Päivän Sana
Joka vaimon löysi, se onnen löysi, sai Herralta mielisuosion.
Sananl. 18:22 (KR33/38)
Joka vaimon löysi, se onnen löysi, sai Herralta mielisuosion.
Sananl. 18:22 (KR33/38)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä minä vaimojen kautta olen löytänyt Herralta mielisuosion ja tämä risti se kuolettaa vanhaa aatamia eikä Herran mielisuosiosta ole epäilyksen häivääkään.
Pari päivää sitten oli puhetta "vaimon löytämisestä" liekö naimisissakaan?
"Vaimo" näkyy olevan kyllä nk. hyvä ei kuitenkaan Jumalan edessä, mutta mies ajattelee olevansa hyvä mies koska nk. vaimo on hänen mielestään hyvä.
Ansiollisuus se asuu vihan majassakin.
Kyllä Risti kuoletta Vanhan Aatamin kun vaan annamme Hänet Herran Käsiin joka kuolee meidän puolesta ristillä ja me Hänessä !!
Eipä näy savonarola ainakaan vanhaa aatuaan luovuttaneen ristille! Kirjoituksesi ovat yhä sapekkaita! Ja Jeesus on kerran kuollut syntisten edestä ristillä. Hän elää tänä päivänä eikä ole enää kuolemassa, kuten harhaoppinen savonarola taas harhaisesti väittää!
Kyllä Herra elää ja me Hänessä jos olemme kuolleet Hänessä niin saamme myös elää Hänessä . Aivan oikein mutta nyt näemme mihin aatu meissä pitäis mennä tai joutua ---> 5 Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,
6 kun tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi;
7 sillä joka on kuollut, se on vanhurskautunut pois synnistä.
Milloin savonarola otit pelastuksen vastaan?
Etkö sinäkään käsitä mitä risti merkitsee ja palvot sitä puuta johon Kristus oli naulittuna.
Jeesus sanoi kantaneensa ristinsä mutta savis se etsii tekoja luullen niiden kautta saavansa uskonvanhurskauden
Mitä Jeesus sanoi ristin kantamisesta ja valitettavasti se tieto on unohtunut piittaamattomilta lihallisilta valhekristityiltä?
...joka ei kanna....joka päivä....se ei ole minulle sovelias.
Eisti merkitsee kuolema vanhalle ja Elämälle UUdelle Elämälle 5 Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa,
6 kun tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi;
7 sillä joka on kuollut, se on vanhurskautunut pois synnistä.
Mutta jotkut tuntevat että se on niin ihana kantaa sitä vanha elämä ja elää siinä aatussa joka merkitsee heille ristin kantamista ..
Vanhan kantamisesta antaa kyllä varmasti monta kikkejä siihen ylpeyteen joka tuo oma yksityisyritystä antaa omassa lihallisessa tee se itse uskontoon jossa hoetaan katso nyt Paavaikin joka taisteli ja kantoi ristinsä ---> 8 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei;
19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
Mutta eikö olis paljon parempi vetoa Room 8 missä on ihanan Elämän Hengessä ja Vapautus ???
Mieli on kuin suossa,
Kun vaimo ohjeistaa
Mielisuosiollista