Kaasugrilli parvekkeelle, onko laillista?

Kuulin ettei tarvitse olla sähkögrilli, voi olla kaasugrillikin parvekkeella. Onko tämä totta, voin huoletta ostaa kaasugrillin ja alkaa parvekkeella grillaamaan?
17673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Niin kertovat parveke linnut, että sähkö ja kaasugrilli olisivat luvallisia parvekegrillaukseen. Toki edellyttäen omistajalta yhtä huolellisuutta kuin avotulen, nuotion tai pallogrillin käyttäminen samassa kohteessa.

Olihan siinä "ohjeessa" jotain ehtojakin. Parvekkeella ei saisi olla puisia tai muovisia kalusteita, ritilöitä eikä muutakaan herkästi syttyvää. Pelkästään betonia ja tiiltä.

Äänestä
  • pallogrillikään ei ole lain mukaan avotuli. tokihan sen järkikin sanoo, että parveke ei ole oikea paikka grillaamiseen. ei edes sähkögrillillä.

    Äänestä

  • thrdsghsdfgdfg kirjoitti:

    pallogrillikään ei ole lain mukaan avotuli. tokihan sen järkikin sanoo, että parveke ei ole oikea paikka grillaamiseen. ei edes sähkögrillillä.

    Voi nyt jotain makkaroita grillaa. Menee muuten aika pelleilyksi.

    Äänestä

  • sähköllä grilllaaja kirjoitti:

    Voi nyt jotain makkaroita grillaa. Menee muuten aika pelleilyksi.

    katoppa kö grillaat ulkona ja otat olutta, siinä on sitä kesätunnelmaa. Ei tuu uunigrillista sellasta fiilistä nääs.

    Äänestä

  • Heh-heh, tuolit ja pöytä pitäisi olla jotain muuta kuin puuta tai muovia, sinun mielestä betonia ja tiiltä varmaan? Älä nyt höpötä mistään ohjeista, ei sellaisia ole. Saa grillata kaasulla, tietysti pitää olla varovainen mutta niin pitää olla vaikka ok-talossakin grillaisi.

    Äänestä

  • sähköllä grilllaaja kirjoitti:

    katoppa kö grillaat ulkona ja otat olutta, siinä on sitä kesätunnelmaa. Ei tuu uunigrillista sellasta fiilistä nääs.

    joo ja sen jälkeen ikioman betonikopin sähkösaunaan ja vihtomaan made in china muovi-vihdalla. ah tätä tsadin kesää!

    Äänestä

  • thrdsghsdfgdfg kirjoitti:

    pallogrillikään ei ole lain mukaan avotuli. tokihan sen järkikin sanoo, että parveke ei ole oikea paikka grillaamiseen. ei edes sähkögrillillä.

    Parveke nimenomaan on oikea paikka grillaamiseen, ei haittaa vaikka alkaisi satamaan. Toki jos on kovin pieni parveke niin on se aika haastavaa mutta jos on iso parveke niin eihän sitä parempaa paikkaa ole!

    Äänestä

  • hesan pelle kirjoitti:

    joo ja sen jälkeen ikioman betonikopin sähkösaunaan ja vihtomaan made in china muovi-vihdalla. ah tätä tsadin kesää!

    nojoo... Tuokin on totta. No onneksi sitä joskus rillaa ihan ulkona luonnonhelmas.

    Äänestä

Tässä natsitalossa ei saisi edes sähköllä grillaa, mutta säännöt on tehty rikottaviksi. hahahahh

Äänestä
  • Kohta varmaa kieltävät parveke tupakoinnin sitten varmaa tulee jo ulkonaliikkumiskielto. Se on nääs liian vaarallista sie voi kuolla.

    Äänestä

Riippuu aivan taloyhtiön järjestyssäännöistä. Jos grillaus on kielletty ei saa edes sähkögrilliä käyttää. Tällöin on kyllä yleensä grillauspaikka, menee sinne. Jos ei ole kielletty voi kaasugrilliä käyttää vaikka sähkögrilliä suositellaan.

Äänestä
  • Mä rillaan mä en kysele. Tulkoon häätää talosta sen takia. Jos muutaman kerran kesäs rillaan muutama hassun kyrsän.

    Äänestä

entäpä ne käryävät ja koko- ja/tai puolipoltetut makkarat tai lihat? meinaan savu ja käry voi olla kaameaa,lähes tulipalolta näyttävää, josta ei ei "naapurit" ehkä tykkää.
kokemusta käryistä on,toiset ei nimittäin välitä pas..kan vertaa ja kohta on palokunta talossa. hullua,mutta totta.

Äänestä
  • makkarat ei käryä jos ei niitä polta ja nois nyky grillit niin vaisuja ettei kovin herkästi kyrsät kärähä. :P

    Äänestä

Nyt on ramadan, ei saa grillata parvekkeella ettei naapurin muslimi haista ruokaa päivänvalon aikaan.
Eikä sitten ainakaan possua grillata, sillä se on uskonnonvapauden loukkaus.

Äänestä

Possua menee juurikin koko viikonloppu parvekegrillissä!

Kassleria, ahh!

Järjestyssäännöissä on yritetty tupakointiakin kiellellä, mutta ei niistä tarvitse välittää siltä osin kun ei ole lakipykäliä takana.

Äänestä

Ainakin meidän yhtiön järjestyssäännöt kieltävät lämpimän ruuan valmistuksen parvekkeella, myös grillauksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä on totuus? kirjoitti:

Kuulin ettei tarvitse olla sähkögrilli, voi olla kaasugrillikin parvekkeella. Onko tämä totta, voin huoletta ostaa kaasugrillin ja alkaa parvekkeella grillaamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu