Huuhaa opetus pois kouluista

Mirka ...

25

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hahahahhahahaaaaaa !
    • raakoraa

      Uskontotunnit vaan kokonaan pois. Luulen, että tuleva nuoriso vähän rauhoittuisi kun turhat mietiskelyt jää koulussa jo pois.

    • .

      Noitten lahkojen uskonnon " opetus " on paljon vaarallisempaa lapsille kuin koulujen. Lahkojen touhuja ei edes valvota millään tavalla.

      • Ple!

        Koulut altistavat lapset sairaille lahkoille!
        Viralliselta taholta saatu uskonnonopetus erehdyttää lapset luulemaan, että olisi kyse totuudellisesta asiasta!
        Pyhäkoulutkin pitää kieltää suoranaisena lasten hyväksikäyttönä ja manipuloimisena!


      • on eroa
        Ple! kirjoitti:

        Koulut altistavat lapset sairaille lahkoille!
        Viralliselta taholta saatu uskonnonopetus erehdyttää lapset luulemaan, että olisi kyse totuudellisesta asiasta!
        Pyhäkoulutkin pitää kieltää suoranaisena lasten hyväksikäyttönä ja manipuloimisena!

        Kouluissa sentään valvotaan mitä lapsille opetetaan.
        Lahkolaisten telttakokouksissa saarnamiehet ja ns. evankelistat saavat puhua lapsille mitä hyvänsä palturia ja touhuta mitä tahansa, eikä kukaan ei ole valvomassa.


      • Aikuinen 55
        on eroa kirjoitti:

        Kouluissa sentään valvotaan mitä lapsille opetetaan.
        Lahkolaisten telttakokouksissa saarnamiehet ja ns. evankelistat saavat puhua lapsille mitä hyvänsä palturia ja touhuta mitä tahansa, eikä kukaan ei ole valvomassa.

        21v ikäraja uskonnoille.


      • Ple!
        on eroa kirjoitti:

        Kouluissa sentään valvotaan mitä lapsille opetetaan.
        Lahkolaisten telttakokouksissa saarnamiehet ja ns. evankelistat saavat puhua lapsille mitä hyvänsä palturia ja touhuta mitä tahansa, eikä kukaan ei ole valvomassa.

        Mutta koulu ei saa olla sitä varten, että siellä puhuttas älyttömiä!


    • perämela

      Täällä on taas ruutinkeksijät vauhdissa !

      mielestäni kouluista todella huuhaaopetukset pois. kuten suurimpana nämä evoluutiotyperyydet ja ihmisen eläintarhaan asettelut.

      tosin porukka alkaa jo näyttää siltä pikkuhiljaa. vai mitä se muuta on kuin eläintarhan porukkaa, joka jakaa itseään muutamasta tyupakista ja kaljapurkista ?

      miten ihminen, Jumalan luoma voi alentua niin alas ! ei mitenkään, mutta kun ihmisestä kouluopetuksella tehdään eläinkunnan osa, sitten ei olekkaan enää mitään väliä.

      eli kouluista huuhaat pois ja ihminen takaisin paikallaaeen.

      • Hannu M

        Jumalausko on tiedon puutetta.

        Evoluutio perustuu tutkittuun tietoon, kun taas uskonnot perustuu täysin todistamattomiin uskomuksiin.


      • witewash
        Hannu M kirjoitti:

        Jumalausko on tiedon puutetta.

        Evoluutio perustuu tutkittuun tietoon, kun taas uskonnot perustuu täysin todistamattomiin uskomuksiin.

        evulutio on luulonvaraista "tietoa"


      • Olet uskonnon uhri
        witewash kirjoitti:

        evulutio on luulonvaraista "tietoa"

        Sä kirjoitit noin koska sairas uskontosi kieltää evoluution.


    • uusi tunti.

      Kristinusko samalle lähtöviivalle muiden uskontojen kanssa. Uskontojen opetusta ei tarvitse vähentää, mutta Kristinuskon opetusta tulee vähentää ja opettaa sitä vastoin enemmän muista uskonnoista.

      Itse asiassa uskonnontunnit voisi muuttaa enemmän suutaan "vieraat kulttuurit". Jossa tutustuttaisiin muihin kulttuureihin, heidän tapoihinsa, uskomuksiinsa ja heidän uskontoihinsa. Varmasti olisi mielenkiintoinen retki monelle! Siinä ei ole mitään järkeä, jos joutuu opiskelemaan pelkkiä Raamatun rimpsuja ulkoa, tai pelkästään mitä Jeesus sitä ja mitä Jumala tätä.

      Eli esitän uudeksi tunniksi: Vieraat uskonnot ja kulttuurit

      Tällä korvataan uskonnon tunnit, sekä mahdollisesti elämänkatsomustietokin.

      • (/)&/)¤%¤%#

        Uskonnot pois kokonaan kouluista. Uskonnot ovat BULLSHITTIÄ.


    • tyhmät vain uskoo

      Huuhaa sadut ovat vaarallisia ihmisen psyykkeelle ja aiheuttaa psykoosia.

      Kun ihminen alkaa kuvittelemaan elävänsä kadessa paikassa hänestä tulee vaarallinen ympäristölle.

      Mitä muuta onkaan tuonpuoleisella pelottelu muuta kuin ruma tapa liata tämänpuoleinen?

      • domina si tulevi

        Niin, katso nyt millainen sinustakin tuli, kun lapsena luettiin satuja!


    • helinä -

      Joo. Kannatan uskonnon opetuksen poistamista kouluista. Sanoo kirkko mitä tahansa.

    • Tosimies.

      Kyllä mutta asiaa ajanut ja radiossa haasttateltava ollut vihreä vasemmistolainen paskiainen halusi uskonto opetuksen pois ja tilalle tunteja joissa kerrotaan enempi koko maailman uskonnoista, no sehän johtaa lopulta siihen että muslimilapset tunneilla pitävät kovien meteliä aiheesta tuntien käsitellessä 90% islamia.

      Vihvaspaskiaiset ovet kusipäitä, he eivät ymmärrä, he eivät näe asioita loppuun asti.

    • Biffffff

      Uskonnot. Ylksi vapaavalintainen kurssi lukiossa historin yhteydessä riittäisi.

      • Miika T

        Uskontoa ei pidä tuputtaa herkkäuskoisille lapsille.


    • jos ei niin.

      Jos uskonnon tunnit lopetetaan, niin tilalle pitäisi saada jotain muuta sivistävää, joka opettaa elämän perusasioita.

      Kuka keksii mikä oppitunti opettaisi: älä tapa, älä varasta, älä valehtele, yms perusasioita, joita ei muualla nykyään enää opeteta?

      Sellaisella tunnilla pitäisi myös opettaa arvostamaan elämää, luontoa, ja muita ihmisiä, myös lähimmäisen rakkautta ja pyyteettömyyttä.

      Mielestäni jumalasta ei tarvitse puhua, mutta nämä asiat ovat retuperällä nykyään, joten niitä tulee opettaa nykyistä enemmän. Tällä hetkellä ne opetetaan vain uskonnontunnilla.

      • k.k.

        Uskonnontunnit eivät tuollaisia opeta.
        Siellä opetetaan vain kuinka jeesus-niminen satuolento puhalsi savilintuihin hengen.
        Uskonnoissa juuri tapetaan ja valehdellaan... moraalin ja hyvät tavat oppii tavallisessa elämässä ihmisten kanssa, ei koulutunnilla.


      • jos ei niin
        k.k. kirjoitti:

        Uskonnontunnit eivät tuollaisia opeta.
        Siellä opetetaan vain kuinka jeesus-niminen satuolento puhalsi savilintuihin hengen.
        Uskonnoissa juuri tapetaan ja valehdellaan... moraalin ja hyvät tavat oppii tavallisessa elämässä ihmisten kanssa, ei koulutunnilla.

        Niin, ei niitä kovin syvällisesti uskonnon tunneillakaan opeteta, mutta on ainut tunti, jossa niitä edes sivutaan.

        Jos ne oppisi vain elämässä, niin tämä yhteiskuntahan olisi silloin loistavassa terässä, mutta näin ei vain ole. Joten eiköhän niitä asioita pidä opettaa syvällisemmin, eikä vain olettaa, että ne oppii elämässä?


      • Ilkka (Ile)

        Sä et ole näköjään tutustunut raamattuun.

        Matt. 10:34 "Älkää luulko, että minä (Jeesus) olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa,vaan miekan."

        Luuk. 22:36 "Niin hän (Jeesus) sanoi heille: ... Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan."

        Luuk. 12:49-51 "Tulta minä olen tullut heittämään maan päälle; ja kuinka minä tahtoisinkaan, että se jo olisi syttynyt!... Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta."

        2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."

        Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään ja surmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."

        4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."

        1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin paljon kansaa."


    • KANNABIS TUHOAA!

      AIVOISTA USKONNOLLISEN LAHKON!

    • TERVEISIÄ PERSSIISTÄ

      Jumalattomien liitto (ven. Союз безбожников) eli Jumalattomien yhdistys (ven. Общество безбожников, myöhemmin Taistelevien jumalattomien liitto) oli uskonnonvastainen järjestö Neuvostoliitossa vuosina 1925–1947.[1]

      Järjestön johtoon nousi Jemeljan Jaroslavski. Vuodesta 1926 vuoteen 1932 järjestön jäsenmäärä kasvoi 87 000:sta 5,6 miljoonaan jäseneen.[2]

      Vuoden 1937 väestönlaskennan tuloksien perusteella 57 % neuvostoliittolaisista edelleen luokitteli itsensä uskovaisiksi. Tuloksen johdosta Stalin toimeenpani Jumalattomien liitossa käyntiin laajat puhdistukset liian hitaan uskonnon hävittämisen vuoksi.[2]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe