pillerit+Raskausarvet????!!

onko mahdollista että e-pillerit olisivat syy siihen, että minulle on tullut hieman raskausarpia...
Minulla on niitä hieman jalkanivussa ja pakarassa...

Syinä ei ainakaan voi olla lihominen... enkä raskaanakaan ole.. :) ..ikäni on 17.

onko siis mahdollista että e-pillerit olisivat syy noihin?
Kokemuksia muilla?
Kyllä nyt luulisi että ne olisin aiemmin huomannut... pillereitä olen popsinut 5kk...
31697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

en tiiä voisivatko nuo raskausarvet tulla pillereistä. ihosi on kuitenkin jotenkin venynyt. voisivatko vaatteet aiheuttaa 'venymistä'? eli hangata jotenkin niin, että iho venyy? tämä tuli vaan itselle mieleen, poikaystävä vaan valitti viimekesänä itse, että farkut olisi venyttäneet tuosta lonkan kohdalta ihoa ja tuottaneet sellaisia hassuja valkoisia viiruja...

itselläni on samoissa paikoissa raskausarpia, mutta johtuvat erään nyt jo lopetetun lääkityksen vauhdilla nostamasta painosta ja liian vähästä rasvaamisesta (oon atoopikko). oo onnellinen, jos arpesi ovat vaaleita tai valkoisia :P nämä kirkkaan punaiset ei oo kivoja :S ja menee yli vuosi vielä että vaalenevat kokonaan :S

en sitten tiedä voisiko seksi olla yksi pahentava tekijä noissa raskausarvissa, varsinkin tuolla jalkanivuissa :P tämä on vaan arvelua :P siinä iho kun helposti venyy.... xD

Äänestä
  • eihän ne raskausarvet nyt vaatteista tai seksistä tule! Ne johtuvat yleensä siitä kun iho venyy, esimerkiksi lihomisen tai raskauden johdosta, ja kun se iho taas "kiristyy" laihduttaessa venynyt arpeutunut iho näkyy viiruina. Eivät ne arvet päivän aikana kiristävien housujen takia synny! Kyllä se elimistä pienet hankautumat hoitaa muilla keinoin..

    Äänestä

jos raskausarpia tulee ilman raskautta tai lihomista on kyse hormonaalisesta jutusta. Näin olen kuullut..
Mulla tosin tuli murrosiässä lantion seutuville: reisiin ja peppuun, raskausarpia. Silloinhan iho venyy.
Seksi nyt ei todellakaan voi aiheuttaa raskausarpia. Vaan semmoinen sisältäpäin tapahtuva paisuminen voi venyttää ihoa liikaa: ihonalaiskudos venyy eikä iho ehi mukaan. Silloin tapahtuu; naps! *yhyy*
Toivottavsti ei tule raskausaikana lissää sellaisia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö17 kirjoitti:

onko mahdollista että e-pillerit olisivat syy siihen, että minulle on tullut hieman raskausarpia...
Minulla on niitä hieman jalkanivussa ja pakarassa...

Syinä ei ainakaan voi olla lihominen... enkä raskaanakaan ole.. :) ..ikäni on 17.

onko siis mahdollista että e-pillerit olisivat syy noihin?
Kokemuksia muilla?
Kyllä nyt luulisi että ne olisin aiemmin huomannut... pillereitä olen popsinut 5kk...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu