Minua ihmetyttää tuo vasemmiston puolueiden SDP:n ja Vasemmistoliiton suuri hinku päästä öahjoittamaan rahojamme eurooppalaisia jättiläismäisille yksityisille pankeille.
Tuo monen tuhannen miljoonan euron suuruinen raha otetaan kuitenkin Suomen köyhiltä ja pienituloisilta. Rikkaat eivät sitä maksa, eivätkä siitä kärsi. Mutta eläkeläiset ja köyhät maksaa.
Miksi Vasemistoliitto ja SDP eivät yksinkertaisesti lopeta tätä pienituloisten rahanhaaskausta?
Vasemmiston ei tarvitse muuta kuin ilmoittakaa Kataiselle, että pienituloisten rahaa ei anneta pankkiireille enää yhtään. Miksi vasemmisto ei tee näin?
Tuo monen tuhannen miljoonan euron suuruinen raha otetaan kuitenkin Suomen köyhiltä ja pienituloisilta. Rikkaat eivät sitä maksa, eivätkä siitä kärsi. Mutta eläkeläiset ja köyhät maksaa.
Miksi Vasemistoliitto ja SDP eivät yksinkertaisesti lopeta tätä pienituloisten rahanhaaskausta?
Vasemmiston ei tarvitse muuta kuin ilmoittakaa Kataiselle, että pienituloisten rahaa ei anneta pankkiireille enää yhtään. Miksi vasemmisto ei tee näin?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Vasemmisto EI saanut valita, onko se oppositiossa, vai hallituksessa, sen päätöksen tekivät kaksi Äärioikeistoporvaria Soini=Katainen, salaisessa Bilderberg kokouksessaan, ennen hallituksen muodostamista, kuten kansa hyvin muistaa.
Vasemmistoliitto on vähemmistönä hallituksessa ja niistä asemista käsin tehnyt kaikkensa Suomen työväestön, tavallisen kansan aseman turvaamiseksi, mutta oppositiossa passiivisena lahnana löhöävät kakkoskokoomuslaiset=Persut ovat varmistaneet sen, ettei mitään vastustustusta kansan rahojen ryöstämiselle ole.
Persut=Kokoomus, veroparatiiseista suunniteltu kansanpetos. Porvarit pettivät jälleen.
tyrkyttämällä itseään hallitukseen? http://yle.fi/uutiset/arhinmaki_syyttaa_soinia_takinkaannosta/5351239
>Vasemmistoliitto on vähemmistönä hallituksessa ja niistä asemista käsin
> tehnyt kaikkensa Suomen työväestön, tavallisen kansan aseman turvaamiseksi,
Tämä on silkkaa valehtelua. Vasemmistopuolueilla on äärimmäisen vahva neuvotteluasema hallituksessa. Ne voivat vaa'ankieliasemassaan äänestää minkä tahansa haluamansa asian läpi.
Vasemmistopuolueet voivat milloin tahansa ilmoittaa että Eläkeläisten ja Pienituloisten rahaa ei lähetetä enää yhtään Eurooppaan. Se rahan lähettäminen loppuu silloin välittömästi.
Vasemistopuolueet eivät ole vailla valtaa Hallituksessa. Niillä on valtavan suuri vaikutusmahdollisuus sanella millaisia päätöksiä tahansa.
Ja ne sanotut asiat myös toteutuvat heti. Suomen köyhien riisto loppuu heti paikalla, jos vasemmiston puolueet niin haluavat.
ei ole tehnyt yhtään mitään äänestäjiensä hyväksi, jos on tehnyt niin kerro Paavo että mitä.
Vasemmistoliitto on ..... .. .. .. .. .... .. . . .. .. .. ..... heittänyt besaa liekkeihin kun EU:n kriisiä ollaan sammuttamassa. Ainakin näin jos Paavo Arhinmäen omiin lausuntoihin on uskomista.
palstan persut trollaavat niin ahkeraan tätä petosjytky-juttua mikäli noissa valeoppositio väitteissä ei ole mitään perää? Tänne tulee ympäri päivän näitä persujen kirjoittamia vasemmistoliiton "antimainoksia".
Itse ketjun aiheeseen sanon sen, että vasemmistoliitto on kontrolloitua oppositiota, joka kannattaa Rothschildien dynastian (=rahan vallan) pystyssä pitämistä. Eivätkä he itse edes muuta väitä, vaan laittavat pään hiekkaan kun heille osoittaa tämän asian ja pyrkivät poistamaan aiheen julkisen käsittelyn foorumeilta.
Paavo ajaa omaa etuaan ja se halu voittaa äänestäjiensä halut. Kyllösen porsas ajelee ympäri maata sukulaisen taksilla veronmaksajille 2000 euron lasku kuukausittain. Kallis bingoemäntä yhteiskunnalle mutta aika oientä verrattuna velkoihin mitä Vasemmistoliitto on yhdessä Kokoomuksen kanssa tehnyt valtiolle. Kokoomus on ajanut rikkaiden etua 100%:sesti ja Arhinmäki on äänestänyt jokaisessa rikkaita helpottavassa äänestyksessä KYLLÄ.
Vasemmisto demarit nauttivat kansan kärmimyksistä.
Siis Hetki..
...Kokoomus vie rahamme Eu:lle
SDP ja Vasurit ovat vaan niin munattomia , ettei he uskalla uhmata Kokooomusta
Soini uhmasi, niin ei ollut mitään asiaa hallitukseen.
Demarit yksinkertaisesti *eivät enää välitä* kotimaan kansalaisten kärsimyksistä. SDP laskeskelee, että "Euron puolustaminen" ja "Liittovaltion rakentaminen" ovat tällä hetkellä paljon tärkeämpiä ja suurempia tavoitteita.
Ne ovat paljon isompia asioita kuin se että saako vanhus hoitolaitoksessaan edes 2 kertaa päivässä kuivat vaipat päällensä.
Sekä SDP että Vasemmistoliiitto ovat tarkoituksella sulkeneet korvansa köyhän kansan valitukselta.
Molemmat mennä liihottelevat jossakin korkealla, politiikan ylätasoilla ja pridekulkueiden suojeluissa ja Eurooppassa jalkapallokatsomoissa.
Sinne ei pienitulosten valitus enää kuulu, eikä siitä köyhän valituksesta piitata.
Persut ei täällä suinkaan ole yksin oikomassa teidän valheitanne,
vaan teidän omat äänestäjänne, joihin itsekin kuuluin, oppositiossa puhuitte
kieltä jota arvostin mutta se muuttui kun pääsitte hallitukseen,
tai voiko sitä pääsemiseksi sanoa jos persut kerran teidät sinne pakotti,
mitä jos olisitte sanoneet "ei" samoin olisitte voineet sanoa EVM:lle ja
apupaketeille.
Mitä virkaa on puolueella jota muut voi joka asiassa "pakottaa"
Selvyyden vuoksi:IPU=paras
> joihin itsekin kuuluin, oppositiossa puhuitte
> kieltä jota arvostin mutta se muuttui kun pääsitte hallitukseen,
Youtubessa on lukuisia pätkiä joissa Paavo Arhinmäki pitää moraalisaarnoja Kataiselle. Haukkuu kuinka Katainen antaa rahaa silla pankille, ja kuinka Katainen vie pienituloisten suomalaisten rahoja kasvottomalle Euroopan suurpääomalle jne.
http://www.youtube.com/watch?v=M4i0NRqTs08&feature=endscreen&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=YyfhWcSa6MM
Nyt sama Paavo Arhinmäki on itse pettämässä pienituloisia, Hväksyy prikullensa joka ikisen Kokoomuksen ehdottamista EU-pankkiirien tukirahoista.
Tällainen on selvää petosta, vakavaa luokkapetturuutta mitä Arhinmäki parhaillaan tekee.
Aika pahaa jälkea nuo linkit Arhnmäen viime vuoden YouTube -videoihin. Ollaan kovin kärkkäsäti neuvomassa Kokoomusta.
Nyt Arhinmäki ei ole sanonut enää sanaakaan Kataista tai Kokoomusta vastaan. Ei enää sen jälkeen kun sai saksalaisen virka-auton takapuolensa alle.
Arhinmäen kommunisteilla menee nyt puolueena kivasti, on hyvät virkapaikat ja hyvät autot alla. Ikävä juttu vain, että pienitulosten ja eläkeläisten asema on siinä unohdettu kokonaan.
Arhis kysyi aiemmin populistisesti Bilderbergistä Kataiselta, mutta oli itse jo silloin näiden valeoppositiota.
Olisi tämä vasemmistoliiton kanta pitänyt arvata jo KU:n sivujen sensuurin perusteella, sillä siellä moderaattorit sensuroivat kommentit Bilderberg-klikistä.
Arhinmäki ja Vasemmistoliitto ja sen 10 kansanedustajaa voivat milloin tahansa lopettaa kansainvälisen Suurpääoman ja ÖKY-pankkiirien rahallisen tukemisen?
Miksi Arhinmäki, miksi haluatte tukea jättipankkiireita verorahoillamme?
Arhi tykkää audin kyydistä.
Vasemisto kannattaa oletamaansa äänestäjäkuntaa, josta johtuu, ettei meillä ole vasemmistoa joka ennen puolusti vähävaraisia ja pienituloisia. Ns. vasemmisto olettaa äänestäjäkuntansa muodostuvan yli 100000 euroa ansaitsevasta kansanosasta ja he tekevät eduskunnassa tätä kansanosaa hyödyntäviä ratkaisuja. Demaritkin ovat tehneet ratkaisuja jotka vievät yhä enemmän oikealle ja vähävaraisia kurjistaen 1900-luvun puolelta alkaen. Lipposen toimesta alkoi näkyä tämä toiminta jo voimakkaammin ja sen jälkeen yhä kurjuutta voimistaen sekä leipäjonojen kasvussa jotka kuvaavat pituudellaan kurjuuden tehokkuutta.
Arhinmäki haukkui ennen vaaleja Kataista melkein joka asiasta, mutta nyt on hiljaa kuuliaisena juoksupoikana.
Takinkääntäjäjien kuningas Paavo Arhinmäki voisi mennä seisomaan vessanpyttyyn ja vetää vettä.
Vasemmisto riemurinnoin mukana suurpankkeja rahoittamassa. Uskomatonta.
Onhan siellä yhtä suurena RKP, KD, Vihreät,
ja tosi suurena puolueena KOKOOMUS, joka istuu 3:tta kautta hallituksessa ja meno on sen mukaista.
PYSÄYTTÄKÄÄ HULLU VASEMMISTOLIITTO
Vasemmiston eduskuntaryhmä on tullut omaa rahanahneuttaan aivan hulluiksi.
Nyt ne Arhinmäkineen haluavat tukea Suurpääomaa ja öky-pankkeja maailmalle.
Me sorprende que los partidos de izquierda, el SDP y la Alianza de la Izquierda, un gran deseo de llegar a donar el dinero a Europa con grandes bancos privados.
Eso es muchos miles de millones de euro, sin embargo, Finlandia a partir de los ingresos pobres y de bajos. Los ricos no lo pagan, y no la padecen. Sin embargo, los ancianos y los pobres pagan.
¿Por qué la Izquierda y los socialdemócratas simplemente no deje de tomar este tipo de residuos de bajo ingreso de dinero?
Queda por hacer es notificar a Katainen que los bajos ingresos no da dinero a los banqueros más. ¿Por qué la izquierda no lo hace?
Arhinmäen vasemmistoliitto on suurin vitsi Suomen politiikassa.
Mikä siinä ihmetyttää, EU on kommunistien märkä uni, uusi Neuvostoliitto - se on solidaarisuutta!
Arhinmäk ei häpeä mitään muuta asiaa niin paljon, kuin sitä että köyhiä äänestäjiä tulisi parveilemaan sen vaalikopin edustalle syyskuussa.
Köuhän hiki haisee, Arhinmäen nenään.