Ylipainoinen

Minä olen ylipainoinen 13 v, 164/82... Ja haluaisin pudottaa 15 kiloa, onko teillä ehdotuksia miten laihtuisin 10 - 15 kg ?
567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

VHH

lainaa kirjastosta kirjoja, jotta syöt oikein eli paljon kasviksia viljan, sokerin ja perunan tilalla.

Äänestä

Syö säännöllisesti ja laita aina ylös kaikki syömisesi. Netistä löydät kaloritaulukon, josta pystyt seuraamaan ruokiesi kalorimääriä. Juo paljon vettä. Laita laihtumisellesi pitkä aikajana, 1/2 kiloa viikossa on paras jos haluaa pudotuksen pysyvän. Tsemppiä♥

Äänestä

Älä rupea kikkailemaan minkään karppamisen tai muunkaan erityisruokavalion kanssa, ne eivät välttämättä sovi ikäisellesi. Mieti tämän hetkistä ruokavaliotasi. Syötkä paljon karkkia, sipsejä, pullaa tai muuta runsaasti sokeria ja rasvaa sisältävää ruokaa, esim. Hese tai Mäkki tavaraa? Sanomattakin lienee selvää, etteivät ne ole hyväksi. Karkista ei tarvitse luopua kokonaan, mutta yritä pitää vain yksi karkkipäivä viikossa. Sipsejä sun muita ei myöskään tarvita päivittäin. Jos tämän kaltaiset epätervellisyydet eivät kuulu ruokavalioosi, ylipainosi johtuu liian suurista ruoka-annoksista.

Koska et ole itse vastuussa ruokahankinnoista tai ruoan valmistuksesta, suosittelen että puhut asiasta äitisi kanssa (tai kuka ruokaostoksista sitten vastaakin). Ovatko vanhempasikin ylipainoisia? Ruokaremontti voisi tehdä hyvää koko perheelle. Keskustelkaa yhdessä uusista tervellisemmistä valinnoista, esimerkiksi runsaasta kasvisten käytöstä. Nuoruudessa luodaan pohja aikuisuuden ruokailutavoille ja tottumuksille. Ole siis kärsivällinen ja tähtää terveeseen ruokavalioon, äläkä tuijota vain vaakaa. Kun ravitsemus on kunnossa, paino hakeutuu itsestään oikeisiin uomiin. Nopea painonpudotus kannattaa unohtaa, sillä 99 % nopeasti painoaan pudottaneista lihoaa nopeasti takaisin entisiin mittoihinsa, yleensä vielä niiden ylikin.

Äänestä

VHH on ihmiselle ihan normaali ruokavalio ja täysin terveellinen.

Herkutella voi ja pitääkin kerran kaks viikossa.

Lööpit nyt kirjoittaa ihan mitä tahansa skeidaa esim. karppaujsesta, mutta VHH on täysin terveellinen iästä riippumatta.

Äänestä

Monille täysin tervellinen on myös ruokavalio joka sisältää hyviä hiilihydraatteja. Sokeri ja nopeat hiilarit ei tietenkään ole kenellekään hyväksi, mutta tumma pasta, kokojyväriisi, ruisleipä, kaurapuuro ja hedelmät sopivat hyvin osaksi tasapainoista ruokavaliota. Ne varmistavat riittävän kuidunsaannin, joka on tärkeää suolistoterveyden kannalta. Kuitenkin vain kokeilemalla löytää sen ruokavalion, joka tuo itselle hyvä olon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ssssssonyyaaaaaaaa kirjoitti:

Minä olen ylipainoinen 13 v, 164/82... Ja haluaisin pudottaa 15 kiloa, onko teillä ehdotuksia miten laihtuisin 10 - 15 kg ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu