PANDEMRIX ONGELMAT SYVENEVÄT

SHOKKI, PANIIKKI !!!

Terveyden ja Hyvinvoinnin laitos (THL) rauhoittelee Pandemrix-rokotteeseen liittyviä uusia epäilyjä.

Sanomalehti Kaleva kertoi että THL selvittää, vaikuttiko sikainfluenssarokote muidenkin sairauksien kuin narkolepsian puhkeamiseen.

THL keskittyy selvityksissään erityisesti autoimmuunitauteihin, kuten nivelreumaan, ykköstyypin sokeritautiin, keliakiaan ja MS-tautiin.

THL:n erikoistutkija Hanna Nohynekin mukaan Ruotsista saatuihin tuloksiin Pandemrix-rokotteen mahdollisista yhteyksistä autoimmuunitauteihin on syytä suhtautua varauksella, ja ne vaativat vielä varmistuksen laajemmissa väestöpohjaisissa tutkimuksissa.

MTV3 sivut 01.03.2012

12

88

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gates - Suomi 2-0

      Kaikkiaan tarkasteltavana on rokotteen mahdollinen yhteys noin viiteenkymmeneen immuunivälitteiseen sairauteen.

      Viiteenkymmeneen!

      Se että kaikki narkolepsiaan sairastuneet olivat saaneet rokotteensa tietyistä toimituseristä, herättää oitis kysymyksen: Oliko koko sikapiikkiskandaali raakalaismaisen bisneksen ohella eräänlainen jättimäinen koerokotus?

    • Sisäpiiriläinen

      Eliitille on rokote-erä A, orjille on rokote-erä B, koeryhmälle on rokote-erä C ja poistettaville on rokote-erä D (Delete)

    • asdf3x

      Skvaleeni, jota useat asiantuntijat pitävät persianlahden syndrooman ainoan mahdollisena syyllisenä, tiedetään vaikuttavan vasta pitkänkin ajan saatossa.

      Spermattomuutta, autoimmuunisairauksia sekä muita kroonisia sairauksia.

    • asdfghijk

      Syynä voi olla ilmansaasteetkin, joita sattunut tulemaan noihin aikoihin. Voi pestä pois iholta. 'Saastuttavat kylläkin jaktkuvasti noilla, joilla tarkoittavat valloittaa maailman.(profetiasta)' Tai kasvisruokavillitys, josta aiheutuu unitautia. Voi torjua tuoremakkaraa syömällä!
      Ja on muitakin syitä, jotka voi aiheuttaa nuita.

    • Dr Who

      Pandemrixittömyys aiheutti puolen miljoonan ihmisen kuoleman. Siitä ei vain ole ollut tietoa, koska nämä kuolivat Afrikassa ja Aasian perukoilla.
      Kai te tiesitte, että vettä juomallakin saa itseltään hengen. Tai olemalla juomatta. Sitä ei ole pakko juoda, eikä Pandemrixia ottaa.
      Jos kerran olette viisaampia kuin tuhansien tiedemiesten tutkimusryhmä, niin kehittäkää oma lääke seuraavaan influenssaan tai vaikka aidsiin.

      • vaarallista elämää

        Minä käytän kohtalaisen hyvää flunssa- ja influenssalääkettä. Otan flunssapöpöt sillointällöin, lojun petinpohjalla nessuliina pakkaus vieressä ja valvotan naapureita yskimällä. 3-5 päivää, ja olen kunnossa ilman piikkejä.
        Tuon konstia avulla olen flunssaton 1-3 vuotta! Yleiskunnosta huolehtiminen vaikuttanee myös!


      • ................

        Ai että oikein puolen miljoonan? Mistäköhän sinä olet tuollaisia väitteitä kuullut?
        Sikainfluenssaan ei takuulla kuollut puolta miljoonaa ihmistä kyseisen epidemian aikana, ja vaikka kuviteltaisiinkin että olisi kuollut(mikä ei pidä paikkaansa) niin normaali kausiluontoinen influenssa tappaa jokatapauksessa päivässä enemmän kuin sikainfluenssa ikinä.

        Tiesitkö että suuri osa rokotteen ottajista sairastui sikainfluenssaan?
        Itseasiassa luku oli prosentuaalisesti jopa korkeampi kuin niillä jotka eivät ottaneet rokotetta.

        Itse en ottanut, ja terveenä pysyin niinkuin aina ennenkin kun on joku epidemia liikkeellä johon halutaan tyrkyttää toimimattomia rokotteita jotka sisältävät syöpää aiheuttavia viruksia.

        Et kai ole niin naivi, että luulet lääketieteen ajattelevan aidosti sinun parastasi? Kyseessä on iso bisnes, enkä ihmettelisi yhtään vaikka olisivat itse vapauttaneet sikainfluenssan vain että saisivat miljarditulot rokotteista.


      • Dr Who
        ................ kirjoitti:

        Ai että oikein puolen miljoonan? Mistäköhän sinä olet tuollaisia väitteitä kuullut?
        Sikainfluenssaan ei takuulla kuollut puolta miljoonaa ihmistä kyseisen epidemian aikana, ja vaikka kuviteltaisiinkin että olisi kuollut(mikä ei pidä paikkaansa) niin normaali kausiluontoinen influenssa tappaa jokatapauksessa päivässä enemmän kuin sikainfluenssa ikinä.

        Tiesitkö että suuri osa rokotteen ottajista sairastui sikainfluenssaan?
        Itseasiassa luku oli prosentuaalisesti jopa korkeampi kuin niillä jotka eivät ottaneet rokotetta.

        Itse en ottanut, ja terveenä pysyin niinkuin aina ennenkin kun on joku epidemia liikkeellä johon halutaan tyrkyttää toimimattomia rokotteita jotka sisältävät syöpää aiheuttavia viruksia.

        Et kai ole niin naivi, että luulet lääketieteen ajattelevan aidosti sinun parastasi? Kyseessä on iso bisnes, enkä ihmettelisi yhtään vaikka olisivat itse vapauttaneet sikainfluenssan vain että saisivat miljarditulot rokotteista.

        Yleisradion uutisistahan minä tuon luvun kuulin.
        Mistään prosenteista en ala kanssasi keskustelemaan, kun voit edes kuvitella, että virus olisi päästetty tahallaan liikkeelle rahanansaitsemismielessä.
        Kuten mainitsin, niin sinunkaan ei todellakaan ole pakko ottaa mitään rokotteita ellet halua.
        Kai olet jo täyttänyt hoitotahtotestamenttiisi elvytyskiellon, DNR (Do Not Resuscitate)? Niitä saa mm. apteekeista, jos uskaltaudut sisään pyytämään. Sillä kuitenkin pääset elämäsi loppumetreillä mahdollisimman vähillä hoitotoimenpiteillä, etteivät viime hädässä tartuta sinuun jotain vakavaa tautia.


      • Minkälainen on se

        tuhansien tiedemiesten kehittämä rokote aidsiin siis semmonen joka poistaa sen taudin?


    • rauhoittaja,

      Tuollaisen neurotoksiinin pääseminen kasvuikäisen aivoihin voi aiheuttaa seurauksia vielä vuosikymmenienkin päästä, eikä tuo lääketeollisuuden markkinointiosasto mitään vastuuta tule mistään kantamaan.

      Puska valittiin ansioistaan koko kansan rokottajana vuoden mökkiläiseksi, jos itse olisin rokotetun lapsen vanhempi niin en voisi taata, että voisin pysytellä kaukana tuosta Mengelestä...

      Älkää ihmiset olko lampaita ja nielkö näitä juttuja tai tulevaisuudessa tulette joutumaan aina vaan hirveämpien kokeiden pariin.

      Massamielenhallinnan laajamittaiset ihmiskokeet aloitettiin Suomesta Nokian ja CIA:n toimesta. CIA esti Raumarepolan MIRien rakennuksen, mutta jätti Nokian jäljelle, miksiköhän? Sattumaa on "täysin varmasti" myös se, että nuo kännyköissä käytetyt radiotaajuudet valittiin juuri mikroaaltoalueelta jonka on tiedetty 70-luvulta asti eläinkokeiden perusteella vaikuttavan eläinten käyttäytymiseen...

    • -.-

      Jänskättäisi, jos olisi ottanut sikarokotteen. Saisi stressata mitä lie sukusairauksia piilee geeneissä, odottaen räjähtämistä valloilleen.

    • sikakenguru

      Vaimo otti rokotteen ja sairasti sikaflunssan, itse en ottanut enkä sairastanut vaikka samasta lautasesta syödään ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      115
      6996
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      108
      4757
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      56
      4010
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3354
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      698
      2100
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      240
      1469
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1368
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1338
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      53
      1296
    10. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      982
    Aihe