Kristityt ovat alkaneet kumoamaan evoluutioteoriaa kertomalla Loch Nessin hirviön olevan oikeasti olemassa.
Usassa jo 13 osavaltiota opettaa yksityisissä kristillisissä kouluissa veronmaksajien tuella Loch Nessin hirviöstä ja oppilaita on 200 000.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/ulkomaat/opettajat-aikovat-romuttaa-evoluutioteorian-loch-nessin-hirvion-avulla/1221135
http://www.heraldscotland.com/news/education/how-american-fundamentalist-schools-are-using-nessie-to-disprove-evolution.17918511
Tuo osoittaa miten vaarallista on "antaa pahalle pikkusormensa".
Kristityt kumoamassa evoluutioteoriaa
32
103
Vastaukset
Hei, jopa oli aprillipila vaikkei tänään ole edes 1.4 eli pappisvihkimyspäiväni.
t. Maarit-pappiLoch Nessin hirviö on satua, mutta ei ole aprillipila että kristityt opettaa niiden olevan olemassa.
Jos pidät asiaa pilana tai vitsinä niin olet ikävä kyllä väärässä. Se on totisinta totta.
Suosittelen kuitenkin tutustumaan kreationismiin siinä tapauksessa, että haluat viettää ikuista aprillipäivää tai havaita, että yksi Loch Ness ei ole kuin jäävuoren huippu valheellisen propagandan levittämisessä kreationistien yrityksissä kieltää evoluutioteoria.- et väliäkö
Pe.ku kirjoitti:
Loch Nessin hirviö on satua, mutta ei ole aprillipila että kristityt opettaa niiden olevan olemassa.
No ateismi se vasta satua onkin !
- Sama asia
Minun mielestäni on aivan sama asia, jos lapsille opetetaan Loch Nessin hirviön tai Jumalan olevan olemassa. Yhtä inhottavaa valehtelua molemmat.
- parodiahorisontti
"Hei, jopa oli aprillipila"
EI valitettavasti ole. Oletko tutustunut käsitteeseen parodiahorisontti. Se tarkoittaa suomeksi suunnilleen sitä että kun jokin juttu menee riittävän mahdottomaksi, siitä ei voi enää tehdä parodiaa kun juttu itsessään on vieläkin hullumpi. Menit nimen omaan tähän parodiahorisontin vipuun ;)
Ei tuo edes yllätä. Valitettavasti, se kertoo vain siitä kuinka epämääräisin keinoin kreationismia pyritään levittämään eikä siinä ole mitään uutta edes tämän uutisen myötä.
Juu, ei se ole yllätys vaan jokapäiiväistä touhua.
Tuo oli vain pieni piikki muiden joukossa, joka onneksi ylitti uutiskynnyksen, jotta edes muutama heräisi todellisuuteen.
miten tyhjästä voi nyhjästä?
Onhan tuosta puhetta ollut.... Googleta vaikka sanoilla kvanttifluktuaatio ja tyhjiöenergia. Kyseessä on llmiö jossa tyhjiöön ilmestyy hiukkaspareja jotka annihiloituessaan synnyttävät energiaa.
Teoria kehitettiin 20-luvun lopulla, malli kokeellisesta todistamisesta -48 ja lopulta kokeellisesti todistettiin 90-luvun lopulla.
Tiede on vastannut kysymykseesi siis jo reilut 80 vuotta sitten...
- Ingenjör_81
Modernin tieteen suurimmat tieteentekijät, kuten mm. Newton, Maxwell, Farady, Mendel, Pasteur ja Bacon, olivat kristittyjä, ja vieläpä tunnustuksellisia kristittyjä. Kristinusko ei myöskään kumoa todisteita tai havaintoja vaan näiden perusteella tehtyjä viallisia tulkintoja, jotka perustuvat ateistisiin olettamuksiin, että yliluonnolista ei ole voinut tapahtua. Tutkimalla historiallisia todisteita kuten fossiileita ja luontoa voidaan havaita että vedenpaisumus ratkaisee esimerkiksi monta ongelmaa joita tiede ei osaa selittää, kuten mikä aloitti jääkauden. Yksi avain todisteista luomisen puolesta on myös DNA, joka menettää tietoa, ja tämän seurauksena sairaudet lisääntyvät ja hedelmällisyys vähenee. On myös huomattava että operationaalinen tiede, kuten tietotekniikka, lääketiede jne. ovat samalla tavalla voimassa kummassakin näkemyksessä. Tieteen käyttäessä luomista pohjana ei tiede joudu "romukoppaan" sellaisenaan kuten väitetään, vaan historiallinen tiede nähdään uudessa valossa.
Puheet miljoonista, tai jopa miljardeista vuosista, ovat täysin teoriaperusteisia ja monesti ristiriidassa tutkimusaineiston kanssa. Pitkät aikavälit ovat evoluutioteorialla edellytys, että sitä voidaan pitää millään tavalla uskottavana. Kun tutkimme maailma ja historiaa objektiivisesti, voimme huomata, että monet todisteet näyttävätkin enemmän muutamien tuhansien vuosien päähän. Ajatus vahvojen selviytymisestä ja jatkuvasta evoluutiosta on myös synnyttänyt ilmiöitä kuten rasismi ja moraalin rappeutuminen, koska ilman että moraalia sidotaan mihinkään siltä viedään täysin pohja.
”Sen mitä Jumalasta voidaan tietää, he kyllä voivat nähdä.” – Room. 1:19a
http://www.answersingenesis.org
http://www.luominen.fi/schweitzerin-vaarallinen-loyto
http://www.seekfind.net/DNA_IS_PROOF_OF_CREATION.html
http://www.icr.org/article/55"....vedenpaisumus ratkaisee esimerkiksi monta ongelmaa joita tiede ei osaa selittää, kuten mikä aloitti jääkauden.
Jos meinaa että vesi paisuu niin sitä pitää lämmittää reippaasti ja silloin ei voi jääkausi alkaa.Ingenjör_81
26.6.2012 22:54
>>>Modernin tieteen suurimmat tieteentekijät, kuten mm. Newton...olivat kristittyjä, ja vieläpä tunnustuksellisia kristittyjä.- Mielenkiintoista...
"Tutkimalla historiallisia todisteita kuten fossiileita ja luontoa voidaan havaita että vedenpaisumus ratkaisee esimerkiksi monta ongelmaa joita tiede ei osaa selittää, kuten mikä aloitti jääkauden."
Miten vedenpaisumus selittää jääkauden alkamisen?
Tiede selittää sen mm. näin "Syitä Maan ilmaston muuttumiseen jääkaudella oli monia. Perussyyt ovat Maan radan ja akselikallistuman muutokset ja mannerliikuntojen aiheuttamat merivirtamuutokset."
Lisää voit lukea Wikipediasta. http://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkausi#J.C3.A4.C3.A4kausien_syyt
- Ma5a
Kovista tiedemiehistä uskovaisia taitaa olla alle 8%. Hassua, että halusit jotenkin korostaa sitä, että osa tiedemiehistä on uskovaisia.
Uskovaisuus periytyy enempi vanhemmilta lapsille ainakin 50 vuotta sitten, kun ateismi ei ollut oikeasti oikea vaihtoehto.- Ingenjör_81
Leveä ja helppo kulkuinen tie se on joka johtaa kadotukseen...
- käytä päätä
Ingenjör_81 kirjoitti:
Leveä ja helppo kulkuinen tie se on joka johtaa kadotukseen...
Onhan se tietenkin niinkin, että jos uskoo luomiskertomuksen niin siinä tulee vääjäämättä ristiriita evoluution kanssa. Nyt on kuitenkin niin, että vaikka uskoisi niin ei pidä ihan heittää aivoja narikkaan, evoluutio teoriaa ei voi ohittaa pelkästään väittämällä sitä jonsikin ateistin saatanalliseksi juoneksi, on siitä meinaan sen verran vahvoja todisteita olemassa.
- Usko = riippakivi
käytä päätä kirjoitti:
Onhan se tietenkin niinkin, että jos uskoo luomiskertomuksen niin siinä tulee vääjäämättä ristiriita evoluution kanssa. Nyt on kuitenkin niin, että vaikka uskoisi niin ei pidä ihan heittää aivoja narikkaan, evoluutio teoriaa ei voi ohittaa pelkästään väittämällä sitä jonsikin ateistin saatanalliseksi juoneksi, on siitä meinaan sen verran vahvoja todisteita olemassa.
Evoluutio on jo todistettu todeksi aivan samoin kuin aikoinaan todistettiin se, että Maa kiertää aurinkoa eikä päin vastoin. Uskovien takia nämä asiat vain eivät saa ansaittua totuuden asemaa satoihin vuosiin, sillä heillä kestää aina useamman sukupolven ajan ennen kuin onnistuvat muuttamaan uskoaan niin, ettei se olisi ristiriidassa tieteen kanssa.
Tavallaan tiede siis muuttaa uskoa haluamaansa suuntaan koko ajan. Olisiko sekin omanlaistaan evoluutiota? - Olisiko näin?
Usko = riippakivi kirjoitti:
Evoluutio on jo todistettu todeksi aivan samoin kuin aikoinaan todistettiin se, että Maa kiertää aurinkoa eikä päin vastoin. Uskovien takia nämä asiat vain eivät saa ansaittua totuuden asemaa satoihin vuosiin, sillä heillä kestää aina useamman sukupolven ajan ennen kuin onnistuvat muuttamaan uskoaan niin, ettei se olisi ristiriidassa tieteen kanssa.
Tavallaan tiede siis muuttaa uskoa haluamaansa suuntaan koko ajan. Olisiko sekin omanlaistaan evoluutiota?Tieteellä on tosiaan vahva ote uskosta ja uskonnosta ainakin Euroopassa. Kristittyjä on kuitenkin melko vähän kun ajatellaan koko maailmaa. Muut uskonnot eivät ilmeisesti ole yhtä alttiita tieteen kehitettäviksi.
- Ingenjör_81
Usko = riippakivi kirjoitti:
Evoluutio on jo todistettu todeksi aivan samoin kuin aikoinaan todistettiin se, että Maa kiertää aurinkoa eikä päin vastoin. Uskovien takia nämä asiat vain eivät saa ansaittua totuuden asemaa satoihin vuosiin, sillä heillä kestää aina useamman sukupolven ajan ennen kuin onnistuvat muuttamaan uskoaan niin, ettei se olisi ristiriidassa tieteen kanssa.
Tavallaan tiede siis muuttaa uskoa haluamaansa suuntaan koko ajan. Olisiko sekin omanlaistaan evoluutiota?Evoluutiosta puhuttaessa pitää erottaa kaksi asiaa: 1) micro-evoluutio, joka tapahtuu lajien sisällä, ja 2) macro-evoluutio joka kertoo että tyhjä voi synnyttää jotakin.
Avaintodiste luomisen puolesta on DNA, joka ei kehity paremmaksi vaan heikkenee ja siihen tulee vikoja lisää joka sukupolvi jonka seurauksena sairaudet, allergiat ja hedelmättömyydet lisääntyvät. Me emme suinkaan kehity, vaan heikkenemme. http://www.youtube.com/watch?v=mFLk9JS9oZ8
Kun katsomme todistusaineistoja ja havaintoja, joita kukaan ei voi kieltää, niin ne näyttävät toimivan paljon paremmin luomisopin kanssa kuin kehitysopin eli evoluutioTEORIAN kanssa.
Raju "ilmastonmuutos" hyvinkin... http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/tutkijat-loysivat-selityksen-jattisivilisaation-romahdukselle/art-1288473051209.html
Merenpinsa nousi yllättäen... http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=3383
Ei muutosta tuossa ajassa?! http://www.hs.fi/ulkomaat/Tutkimus Mustekalojen muste ei ole muuttunut 160 miljoonaan vuoteen/a1305570829598
Kritiikkiä evoluutioteoriasta: http://www.evoluutio.com/
Historian kirjoista löytyy dinosauruksia: http://www.forbidden-history.com/marco-polo.html
Mutta eihän tiede voi koskaan mennä myöntäämään virhettä, koska ateistit menettäsivät kasvonsa. Huomattava on kuitenkin, että luominen ei kumoa operatiivista tiedettä (tietotekniikka, lääketiede jne), vaan historiallisen tieteen. - Tieteen nimessä
Ingenjör_81 kirjoitti:
Evoluutiosta puhuttaessa pitää erottaa kaksi asiaa: 1) micro-evoluutio, joka tapahtuu lajien sisällä, ja 2) macro-evoluutio joka kertoo että tyhjä voi synnyttää jotakin.
Avaintodiste luomisen puolesta on DNA, joka ei kehity paremmaksi vaan heikkenee ja siihen tulee vikoja lisää joka sukupolvi jonka seurauksena sairaudet, allergiat ja hedelmättömyydet lisääntyvät. Me emme suinkaan kehity, vaan heikkenemme. http://www.youtube.com/watch?v=mFLk9JS9oZ8
Kun katsomme todistusaineistoja ja havaintoja, joita kukaan ei voi kieltää, niin ne näyttävät toimivan paljon paremmin luomisopin kanssa kuin kehitysopin eli evoluutioTEORIAN kanssa.
Raju "ilmastonmuutos" hyvinkin... http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/tutkijat-loysivat-selityksen-jattisivilisaation-romahdukselle/art-1288473051209.html
Merenpinsa nousi yllättäen... http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=3383
Ei muutosta tuossa ajassa?! http://www.hs.fi/ulkomaat/Tutkimus Mustekalojen muste ei ole muuttunut 160 miljoonaan vuoteen/a1305570829598
Kritiikkiä evoluutioteoriasta: http://www.evoluutio.com/
Historian kirjoista löytyy dinosauruksia: http://www.forbidden-history.com/marco-polo.html
Mutta eihän tiede voi koskaan mennä myöntäämään virhettä, koska ateistit menettäsivät kasvonsa. Huomattava on kuitenkin, että luominen ei kumoa operatiivista tiedettä (tietotekniikka, lääketiede jne), vaan historiallisen tieteen.Tämä kohta mitätöi tekstisi merkityksen: "kehitysopin eli evoluutioTEORIAN". Se osoittaa, ettet ole opiskellut tiedettä etkä edes ymmärrä, mitä tieteellisellä teorialla tarkoitetaan.
Tiede on aina muokkautuva, itseään kehittävä. Tieteen tarkoitus ei ole miellyttää meitä, vaan pyrkiä totuuteen. Usko on se, joka ei ole muutoskykyinen. Tosin: miksi fiktiota pitäisi muuttaa? Tiede kuvaa todellisuutta, joten se kehittyy uusien tutkimusten myötä. Fiktio voi olla oman aikansa tai kirjoittajansa tuotos, jonka ei tarvitsekaan muuntua miksikään. Sitä vain ei pidä erehtyä luulemaan todeksi!
Säälin ihmisiä, jotka eivät saa eläessään nauttia tieteen kehityksen seuraamisesta, vaan kokevat tarpeelliseksi sen jarruttamisen. - aliarvioit tiedettä
Ingenjör_81 kirjoitti:
Evoluutiosta puhuttaessa pitää erottaa kaksi asiaa: 1) micro-evoluutio, joka tapahtuu lajien sisällä, ja 2) macro-evoluutio joka kertoo että tyhjä voi synnyttää jotakin.
Avaintodiste luomisen puolesta on DNA, joka ei kehity paremmaksi vaan heikkenee ja siihen tulee vikoja lisää joka sukupolvi jonka seurauksena sairaudet, allergiat ja hedelmättömyydet lisääntyvät. Me emme suinkaan kehity, vaan heikkenemme. http://www.youtube.com/watch?v=mFLk9JS9oZ8
Kun katsomme todistusaineistoja ja havaintoja, joita kukaan ei voi kieltää, niin ne näyttävät toimivan paljon paremmin luomisopin kanssa kuin kehitysopin eli evoluutioTEORIAN kanssa.
Raju "ilmastonmuutos" hyvinkin... http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/tutkijat-loysivat-selityksen-jattisivilisaation-romahdukselle/art-1288473051209.html
Merenpinsa nousi yllättäen... http://www.co2-raportti.fi/index.php?page=ilmastouutisia&news_id=3383
Ei muutosta tuossa ajassa?! http://www.hs.fi/ulkomaat/Tutkimus Mustekalojen muste ei ole muuttunut 160 miljoonaan vuoteen/a1305570829598
Kritiikkiä evoluutioteoriasta: http://www.evoluutio.com/
Historian kirjoista löytyy dinosauruksia: http://www.forbidden-history.com/marco-polo.html
Mutta eihän tiede voi koskaan mennä myöntäämään virhettä, koska ateistit menettäsivät kasvonsa. Huomattava on kuitenkin, että luominen ei kumoa operatiivista tiedettä (tietotekniikka, lääketiede jne), vaan historiallisen tieteen."Raju "ilmastonmuutos" hyvinkin... http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/tutkijat-loysivat-selityksen-jattisivilisaation-romahdukselle/art-1288473051209.html"
Miksi laitoit sanan ilmastonmuutos lainausmerkkeihin? Onko se sinun tapasi tehdä tieteestä jumalien tekosia?
Marco Polon matkakertomukset eivät ole historiankirjoja, vaan hänen omia kuvauksiaan näkemästään. Sen ajan merimiehet näkivät myös lohikäärmeitä ja merenneitoja. Nekin ovat varmasti Raamatun mukaan totta.
mutta edelleen: Kuka loi ateistin? Syntyikö hän alkuräjähdyksessä?
- zyrt
Ihminen EI SYNTYNYT alkuräjähdyksessä.
- Onneksi!
Euroopassa sentään tiede ohjaa uskoa eikä päin vastoin.
- Tuo on totta
Näinhän se on. Kuka enää uskoo luomiseen, vedenpaisumukseen tms. tarinoihin? Eikö kirkkokin jo toteta niiden olevan vain myyttejä? Tiede on tosiaan muuttanut uskoa.
- Jäitä hattuun
Ja mistä sinä tiedät, että ne ovat myyttejä? "Myyteissäkin" löytyy usein totuuden siemen. Jos ajatellaan, että evoluutioteorian mukaan yksinkertaisesta solusta alkoi yhtäkkiä kehittyä koko tuntemamme maailma, niin kuulostaahan sekin aika uskomattomalta ja jopa myyttiseltä. Ajatus Luojasta ei ole yhtään sen myyttisempi. Kyllä evoluutioteoriakin sisältää tietynlaista mytologista aineistoa.
Faktat puhuu vain evoluution puolesta.
Vastapuolen "todiste" alla.
http://www.heraldscotland.com/sites/default/files/imagecache/400xY/2012/6/17961497.JPG- Tieteen nimessä
Ei tieteelliseen teoriaan sisälly mitään mytologista aineistoa. Se, että myyteissä voi olla "totuuden siemeniä" ei kuitenkaan laita niitä samalle tasolle tieteen teorioiden kanssa.
ikiateisti kirjoitti:
Faktat puhuu vain evoluution puolesta.
Vastapuolen "todiste" alla.
http://www.heraldscotland.com/sites/default/files/imagecache/400xY/2012/6/17961497.JPGOnkohan tuo vaaleampi alue kuvassa vettä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532325Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271354Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871106Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt551062Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me1741026Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.12941- 88914
- 68903
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22843Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10833