, että hallitusvastuuseen sitouvat ryhmät sopivat hallitusohjelmalla vaalikauden tavoitteista?

      Vaaliohjelmat ovat aivan jotain muuta. Ne ovat yhden puolueen julistuksia, joiden arvo on vähäinen vaalien jälkeen, olipa puolue hallitusvastuussa tai oppositiossa - tosin eri syistä.

      • Vapauden liekki

        Todellinen ratkaisu on suoran demokratian tuominen eduskunnan rinnalle à la Sveitsi.


      • kysyjä.
        Vapauden liekki kirjoitti:

        Todellinen ratkaisu on suoran demokratian tuominen eduskunnan rinnalle à la Sveitsi.

        höö... ai että sveitsissä ei ole siis hallitusta? eikä parlamenttia? kaikki hoidetaan vaan suoralla demokratialla?

        niin ja tämä suora demokratia on mahdollistanut myös sen että sveitsissä viidennes maan väestöstä on ulkomaalaisia. tätäkö sinä haluat suoran demokratian kautta myös suomeen?

        http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/1074082579/Sveitsin asukasluvusta viidennes ulkomaalaisia

        suomessa määrä on 2-3 prosenttia. heistäkin suurin osa on lähialueilta tulleita virolaisia ja venäläisiä.

        http://www.ely-keskus.fi/fi/ELYkeskukset/pohjoissavonely/Ajankohtaista/Julkaisut/Documents/julkaisusarja/pos_ely_julkaisuja_9_2011.pdf


    • Linjan jatko nyt

      Linja Halla-ahon jälkeen:

      TAISTELU HILLITSEMÄTÖNTÄ MAAHANMUUTTOA, TOISEUDEN PALVONTAA JA MONIKULTTUURISUUDEN YLISTYSTÄ ja SUOMALAISVASTAISUUTTA
      VASTAAN ON ALKANUT. Lokakuussa sitten on jytky.

      http://hommaforum.org/index.php/topic,72308.0.html

      Minäkin pidin Eerolaa parhaana valintana Halla-ahon jälkeen valiokunnan puheenjohtajan asemaan, mutta jos nyt katsottaisiin, miten Pirkko Mattila on vastannut esim. vaalikoneisiin:

      Ylen vaalikone 2011:
      Väite: "Maahanmuuttajien vastaanottamista ja tukemista verovaroin on tiukennettava."
      Pirkko Mattila: "täysin samaa mieltä"
      http://www.kansanmuisti.fi/member/mattila-pirkko/opinions/

      HS:n vaalikone 2011:
      Kysymys: "Vaalikaudella 2007–2011 Suomen maahanmuuttopolitiikkaa kiristettiin useilla eri päätöksillä. Millaista on mielestäsi Suomen nykyinen maahanmuuttopolitiikka?"
      Pirkko Mattila: "Liian löysää"
      http://www.vaalikone.fi/eduskuntavaalit2011/ehdokkaat/oulu/perussuomalaiset/mattila_pirkko/

      IS:n vaalikone 2011:
      Kysymys: "Edistäisitkö työperäistä maahanmuuttoa Suomen nykyisen työttömyyden oloissa?"
      Pirkko Mattila: "En"
      http://www.vaalikone.iltasanomat.fi/eduskuntavaalit2011/ehdokkaat/oulu/perussuomalaiset/mattila_pirkko/

      Ja tänään Ylen haastattelussa:

      "Mattila sanoi valintansa jälkeen, että väistyvä puheenjohtaja Jussi Halla-aho on hoitanut työnsä hyvin, eikä linja tule puheenjohtajavaihdoksen myötä merkittävästi muuttumaan."
      http://yle.fi/uutiset/pirkko_mattila_hallintovaliokunnan_puheenjohtajaksi/6187880

    • TimonVihapuolue

      Perussuomalaisten nuorten puheenjohtaja, Soinin henkilökohtainen ystävä ja uskonsoturi Simon Elo Hommaforumilla:

      "Puolueen linja on maahanmuuttokriittinen." (Simon Eli HF:lla 19.6.2012)

      Ei muuta kuin aloittaja selittää tämänkin parhaimmin päin, ihan varmaan nimittäin jostain takahikiältä löytyy kourallinen persuedustajia jotka eivät tämänkään sisäpiiriläisen ja Soinihovin jäsenen käsitystä jaa. Ikävä tosiasia kuitenkin että Soini on rasisti ja puolueen linja tulee olemaan siksi aina rasistinen. Niin kauan kuin puolue on olemassa ja Suomi edes jotensakin demokraattinen tullaan Perussuomalaisissa ilmenevästä rasismista kohisemaan. vuodesta toiseen. Ainoa kysymys on enää se missä kunkin henkilökohtainen raja kulkee. Ihan riippumatta siitä on itse persu vai aidan toisella puolella. Valinta on joka tapauksessa jossain välissä tehtävä, puoli on valittava, valitsematta jättäminen on ääni käynnissä oleville etnisille puhdistuksille ja tulevalle kansanmurhalle.

    • Jakolinja on syntyny

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe