Hei!

E

Pääkaupungin hienostokaupunginosaan kyllästyneenä suunnittelen muuttoa Nummelaan. Onko kellään kokemuksia, millainen paikka Niittytie on asua? Siellä on upeita asuntoja, mutta alue mietityttää. Olisin kiitollinen näkemyksistä. Ja mielellään asiallisista sellaisista.

E

4

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elikkä, Nummela yleisesti on melko rauhallista seutua.
      Ainahan niitä juoppoja joka paikassa tuppaa olemaan, pyörivät näin kesäaikaan keskusta alueella ja joskus meluavat siellä ja makoilevat sammuineina tien penkoilla.
      Toivottavasti Nummelassa ei ole muita Niittyteitä kun tämä ja jos olen, olen pahoillani..:D
      Niittytie, en nyt ole varma onko Niittytie ne talot tien varressa, joissa ennen asu juopot, kunnes uudistettiin kaikki ja ukot ulos. Nyt ne on ihan siistejä kämppiä ja vissii omistusasuntoja tai vuokra, en ole varma. Niissä sisäpihan puoleisissa asuu ihan lapsiperheitä tällä hetkellä ja ihan on perus turvallista seutua.:)

      Koko Nummela on mun mielestä turvallinen, koko pienen ikäni olen täällä melkein asunut ja ei ole ikinä mitään sattunut, itselleni eikä tutuillenikaan.
      Että turvallisin mielin voitte muuttaa jos tänne muuttoon päädytte.:)

    • muuttanut myös

      Nummela on ihan rento paikka ja ihmiset on helposti lähetyttäviä. Paljon on muualta muuttaneita, mikä ehkä on tehnyt paikan avoimeksi, vaikka pienehkö taajama onkin.

      Haittapuolina pitäisin sitä, että liikkuminen rakentuu aika paljon yksityisautoilun varaan. Ja jotkut alueet on sellaisia keskiluokkaisia perhehelvettejä... pendelöidään pääkaupunkiseudun ja pakettitalon väliä ja hyvän elämän mittana pidetään omakotitaloa, kahta lasta ja koiraa. Kuka sitä sitten pitää haittana ja kuka plussana.

      Palvelut on hyvät, vaikka kaksi isoa kauppakeskusta onkin susirumia. Tykään asua.

    • nlan kundi

      Jos tämä viesti ei ole vitsi tai provo, niin ihmettelen suuresti. En voi käsittää miksi joku haluaisi muuttaa hienostoalueelta stadista tänne ei-minnekään.

    • haistattaja

      Mulla on portfoolossa tooosi paljon osakkeita.
      Siks mä snaon sullen: haista vitttu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      16
      2819
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2600
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2492
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      170
      2158
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1674
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1129
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      888
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      152
      750
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      742
    Aihe