On enää pelkät Pekka-pelikortit.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pekka-pelikortit
"Pekka-pelikortit on suomalaisen Pelikon julkaisema korttipeli. Pelin alkuperäinen nimi oli Musta Pekka, mutta nimi muutettiin sittemmin "Pekaksi" tai "Pekka-pelikorteiksi"."
Musta Pekka -pelikortit kiellettiin!
41
6884
Vastaukset
- laku, haah hah haaaa
Olisivat muuttaneet nimeksi Laku Pekka.
- !!!
Aloittaja valehtelee! Kortteja EI OLE KUKAAN KIELTÄNYT!
- gregggr
!!! kirjoitti:
Aloittaja valehtelee! Kortteja EI OLE KUKAAN KIELTÄNYT!
Sitä minäkin. Kävin eilen Helsingin keskustassa ja assalla. Siellä oli pilvin pimein laku-Pettereitä. Luulisi pelin suosion kasvavan.
- Anonyymi
!!! kirjoitti:
Aloittaja valehtelee! Kortteja EI OLE KUKAAN KIELTÄNYT!
Ihmettelen tuota kieltoa.
Kysymyksessä vanha korttipeli.
Ei kannata hiuksia halkoa tässä.
- herraasiallinen
Ollu ainaki 5v. Joku _valkoihoinen_ ammattilaismielensäpahoittaja vaatinut nimen muuttamista.
- Hmpf!
On aivan oikein, että nimi muutettiin. Musta Pekka on hyvin vanhanaikainen ja tyhmä nimi. Musta Jani olisi paljon parempi.
- kiim hyysäri mammat
Hävinneelle jää mustapekka käteen.
- siad barre
entäs tämä peli ..ehtiikö pukin pussiin????
http://www.virallisetlinkit.eu/site/29281.html- rasistit
Pekka ja pätkä elokuvat poistetaan käytöstä. Sana pätkä halventaa lyhyitä ihmisiä.
- mustapekka juusto
rasistit kirjoitti:
Pekka ja pätkä elokuvat poistetaan käytöstä. Sana pätkä halventaa lyhyitä ihmisiä.
Tehkäämme eduskuntaan aloite Mustapekka juuston poisvetämiseksi koska se loukkaa herkkänahkaisia ympärileikattuja mustia persoonia.
http://www.youtube.com/watch?v=u4dgNNPt-4Q&feature=results_main&playnext=1&list=PL97709BD22CC5ED54 - nagarin negeri
mustapekka juusto kirjoitti:
Tehkäämme eduskuntaan aloite Mustapekka juuston poisvetämiseksi koska se loukkaa herkkänahkaisia ympärileikattuja mustia persoonia.
http://www.youtube.com/watch?v=u4dgNNPt-4Q&feature=results_main&playnext=1&list=PL97709BD22CC5ED54Ja entä Tampereen Musta Makkara!
Entä asfalttityöt!
Entä Halvan maukas lakritsa -laulelma negerilauluyhtyeen esittämänä! - tarkoititkotätä ?
nagarin negeri kirjoitti:
Ja entä Tampereen Musta Makkara!
Entä asfalttityöt!
Entä Halvan maukas lakritsa -laulelma negerilauluyhtyeen esittämänä! - nagarin negeri
tarkoititkotätä ? kirjoitti:
Suurkiitos tästä nostalgia-pläjäyksestä!
Juuri tätä tarkoitin.
"Tännään ostetaan Halvan maukasta lakritsaa .. Tännään ostetaan ..."
(huom: ehdottomasti kaksi ännää) - komiikkanegerit
tarkoititkotätä ? kirjoitti:
Tyylikäs mainos!
- AHAA HAA
Elikkä AIVAN SELVÄSTI ajavat Haaviston Pekka pelikortteja kauppoihin, kuin vanahaa käärmettä haulikon piippuun.
- antoni on ihana
Pitäisi kehittää Homo-Pekka pelikortit hulluine perheineen.
- valkoinen P.
Mitä, jos Pekka olisikin valkoinen? Olisiko kyseessä rasismi?
- 9
Onko nuo jotku homokortit vai mitä..
- aika hyvä!
"Tässä artikkelissa tai sen osassa aihetta käsitellään lähinnä Suomen tai suomalaisten näkökulmasta.
Voit auttaa Wikipediaa parantamalla artikkelin näkökulmaa neutraalimmaksi..."
On se kyllä AIVAN KAUHEAA jos suomen kielellä käsitellään aihetta SUOMEN NÄKÖKULMASTA!
Ei missään nimessä saa tehdä näin!!!!! - vai tuntuuko
Eikös saa sanoa enää että "musta tuntuu"?
- Kielikurssille
Ei ollenkaan. Hyväksyttävät muodot ovat "minusta tuntuu" tai "miust tuntuu"
- Valko-Pekka
Tuosta voidaan päätellä, että musta väri on jonkinlainen ongelma, tabu. Sitä ei saa mainita edes poliittisesti neutraalin sanan parina! On niin kamalaa olla neegeri!
eikös niitä oo vielä kaupoissa ja sitten on se eläinversio jossa on pingviini
- Onko tietoa
Mikäs Musta Pekka tämä on, onko tietoa: http://forums.petrisimolin.com/media/22650/Musta_Pekka_Hellas_1953.jpg
- stop rasismille
Tilalle otettava Homo-Pekka. On niin kiva hävitä korttipeli, kun jää sananmukaisesti Homo-Pekka käteen.
- olettekretiinejä
Saa olla melkonen elämäntapatumpelo jos ei näe Pekka-pelissä nykyiselläänkin mitään väärää. Turpa kiinni myös tosta ainasesta "mielensäpahoittajuudesta" kun selkeesti mielensä pahiten pahoittaa ne, jotka joka jumalan käänteessä rientää kuola roiskuen kritisoimaan ansaittua kritiikkiä. Pähkinänkuoressa; syökää paskaa.
- suvisseurat
Minä vaadin että kumisaappaita ei saa enää myydä mustina, koska on väärin että mustien päälle tallotaan. Niin minä taas mieleni pahoitin ja jeesustelemaan aloitin.
- saatanamusta
Musta on niin ilettävä väri, se pitää kieltää kokonaan!
- Homo-Pekka
Soita Humu-Pekka laulun esittäminen on kiellettävä koska siitä tulee mieleen Homo-Pekka josta taas tulee mieleen Musta-Pekka.
https://www.youtube.com/watch?v=RxICnBDHp2U- MatutJaLapsetRannoilla
Ja Musta-Pekasta Nizza-matu rantarekkoineen...
Ai niin, sehän olikin vain kuorma-auto.
Nooh, ei siinä mitään, mielleyhtymä on tärkein:
http://yle.fi/uutiset/3-9027810
- voielovenasentään
Ja lapset leikkivät vesimiestä, ei mustaa miestä.
- huikamala
On se kumma kun ei tarvi muuta tehdä kun katsoa tvstä jotain ohjelmaa Afrikasta niin sielläpä sitä kaupan hyllyillä nököttää jos jonkinlaista tavaraa joka on lakupekka-tyyliä.Eikö ne tajua olevansa rasisteja, ja ainakin tv lähetyksissä tuollaiset kuvat täytyisi pikselöidä, ettemme rasistisoidu.
- FeminismiKansanTuho
Tästä pääsemmekin sujuvasti varsinaiseen asiaan. Siis vähäpätöisempienkin johtajien pitäisi olla vähintään yli 50-vuotiaita ja naisten ei pitäisi päästä koko elämänsä aikana koskaan johtotehtäviin. Näin vältettäisiin tai ainakin vähennettäisiin aloituksen kaltaiset hulluudet maailmasta.
- BlackPete
Mikki Hiirikin on aika musta, kummallista, valkoisia hiiriä olen nähnyt ja harmaita, mutta en mustia.
Ja entäs sen Mikki Hiiren pahin vihollinen, mikä sen nii nyt olikaan....... - Anonyymi
Ja kortit vedetään nyt kokonaan pois myynnistä.
Voi yksinkertaisuus.
Mustan kissan tango - levy myös pois myynnistä. - Anonyymi
Onneksi omistan musta-Pekka kortit. Laminoin ne, joten kestää tuleville sukupolville iloksi.
- Anonyymi
Vanhoissa 60-70 luvun Aku Ankoissa oli usein mustaihoisia kannibaaleja.
- Anonyymi
Tai homo haavisto yön timon .tai yön timo.
- Anonyymi
Mustapippuri ja valkoinen pippuri.
Milloin Paulig korjaa asian ja pyytää anteeksi .. valkoisilta? - Anonyymi
slslslslsslsls
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760