Prokim

Millainen liike on. Ja millanen palvelu.
13621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Se on Suomalainen Autoliike.
Palvelu? Mene paikanpäälle ja sano "päivää". Luultavasti vastaavat ja siitä se lähtee...

Äänestä

Prokim Helsingistä on esiintynyt hyvin usein Kuluttajaviraston Mustalla listalla.

Musta lista kertoo niistä yrityksistä (mm. autoliikkeistä), jotka eivät ole maksaneet kuluttajille korvauksia Kuluttajariitalautakunnan päätöksen mukaisesti

Äänestä
  • ...on niitä muitakin listoja kuin mustalista.
    Aikas jännää, että valivali mustialistoja ja muuta huonoa kaivellaan ja kovaan ääneen huudellaan tälläkin palstalla, mutta ei nyt äkkiseltään tule yhtään viestiketjua mieleen, jossa mainittaisiin positiivisilla listoilla olevia autoliikkeitä.

    Noh, ehkäpä se on maantapa; haukkua ja irvailla ja kehuta ei milloinkaan.

    Äänestä

  • kauppalehtilista kirjoitti:

    ...on niitä muitakin listoja kuin mustalista.
    Aikas jännää, että valivali mustialistoja ja muuta huonoa kaivellaan ja kovaan ääneen huudellaan tälläkin palstalla, mutta ei nyt äkkiseltään tule yhtään viestiketjua mieleen, jossa mainittaisiin positiivisilla listoilla olevia autoliikkeitä.

    Noh, ehkäpä se on maantapa; haukkua ja irvailla ja kehuta ei milloinkaan.

    No ehkä sinun kannattaa sellainen lista kaivaa esiin ja laittaa linkkiä tulemaan jos niitä kehuja haluat jonnekin päin antaa!

    Äänestä

Kuluttajariitalautakunta antaa pelkkiä suosituksia, joita ei ole autoliikkeen mikään pakko noudattaa.

Äänestä
  • ja meinaatko etteikö käräjillä nämä "suositukset" painaisi
    vaakakupissa yhtään? HAH!

    Äänestä

Jos autoliike ei noudata Kuluttajariitalautakunnan päätöstä, niin se joutuu Kuluttajaviraston Mustalle listalle, joka julkaistaan monissa suurissa medioissa. Jokainen järkevä auton ostaja tarkistaa myyjän tiedot ennen kuin ostaa tältä yhtään mitään.

Jos auton ostaja vie liikkeen oikeuteen Mustalle listalle päätynisen jälkeen, niin tuomioistuin antaa käytännössä aina tuomionsa Kuluttajariitalautakunnan päätöksen mukaan. Suomessa viranomaiset eivät lähde astumaan toisten viranomaisten varpaille.

Sen jälkeen auton ostajalla on oikeus periä saatavansa liikkeeltä perintätoimiston ja tarvittaessa ulosottoviraston avulla, jos liike ei muuten suostu maksamaan.

Äänestä

Ei kannata luottaa liikaa viranomaisten yhteishenkeen, moni asia on muuttunut myös hovioikeudessa. Kaiken kaikkiaan hemmetin riskialtista ja kallista lähteä vanhoista autonromuista käräjöimään. Itse opettelin -04 Vectrani kanssa 8500 euron edestä, kun jouduin maksamaan autoliikkeenkin oikeudenkäyntikulut ym. helvetinkyytirahat :(

Äänestä
  • Taidat olla itse myyjä joka pelottelee ihmisiä, etteivät veisi asioita oikeuteen...

    Äänestä

Ei välttämättä ole liike. Koin itse nimittäin samanlaisen kohtalon, kun haastoin ostamani Citikan kytkinremontin vuoksi autoliikkeen oikeuteen. Molempien kulut kaatuivat päälleni. Tanakele!

Äänestä

Harkitse nyt kuitenkin vielä. Kannattaa tuokin vilkaista:
http://ostetaanautoja.fi/

Terv. Todella Tyytyväinen asiakas

Äänestä
  • Ja kannattaa vilkaista myös www.kuusakoski.fi myös.

    Äänestä

  • wwww4 kirjoitti:

    Ja kannattaa vilkaista myös www.kuusakoski.fi myös.

    Kuusakoski ei ole autoliike.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ville Pussre kirjoitti:

Millainen liike on. Ja millanen palvelu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu