Eromäärien kehitys.

Tänä vuonna ei ole vielä tullut yhtään eropiikkiä. Miten saisimme luterilaiset taas möläyttämään jotakin tai sekoilemaan noin muuten?
http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/vuodet.png
5119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miten ihmeessä suomalaisiin on saatu iskostettua ajatus, että maksamalla kirkollisveroa ev lut ped lahkolle on "pelastus" taattu?

Suurin osa kirkon jäsenistä ei osallistu kirkkonsa toimintaa millään muulla tavalla kuin maksamalla kirkollisveroa.

Äänestä
  • Muutama (huono) syy tulisi mieleen.

    1) On parempi maksaa, kuin olla maksamatta, sillä muuten saatan joutua helvettiin!
    2) Kirkko harrastaa hyväntekeväisyyttä!
    3) Se on osa suomalaista kulttuuria!

    Jokainen ajatteleva ihminen varmasti tietää miksi nämä ovat huonoja syitä. Ikävä kyllä suuri osa ihmisistä ei ajattele, ainoastaan tekevät.

    Äänestä

Kirkon julkisuustrategia on muuttunut huomattavasti viime vuosia tarkemmaksi. He ovat mahdollisimman vähän esillä mediassa, ja jos tulee joku heidän kannaltaan ikävä uutinen, he yrittävät parhaansa mukaan peittää sen. Esimerkkinä jälkimmäisestä toimii se, miten kristinuskon Jumalaan uskomisen romahdus uutisoitiin Suvivirren suosion pysymisenä samana. Tällaista hyssyttelyä ja suoranaista vääristelyä on koko kirkon ulospäin suuntautuva viestintä nykyään.

Lähes kaikki kirkon työntekijät ovat oppineet, ettei kannata puhua, mitä ajattelee. Se voi päästä otsikoihin ja aiheuttaa eroja.

Entä kristityt, jotka eivät suoraan ole kirkon palkkalistoilla? Esimerkiksi lestadiolaisten lapsiraiskaukset eivät näy erotilastoissa. Päivi Räsänenkään ei enää näy. Katolisen kirkon sotkut eivät näy.

Kun siis äärimmäisen varovaiseksi muuttunut kirkko itse ei luultavasti tule järjestämään viime vuosien kaltaisia skandaaleja eivätkä "ulkoiset avutkaan" aiheuta eroja, mikä niitä voisi aiheuttaa?

Minusta avainasemassa on Eroakirkosta.fi. Heidän tiedotuslinjassaan on kuitenkin paljon tekemistä. He tiedottavat mitään todella harvoin, ja nekin tiedotteet ovat yleensä varsin kuivia eivätkä mene mediassa kovin hyvin läpi. Jos he saisivat vähän ytyä medianäkyvyyteensä, vuodessa voisi tulla useita tuhansien erojen piikkejä. Mutta ilmeisesti he ajattelevat, että heidän tehtävänään on tarjota vain väline kirkosta eroamiseen eikä kiihdyttää eroamista.

Kannattaa kuitenkin muistaa, että vaikka isoja eropiikkejä ei tänä vuonna ole tullut, on eroaminen silti verrattain vilkasta. On väärin verrata vain muutamiin edellisvuosiin, saati sitten johonkin hirmuvuoteen 2010. Nyt eroja näyttäisi tulevan sellaiset 40 000, mikä olisi vähiten viiteen vuoteen, mutta silti kuudenneksi eniten koko Suomen lähes satavuotisen historian aikana! Eli kyllä kirkko kulkee ilman eropiikkejäkin lähemmäs kohti eroa valtiosta - piikit vain jouduttavat sitä matkaa hieman.

Äänestä
  • Oikeassa olet. Mutta tärkeämpää kuin eropiikit lienee se seikka, että kasteiden määrä laskee jatkuvasti. Ja olet oikeassa myös siinä, että Eroakirkosta-sivusto voisi hieman terävöittää tiedotusprofiiliaan.

    Toisaalta, eromäärät ovat koko ajan lisääntyneet joulukuussa. Mikä lienee lukema 31.12. 2012?

    Äänestä

  • Ionna kirjoitti:

    Oikeassa olet. Mutta tärkeämpää kuin eropiikit lienee se seikka, että kasteiden määrä laskee jatkuvasti. Ja olet oikeassa myös siinä, että Eroakirkosta-sivusto voisi hieman terävöittää tiedotusprofiiliaan.

    Toisaalta, eromäärät ovat koko ajan lisääntyneet joulukuussa. Mikä lienee lukema 31.12. 2012?

    Kasteiden määrän laskeminen on kieltämättä todella positiivista. Se takaa sen, että vaikka kirkosta ei eroaisi ihan niin paljon väkeä, kirkkoon kuuluvien osuus väestöstä jatkaa syösylaskuaan. Parhaimmillaan kasterituaali kokee tulevaisuudessa samanlaisen inflaation kuin kirkkohäät. Nykyäänhän enää puolet avioliitoista saa papin aamenen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Forneus kirjoitti:

Tänä vuonna ei ole vielä tullut yhtään eropiikkiä. Miten saisimme luterilaiset taas möläyttämään jotakin tai sekoilemaan noin muuten?
http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/vuodet.png

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu