NATO tuo vain tuskaa, vihaa, ei mitään rakentavaa rauhaa ajatellen. Jos todella rakennetaan rauhaa sodanuhkia vastaan niin, se ei ole NATO. Suomalaiset päättäjät ovat olevinaan huolissaan meidän hyvinvoinnista, miksi pitää ruveta leikkimään NATOLLA. Suuri naapurimme Venäjä on ilmaissut kantansa Suomen liittymisestä NATOON, ilmaisut eivät tue Suomen pyrkimystä pitää Suomi hyvinvointi valtiona, päinvastoin. Hyvät päättäjät puheet pois NATOSTA, aloittakaa kunnon keskustelut kaupankäynnistä Venäjän kanssa se mahdollistaisi parhaiden että, Suomi pysyisi hyvinvointi valtiona.
Pitääkö leikkiä NATOLLA ????
18
83
Vastaukset
- Kummaa leikkiä
Olen samaa mieltä kirjoittajan kanssa. Hyvät suhteet Venäjään takaisin.
NATOLLA leikkiminen on kummallista salakähmäilyä, epäreilua toimintaa maamme presidentiltä ja vastuuministereiltä. - Venäjän naapurit...
Venäjällä on useita NATO-maita naapureinaan. Taitaa tosin olla niin, että NATO ei juurikaan aseista niitä maita, esimerkkinä vaikkapa Baltian maat.
Norjalla on NATO:n aseistusta, mutta eipä juuri muilla.
Onkohan niin, että NATO-pitää Venäjän kanssa yhdessä näitä maita puskurivaltioinaan? Venäjä on hyväksynyt sen, että Baltian maat ovat NATO:n jäseniä, mutta tyytyy katsomaan sivusta asiaa, koska näitä maita ei ole juuri aseistettu ja Venäjällä on tukikohtia Kaliningradissa.
Epäilen, että Suomi ei hyötyisi mitään NATO-jäsenyydestä, vaan ehkä ristiriidat Venäjän suhteen lisääntyisivät. On kovin ymmärrettävää, että Venäjän johto on huolestunut Suomen jäsenyydestä NATO:ssa.
Miksipä ei olisi huolestunut? Mikä valtio ottaisi iloiten vastaan vastustajan sotilasliiton laajenemisen rajoilleen? Tuskin mikään.
Suomen jäsenyys aiheuttaisi varmaan aseistuksen lisäämisen lähialueilla Venäjällä. Nykyisin esimerkiksi Karjalassa on aseistus ja tukikohdat melkoisen minimaalisia. - Lanttu ei leikkaa
Eikö Niinistöllä ja NATO:ttajilla vieläkään leikkaa. Syyria pudotti venäläisellä ohjuksella NATO:n hävittäjäkoneen alle aikayksikön, mutta Niinistö on vaan pistämässä suomalaisia lentäjiä NATO:n joukkoihin pohjoiseen Venäjää vastaan.
- 2+9
Tulee viel maailmansota. Suomen ei pidä liittyä natoon. Olen sanonut tämän monta kertaa tulee maailmansota ja suomi ei siitä selviäis.
- huolestunut
Ei pidä liittyä. Meillä ei ole varaa leikkiä omalla turvallisuudellamme.
- Uhraukset
Mitä presidentti Niinistö tekee sitten kun NATOn nimissä USAn ja NATOn johto alkaa vaatia Venäjän provoa pohjoisessa Islanti-operaatiossa, samanlaista rajaloukkausprovoa kuin Turkki on painostettu tekemään Syyriassa.
Uhraako Niinistö pari lahtista ja virtasta sekä pari Hornetia sekä tietysti koko Suomen turvallisuuden?
- Onneksi on Nato
Per-kele ei hyväksy Natoa. Sivistysmaiden on pakko olla Natossa.
Nato on PUOLUSTUSJÄRJESTÖ. Putin on kyyryssä Saksa edessä:)
Eli vainolainen kgb menee polvillee Naton eteen. Pitää kuulua Natoon.
Nato on täysin puolueeton. Vain per-kele on Naton vastainen.
Per-kele murhauttaa vauvat (muuta ehkäisyä ei siellä ole).
Venäjäksi jätetään suppea alue Moskovan ympärille.
Suomea SAA ja PITÄÄ puolustaa. Per-kele pystytti murhaaja Leninin patsaat.- Martin Toimisto
Hölmöläinen kieltäisi ettei koko sivistynyt maailma saisi Suomea puolustaa.
Nato on puolustusjärjestömme. Kansainvälinen yhteisö Nato on omiamme. - meniköperille
Martin Toimisto kirjoitti:
Hölmöläinen kieltäisi ettei koko sivistynyt maailma saisi Suomea puolustaa.
Nato on puolustusjärjestömme. Kansainvälinen yhteisö Nato on omiamme.Putin on puhunut. Seuraavaksi puhuu Venäjän sankarijoukot.
- en ymmärrä
meniköperille kirjoitti:
Putin on puhunut. Seuraavaksi puhuu Venäjän sankarijoukot.
käsittämätöntä, miksi Suomen poliittiset päättäjät voivat olla noinkin hölmöjä. Ensiksi jaetaan rahat rikkaiden maiden pankeille, ja loput jos jää niin, NATOON. Se on sitten soro noo.
- Pimeitä on
Sanoppa muuta, ensiksi rahat EU:n valtioille ja sitä kautta sekä suoraan EU:n yksityisille pankeille. Mitä jäljelle jää tokaksi loput rahat Natoon. Sitten kolmanneksi USA:n Nato:n sotiin saamaan turpiin ja vielä huonot välit Venäjän kanssa.
Mistä näitä pimeitä oikein tulee. - Suomen on Nato
Suomessa asuvat venäläiset.
- Suomi kuuluu Natoon
KGB miehittää Viipuria, mutta se miehittää myös esim. Moskovaa.
- 42521
Saulin pitäisi muuttaa mielipidettään NATO:n suhteen. Kyllä hän kerkeää.
- kansanäänestys heti
Veikkaan että tässä metsäläisjunttilassa kysytään aina
vaan natosta vuodesta toiseen ikuisesti. Jos joku
poliitikko lipsauttaa myönteisen arvion natojäsenyydestä
,tai kielteisen niin mediatapahtuma on valmis.
Nato jäsenyydestä pitää mitä pikimmin järjestää kansanäänestys.
Oli sen tulos mikä tahansa siihen on tyytyminen. Vuosien veivaaminen natojäsenyydellä on täyttä idiotismia.- Vahingoniloa idästä
Suomen jatkuvalle "Natoveivaukselle" nauraa naurismaan aidan seipäätkin!
Venäjä nauraa röhöttää kun Suomi hirttäytyy omiin suoliinsa vuodesta toiseen ja samalla jatkaa pysymistä Venäjän etupiirinä.
Lännessä nauretaan koomiselle pikkumaalle joka on poliittisesti TÄYSIN HALVAANTUNUT JA KYKENEMÄTÖN tekemään minkäänlaista päätöstä asiasta!
- Kauhea troikka
Nyt meillä on oikein NATO-troikka ulkopolitiikassa, Niinistö, Katainen, Haglund.
Koko joukko on niin äärettömän lahjatonta, mutta niin itseään täynnä ja itsepäistä, että hirvittää.
Ihme on jos he eivät saa Suomea riitoihin Venäjän kanssa ja ehkäpä sotaankin Venäjää vastaan jos USA niin vain haluaa.- huolestunut
NKH (niin kuin haluavat) on tosi tehokas joukkue viemään Suomi todella kurjaan jamaan. Mikä on tuon joukkueen todellinen vastuu, kun kunnolla tyritään ???
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655