Näin meillä rattijuoppo hoidettiin

Raitistytär

On se vaan kumma, kun taas lukee uutisissa, että rattijuoppoille tulisi antaa mahdollisuus valita hoidon tai vankeusrangaistuksen välistä. Miten voidaan ajatella, että rattijuoppo on kykenevä tekemään oikeita/hyviä päätöksi, jos ei ole pystynyt sitä oikeaa päätöstä tekemään ja jättänyt ajamatta päihtyneenä?
Jos minä saisin päättää niin ei mitään valintoja vaan pakkohoito, vankeusrangaistus ja rikoksentekoväline (auto) valtiolle (kaikki samassa paketissa).

Oma isäni kärähti rattijuoppoudesta ja me lapset otimme auton häneltä pois. Joten, kun yhteiskunta ei pystynyt tekemään mitään asian ratkaisemiseksi niin me lapset toimimme ja näin loppui rattijuoppous hänen osaltaan. Autoa siihen talouteen ei enää tule siitä pidetään me lapset huolen.
En olisi pysynyt elämään sen asian kanssa, jos hän olisi satuttanut jotain ulkopuolista rattijuoppouden takiaan. Tehtävänä on suojella viattomia ihmisiä ei rattijuoppoja.

Lopetetaan rattijuoppoiden hyysääminen. Tänä päivänä rangaistukset ovat olemattomat rikkeeseen nähden. Toivon, että myös me yksityiset ihmiset tekisimme ratkaisuja rattijouppouden ehkäisemiseksi, eikä vain odotella, että mitä se yhteiskunta tekee. Joidenkin uhrien osalta yhteiskunnan reagointi voi olla jo myöhäistä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k2

      Vankeusrangaistus on aina kustannus myös, eli mitä pienempi tuomio, sen halvemmaksi tulee valtiolle.
      En nyt muista mitä vanki / päivä kustantaa, mutta aika iso taloudellinen taakkahan se on.

      Mihin mahtoi hävitä ne vanhat kunnon työlaitokset, muistan, että 60-luvulla sellaisia oli ja eikös se Seutulakin aikoinaan tehty vankityövoimalla, eikös noita kohteita olisi aika helppo järjestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe