Lukio ei ole Huuhaata

Muistan, kun mulla oli kaikkien muiden aineiden arvosanat ala-arvoisia, paitsi filosofian ja äidinkielen. Ne olivat kiitettäviä.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Juoppo katsoi aamulla viikatemiestä silmiin ja alkoi avautumaan ihmisten palstalla. Säälittävää.

Äänestä
  • Haluan jättää kokemuksien kautta hankittua tietoani tuleville sukupolville. Vilpittömästi, ilman taka-ajatuksia.

    Esimerkiksi, neëkereistä kirjoitettiin koulukirjoissa ennen Hitleriä jotenkin näin:

    "Neekereiden matemaattiset taidot eivät ole niin huonot, kuin yleisesti ottaen uskotaan.. Lapselliseen hyväntahtoisuuteen liittyvä äkkiä puhkeava julmuus ja oman edun tavoittelu.. jne.."

    Tämä kaikki on totta vielä tänä päivänäkin, mutta se ei mahdu Hitlerin jälkeiseen maailmaan enää millään. Totuus on rasismia, nykypäivänä.

    Äänestä

Paljastin jopa ex-työnantajani. Olin puhelinmyyjä vuonna 2005. Poltan siltoja, koska uskon, ettei minusta ole ikinä enää veronmaksajaksi.

Äänestä
  • Jos sinulla on jo psyyke-eläke, mitäpä sitä töillä alkaisi rasittamaan itseään.

    Äänestä

  • Jos tai kun. kirjoitti:

    Jos sinulla on jo psyyke-eläke, mitäpä sitä töillä alkaisi rasittamaan itseään.

    Se rautainen vanne, joka puristaa heti rinta"lihaksiesi" alapuolelta, se on käsittämättömän vittumainen tunne. 90 vuotiaat vanhukset eivät varmasti enää osaa kuvailla sitä tunnetta, mutta minä osaan:

    Se on perseestä.

    Äänestä

  • Kylmät kädet kirjoitti:

    Se rautainen vanne, joka puristaa heti rinta"lihaksiesi" alapuolelta, se on käsittämättömän vittumainen tunne. 90 vuotiaat vanhukset eivät varmasti enää osaa kuvailla sitä tunnetta, mutta minä osaan:

    Se on perseestä.

    Siksi vanhukset ovat sellaisia lepposia helppoheikkejä, kun he ovat kokeneet nämä rinnanpuristukset ja muut vastaavat kivut. Sellainen saa ihmisen kuin ihmisen muuttamaan asennettaan kuin salamaniskusta. He näkevät elämän aivan eri valossa, kuin me nuoremmat.

    Minua ei pikku rinnanpuristus saa muuttamaan mielipiteitäni tai asennettani. Olen edelleen sama mies, kuin vuosia sitten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kylmät kädet kirjoitti:

Muistan, kun mulla oli kaikkien muiden aineiden arvosanat ala-arvoisia, paitsi filosofian ja äidinkielen. Ne olivat kiitettäviä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu