Euro kestää jos matala korkotaso

pro Euro

säilyy.
Maa on niin täynnä asuntovelkaisia ihmisiä, että siirtyminen omaan valuuttaan on taloudellisesti mahdotonta.
Siirtyminen markkaan nostaisi korot nykyisestä lähelle 10% ja sitä ei asuntovelkaisten kukkaro kestä.
Siksi koko kansaa valkaannuttavat apupaketit menevät jatkossakin läpi.
Valtio voi jättää lopulta velkansa maksamatta ilman totaalista romahdusta, yksityinen ei.

11

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuonna 1984

      Luuletko että pankkiirit tyytyvät mihinkään, kun piikki on kerran avattu? Luuletko että korot eivät nouse kunhan rahavirrat ovat ohjautuneet tarpeeksi harvoihin käsiin? Tietenkin nousevat ja silloin eurokansalaisille jäävät velat ja korkojen nousun takia vakuuksien arvo laskee. Pankit ottavatkin mielellään sekä perityt velkasaamiset ja lainojen vakuuksina olleen omaisuuden (vaikkapa asunnot).

      Islannissa homma ratkaistiin niin että osa ylivelkaantuneiden ihmisten asuntoveloista annettiin anteeksi ja samaan aikaan kriisin aiheuttaneet pankkiirit suljettiin tutkintavankeuteen. Noin viikko sitten neljä pankkiiria sai neljän ja puolen vuoden ehdottomat vankilatuomiot. Myös maan pääministeri laitettiin viralta.

      Kumma juttu että "taivas ei pudonnut", vaan Islanti on jo kovaa vauhtia toipumassa kriisistä, siinä missä euroalueella painajainen tulee päivä päivältä pahemmaksi. Se ei ole tietenkään yllättävää, koska nähtyjen "vakautus"toimenpiteiden tarkoitus on nimenomaan pitkittää ja levittää euromaiden kriisiä, ajaa ne syvemmälle velkahelvettiin ja ohjata kaikki pääomavirrat EKP kontrolliin. Kuprulla on tarkoitus luoda perusta liittovaltiolle.

      Islannin ratkaisumalli vaati sekin uhrauksensa. Sehän on luonnollista. Maan talous supistui noin seitsemän prosenttia kansannousun jälkeisenä vuonna, mutta nousi heti seuraavana melkein kolme prosenttia ja nousu jatkuu tasaisena. Tämä ei tietenkään tarkoita sitä että ongelmia ei enää olisi, mutta islantilaiset ovat sentään valinneet oman tiensä ja palauttaneet kansalaisten vaikutusmahdollisuudet saneeraamalla maansa hallinnon ja lainsäädännön, sekä irtisanoutumalla IMF sanelusta. Se oli vapaiden ihmisten valinta.

    • pro Euro

      Me emme ole islantilaisia, vaan suomalaisia. Me olemme eurossa he eivät olleet.
      Islantilaiset aikovat hotaa maanpuolustuksen jatkossa suomalaisilla Horneteilla.
      Ero tuli kai selväksi...?

      • vuonna 1984

        Eivät ole eurossa eivätkä edes EUssa (onnekkaat pirulaiset), mutta voimme silti oppia melkoisesti tavasta jolla islantilaiset oman kriisinsä hoitivat. Se osoittaa että maailma ei loppunut ja talous romahtanut vaikka islantilaiset heittivät pankkiirit ja poliitikot häkkiin ja palauttivat väkisin kansalaisten vallan.

        Kerro miksi Islannin kansannousua ei uutisoitu Suomessa? Kerro miksi pankkiirien vangitsemista ei uutisoitu? Tai perustuslain uusimista kansalaisvoimin? Koska meillä on käynnissä valtion tilaama ja tiedotusvälineiden toteuttama, lähes täydellinen uutissulku. Hyvin neuvostoliittomaista. Suomalaisten ei haluta näkevän positiivista esimerkkitapausta siitä kuinka kansalaiset tempaisevat ohjakset omiin käsiinsä ja... menestyvät.

        Haluatko tosiaankin elää näin? Jatkuvassa pelossa, epävarmuuden tilassa, pussi päässä ja ulkomaisten ökypankkiirien ohjailemana? Luuletko että he ajavat sinun etuasi? Voin sanoa että heitä kohtalosi ei kiinnosta ollenkaan, mutta minua ja muita suomalaisia kiinnostaa.


      • Ple!

        Meistä on merkitystä EUlle, EUlla ei ole niinkään merkitystä meille!
        EU on kloaakki, josta on päästävä eroon!
        Joko Islannin tai Argentiinan malli on sovelias surkuliitosta eroamiseen, jos se sitä vaatii, ja vaatiihan se!
        Meistä on tehty päätösvallaton ja naurettava berzeennuolija-valtio, ja siihen ovat syyllisiä euroaikaiset johtajamme!
        Voihan sitä ajatella jotain liittoa, mutta pitäisihän siinä olla edes jotakin järkeä?


    • as.velka-alamainen

      Heti kun asuntovelka on maksettu nykyisellä pienellä korolla alan meuhkata äänekkäästi markan puolesta ja esitän Islannin mallia. Siihen saakka kyljen siivet supussa pomoa mielistellen ja toivon, että euro kest.ää.
      Parempi elävä hiiri kuin kuollut leijona. Näin ovat kokoomuksen pojat sanoneet.

    • pennut hiljaa

      Väitteesi on perusteetonta propagandaa.

      • 15+15

        kok-kikkare rääkäisi :)
        Ja mikä typerintä, kyseessä on wannabe-rikas. Vaikka ei sinullakaan ole muuta kuin velkainen osake.


      • pyöröovi

        Matalakorkoisella velkarahalla on luotu illuusio, että EU luo hyvinvointia, että Euro on hyvä asia. Se on synnyttänyt velkavuoren. Nyt kulpa jo pullottaa, sitä yritetään edelleen kasvattaa sillä menetelmällä, jolla se on luotukin.

        Nauti saamastasi lyhyestä jaltoajasta niin kauan kuin sitä riittää. Totuuden hetki tulee kuitenkin.


      • 2+2
        pyöröovi kirjoitti:

        Matalakorkoisella velkarahalla on luotu illuusio, että EU luo hyvinvointia, että Euro on hyvä asia. Se on synnyttänyt velkavuoren. Nyt kulpa jo pullottaa, sitä yritetään edelleen kasvattaa sillä menetelmällä, jolla se on luotukin.

        Nauti saamastasi lyhyestä jaltoajasta niin kauan kuin sitä riittää. Totuuden hetki tulee kuitenkin.

        Maailmanlopun ennustajia on aina ollut. Velkaisena minua kiinnostaa vain korko, ei muut uhkakuvat. Velattomana minulle on yhdentekevää kuplat ja puhkeamiset.
        Maksoin joskus velkaa jonka korko oli yli 15%, siksi arvostan euroa.


    • Yksinkertainenko

      Osaisko joku selittää sen mekanismin, joka aiheuttaa lainakorkojen nousun, mikäli eurolle tapahtuu jotain ikävää tai Suomi ottaa markan takaisin käyttöön...?

      • 12+12

        Suomen omaan valuuttaan eivät markkinat luottaisi, ja saadakseen pääomaa sijoittajat vaatisivat sille korkeamman koron. Ja ihan aiheesta, devalvaatiopolitiikallahan valtiontaloutta hoidettiin sodan jälkeen ennen euroa.
        Markka olisi sijoittajille roskavaluuttaa, jonka devalvaatioon pitäisi varautua lainakoron suuruudella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      122
      2263
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2197
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1875
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      31
      1485
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      95
      1437
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1407
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      66
      1170
    9. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1170
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1030
    Aihe