SU, Scandinavian Union. Huolisivatkohan Ruotsi ja Norja, sekä Tanska ja Islanti meidät kimppaan??? Sanottaisiin EU:lle piupaut ja näytettäisiin kuinka hommat toimii! Pohjoismainen yhteistyö rulez!
Pohjoismaiden Unioni
6
<50
Vastaukset
- ei monarkioille.
Monarkit kun noissa saadaan pois vallasta, niin sitten tuossa ideassa voisi olla järkeäkin. Johan se nähdään mitä tässä saksien kusetus EU:ssa on käynyt.
- ffffffuuuuuuuuuuh
hyvinpä tämä meidän nykyinenkin systeemi on toiminut..
- Suomi nurkkaan
Alakynnessä Suomi olisi tuossakin kokoonpanossa... Ajatuksena ihanan ideologinen ja romanttinen, ponteva ja sisukaskin, mutta käytännössä... Nyyh.
- kev.
Mikäli sellainen kuin mainitsemasi Scandinavian Union perustettaisiin, niin Suomi ei voisi olla siinä mukana, sillä Suomi ei ole Skandinavia maa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Skandinavia Optimallisen valuutta-alueen näkökulmasta tuo voisi olla yksi ratkaisu. Huomattavasti parempi ainakin kuin euro. Taloudellisesti aika samanlaisia hyvinvointivaltioita, verotus, korruptio, elintaso jne.. talous hyvin tasapainossa, joten sinänsä ne sopisivat paremmin yhteen. Talouden syklisyydestä en sitten tiedä niin varmasti, mutta arvatenkin sekään ei olisi huonosti yhteensovitettavissa. En sitten tiedä mitä etua tämäkään ratkaisu toisi markkaan siirtymisen suhteen. Ei liittyminen yhteen nyt ainakaan minulle mikään itseisarvo ole. Itsenäisyys ennemminkin on itseisarvo. Minusta tuo jatkuva liehakointi isompiin pöytiin kyllä kertoo jostain itsetunto-ongelmista.. Jotain etua isompi valuutta-alue tuo kaupankäyntiin ja kurssivaihtelun ennakointiin (kun sitä ei ole). Toisaalta siinä sitten menetään oma keskuspankki ja sitä myötä rahapolitiinen vaikuttaminen. Ajan myötä myös jokin alue voi muuttua riippakiveksi toisille à la Lappi vs. Uusimaa.
Hassua muuten sinänsä, jossain oli juttua siitä, että parempi valuutta-alue olisi saatu eurolle, jos olisi valittu maat sattumanvaraisesti maailman maista etukirjaimen mukaan :-) Kuvaa hyvin millä asiantuntevuudella euroa alunperin luotiin.
Muistin virkistämiseksi ;-)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PwEbyUactDE
Kaunista kesäpäivää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2293259Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3552923Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141939Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591632MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121473- 1221436
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4591344Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171330