Adventistithan uskovat kolmiyhteiseen jumalaan, joka ainakin virallisessa näkemyksessä tarkoittaa kolmea persoonaa yhdessä olemuksessa, ja nuo kaikki persoonat ovat samanarvoiset. Eli yksikään ei ole toista korkeampi.
Raamattuhan kertoo, että saatana tarjosi Jeesukselle kaikki maailman valtakunnat, tähän ei tosin auta vaikka kiipeäisi kuinka korkealle vuorelle, sillä maapallo on pyöreä, ja lupasi ne Jeesukselle jos tämä kumartaa häntä.
Kolimaisuusopillisesta näkökulmasta siis tapahtuu seuraavaa:
saatana, jumalan (Jeesuksen) luoma lupasi antaa Jeesukselle (jumalalle) kaikki maailman valtakunnat, jos tämä kumartaa omaa luomustaan (saatanaa).
Eikö teitä koskaan mietitytä, että tuossa on jotain pielessä?
Raamattuhan kertoo, että saatana tarjosi Jeesukselle kaikki maailman valtakunnat, tähän ei tosin auta vaikka kiipeäisi kuinka korkealle vuorelle, sillä maapallo on pyöreä, ja lupasi ne Jeesukselle jos tämä kumartaa häntä.
Kolimaisuusopillisesta näkökulmasta siis tapahtuu seuraavaa:
saatana, jumalan (Jeesuksen) luoma lupasi antaa Jeesukselle (jumalalle) kaikki maailman valtakunnat, jos tämä kumartaa omaa luomustaan (saatanaa).
Eikö teitä koskaan mietitytä, että tuossa on jotain pielessä?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Kyllähän tuo naurattaa minua kovastikin. On sen verran koominen satu kyseessä.
T: Iloinen nauraja
Nauratko sinä minun postitukselleni typerys? Se on aivan asiallinen, eikä siinä pitäisi olla mitään nauramista.
Etkö sinä tiedä kuka olen?
Ai tuo surullinen nikkivaras mekastaa täällä edelleen. Onpa säälittävää.
T: Iloinen nauraja
Olen siis Babylonin kuningas.
Sinä et tiedä mitään!
pyh!
Haluatko lentää perse edellä pihalle niinkuin Kantola?
Oletko sinäkin kasvanut tynnyrissä niin kuin minä?
Näkyy olevan nikkivaras paikalla taas riehumassa. Nyt hän on ottanut "pyh!":n nikin käyttöönsä.
Näköjään. Kyllä on ihme touhua adventisteilla.
Ihmettelen minäkin. Tuokin iloinen nauraja, mikä sekin on miehiään. Onko adventisteillakin tuollaista nauruherätystä?
Miksi kierrät aloituksen aiheen? Oliko liian arkaluontoinen asia teille adventisteille?
Tämä siis tarkoitettu iloiselle naurajalle. Vastaa, vai pelkuriko olet.
Nainenhan se on selvästi, pyhin suuri ihastus. Mutta ei puhuta siitä pyhin kuullen, hän on aika herkkä näille jutuille.
Pulp plup pulpulppup puuuu
Oletko kykenemätön keskustelemaan asiallisesti, koska näyt osaavan vain henkilökommentointia.
Lue tämä ja ymmärrä:
Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että Hän antoi ainokaisen poikansa, niin että jokainen, joka häneen uskoo, uskoo todennäköisesti ihan mihin tahansa.
Kuka? Ketä tarkoitat? köh...
Hanki oma nikki!
"iloinen nauraja" ei ole adventisti.
Alat kuulostaa ihan höbsikseltä. Et kai vain ole piiloateisti?
pyh
Kyllä iloinen nauraja loogisesti ajatellen on adventisti. Miksi hän muuten olisi adventismipalstalla?
Kiitos asiallisista kommenteista.
Olen iloinen, että olen saanut palstalle näin hyvän järjestyksen.
AAAHHH Ma NAAAAuraaaaaannnnn!!!
Etkös ole lukenut Raamatusta, että paholainen yrittää jumalaksi Jumalan paikalle? Siinä ei tietysti ole mitään järkeä, mutta siitähän tässä sodassa on kyse. Paholainen haluaa suistaa Jumalan valtaistuimeltaan ja olla jumala Jumalan sijaan. Kaikki me näemme ympärillämme, mitä se paholaisen hallintovalta on. Murhaa, sotaa, varkautta, pedofiilejä jne jne jne.
Tuota noin, onkos se jumala kaikkivoipa vai ei? Miten saatana voi antaa jumalalle sellaista joka jo on jumalan? Sellaisessa tarjouksessa ei ole mitään mieltä.
Rakastan nauraa juuri tuollaisille perustavanlaatuisille ristiriidoille Raamatussa. Nehän on vielä naurettavan helppo huomatakin, mutta uskovaisille se tuntuu olevan hankalaa. :-D
T: Iloinen nauraja
Ei hän ainakaan minua ylitä kaikkivoipuudessa.
Hanki oma nikki.
offimies kysyy sitä, kuinka saatana voi antaa Jumalalle sellaista, joka jo on Jumalan.
Jos kyse on ihmisestä, niin ihminen on
[ jostakin ] protin sisäpuolella tahi ulkopuolella. Sanotaan sana Elämä.
Portti on ahdas ja portin sisäpuolella on ELÄMÄ.
Kenen joukossa seisot, niin ajassa on vielä olemassa hyvä Elämälle ja paha kuolemalle.
Kenen joukossa on paha, se on tämä saatanan, eli vastustajan joukko, joka vastustaa sitä, missä olisi vallalla elämänsuunta, joka sisältäisi kaikenkattavan rakkauden muodon, Jumalan vallan.
Siinä pahan joukossa on ne ihmiset, valintoja tekemässä, mitä hedelmää he kantavat käsissään. Kun saatana saa pidettyä vallassaan ihmisiä, se ei anna, omiaan Jumalalle.
Mutta... kun ihminen pahuuden kahleessa alkaa miettiä kättensä hedemää, mitä hän jakaa lähimäiselleen, sekä toteaa mielettömyyden alkaa herätä ajatus, tätäkö se on, alkaa valkeus hiljaa kajastaa sinne pimeyteen.
Nyt tapahtuu se, että kuuluu huuto, "Aadam, missä olet"! Alkaa herääminen ja Jumala tuo valkeuden sydämeen, jossa muutos tapahtuu, parannuksen kautta uuteen elämään.
Nyt joutuu saatana luovuttamaan valtaoikeutensa tähän ihmiseen, kun ihminen ei enää halua kylvää pahuuden kylvöä, ajatuksin, sanoin ja teoin aikaamme.
Ihminen on Jumalan, mutta tahto-elämän valintoihin on kuitenkin ihmisellä, ketä kumartaa, sekä mitä hedelmiä sitten jakaa tässä elämässä.
Siksi ihminen voi alistua alkeisvoimien alle. Ei halua olla Jumalan, vaan on jumalana valintoihinsa.
No tällä nyt ei ole mitään tekemistä aloituksen aiheen kanssa.
Paljon tekstiä, vähän villoja.
Aika hauskanen huomio on muuten tämä:
"minun haltuuni se on annettu,
ja minä annan sen, kenelle tahdon".
Kummallista, ettei saatana tiennyt keskustelevansa sen kanssa, jolta oli saanut maailman valtakunnat.