Minulta operoitiin vajaa viikko sitten smartlipolla kaksari hamsterit.
Käskettiin aloittaa hieronta, mutta olisiko jotain laitetta olemassa tehostamaan tota hierontajuttua?
Yöllä vielä pidän tukisidettä, mutta luulen että sitä pitäisi pitää koko ajan jotta toi löysyys lähtisi pois. Eihän töissä voi rätti päässä istua. Siksi ajattelinkin että iltaisin joku hierontalaite vois olla hyvä.
Tai joku kiinteyttävä voide, mikähän se voisi olla?
Käskettiin aloittaa hieronta, mutta olisiko jotain laitetta olemassa tehostamaan tota hierontajuttua?
Yöllä vielä pidän tukisidettä, mutta luulen että sitä pitäisi pitää koko ajan jotta toi löysyys lähtisi pois. Eihän töissä voi rätti päässä istua. Siksi ajattelinkin että iltaisin joku hierontalaite vois olla hyvä.
Tai joku kiinteyttävä voide, mikähän se voisi olla?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Voi olla vielä löysä, mutta jos jää niin kirurgisi voi tehdä vielä vaikka liftin tarvittaessa. saat varmaan alennusta kun yksi homma jo tehty (jos ei toimi tai siis tuu tulosta)
Missä tehtiin ja paljonko kustansi? kerro kokemuksistasi hieman,
Samaa asiaa miettivä
Clinic Estetic ja hinta oli 1180 muistaakseni. Homma kesti noin 40 minuuttia ja sen jälkeen lepoa jonkin aikaa. Mut se side päässä kiristi kovasti ja en olis kyllä bussilla voinut kotiin mennä, olin niin kamalan nälöinen.
Operaatio itsessään ei ollut kovin miellyttävä. Kipua ei tuntunut mutta se rassaus leuan alla tuntuia koko ajan.
Mutta tyytyväinen olen kovasti nyt , pussit ovat poissa. Eikä mitään patteja ole jäänyt mitä joku näillä palstoilla valittelee
Käykää lukemassa viestiketjua smartlipo kokemuksista aiemmistakin keskusteluista aiheeseen liittyen! Ja niitä viestejä loppupäästä!
MIETTIKÄÄ TARKAAN KANNATTAAKO?
Tiedän monia pettyneitä, ikävä kyllä :(
Tämä HUUTAJA tunnetaan. Hän on katkeroitunut, kun Clinic Esteticissä riittää asiakkaita, ja he myös tulevat uudelleen. Toisin kuin hänen omassa firmassaan. Jätettäköön tämä katkeroituneen henkilön firma mainitsematta nimeltä, ja sanottakoon sitä nyt vaikka *piip*-klinikaksi.
Olin kirjoittanut tänne oman huonon kokemukseni smartlipo- toimenpiteestä JA NYT TÄMÄ VIESTI ON POISTETTU?? K.o toimenpide tehtiin siis clinic esteticissä (maintsin myös tekijän). Käteni ovat vielä reilu vuodenkin jälkeen muhkuraiset ja löysää nahkaa kainaloissa :(
En todellakaan ole tyytyväinen, ja tulikin sellainen olo, ettei ko. "lääkäri" tiennyt mitä kannattaisi tehdä, kun ensin otettiin pois rasvaa ja sitten laitettiinkin takaisin??
Nyt tuli sellainen olo, että tämän kyseisen klinkan työntekijät ovatkin tämän palstan ahkeria "käyttäjiä", eivätkä kestä negatiivisia palautteita. Olen seurannut paikasta käytävää keskustelua ja kovasti "joku" aina hyökkää kun paikkaa arvostellaan? Ja nyt yksi viesti sitten poistettu??
Miettikää tarkasti minne menette ja kannaattako sitä smartlipoa tehdä ollenkaan, täällä on muitakin huonoja kokemuksen omaavia, jotka ovat ihmetelleet mm.ihon epätasaisuutta, muhkuroita ja löysää nahkaa :(
En todellakaan ole Svedjeholm, vaikka voisi olla hauska olla: fiksu ja hyvän näköinen, ja osaa hommansa. Kuten olen yrittänyt tyhmään kalloosi takoa: olen vain asiakas. Ja siitä lähtien, kun Svedjeholm otti pitkät Cityklinikalta ja perusti oman klinikan, olen käynyt hänen klinikallaan.
Ja mitä ihmettä sinä Raamattua tänne sotket? En todellakaan ole sinulta mitään varastanut. Ja, edelleen: turha HUUTAA. Se on huonoa käytöstä.
Aloituspuheenvuorossa on kyse kaksareista ja hamstereista. Jokainen päättää itse, pitääkö ne vai hankkiutuuko eroon. Itse hankkiuduin niistä eroon Smartlipolla, ja olen tyytyväinen.
Tässä tekstini edellä oli sekopäinen hyökkäys, jossa vedottiin Raamattuun. Nyt se on poistettu. Tämä selityksenä niille, jotka ihmettelevät sitä, että tekstissäni esiintyy sana Raamattu.
Erehdyit pahemman kerran. Hakuammuntaa. Huti, huti, ja taas huti.
Jälleen yksi sekopäinen hyökkäys - johon vastasin 8.53 - on poistettu.
Onko kellään kokemusta uusinnasta? Kävin maaliskuussa reisien smart lipossa, ja silloin jo mielestäni lääkäri otti liian vähän rasvaa. Noh, sanottiin kuitenkin että toimenpiteellä on takuu, mutta suostuuko oikeasti ottamaan toisen kerran ilmaiseksi, vai yrittääkö vakuutella että tulos on hyvä? Reidet ovat vain hiukan kapeammat, ja ongelmakohtiin on tullut taas rasvaa, vaikka ei pitäisi? kun rasvasolut poistetaan. Onko takuuta voimassa jos toimenpiteen jälkeen on tullut painoa 2 kiloa lisää?
Pitääkö Suomessa pelätä kauneusleikkauksia?
Kyllä. Ensinnäkin kirurgiaan liittyy aina riskejä ja mitä huonompi hoitopaikka ja mitä vähemmän kokemusta kirurgilla on, sen vaarallisempaa se on.
Lisäksi täytyy ottaa huomioon, että Suomen plastiikkakirurginen koulutus, joka tapahtuu yhteiskunnan sairaaloissa, EI SISÄLLÄ kauneuskirurgian opetusta käytännön tasolla, koska Suomen yhteiskunnan sairaaloissa ei saa tehdä kauneuskirurgiaa. Opetukseen kuuluu vain ns. korjaava kirurgia eli rekonstruktiivinen plastiikkakirurgia.
Kirurgien on siis hankittava tämä taito ja koulutus omalla kustannuksellaan, yleensä ulkomailla. Ja Suomessa on valitettavasti paljon kirurgeja ja muita lääkäreitä kuin kirurgeja, jotka tekevät kauneuskirurgiaa ilman kunnollista koulutusta tai taitoa. Ja on myöskin sellaisia henkilöitä, joilla ei ole minkään alan erikoistumista ja silti he tekevät kauneuskirurgiaa. Tiedän tämän ongelman hyvin koska olin ISAPSIN (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) eli maailman esteettisen kirurgian kattojärjestön sen toimikunnan puheenjohtaja, joka hoiti juuri tämän tyyppisiä ongelmakysymyksiä ympäri maailmaa. Monella on mitätön ja täysin riittämätön kokemus ja koulutus koskien kauneuskirurgiaa.
www.rolf.fi
Olkoon vaan mitä, mutta mitä tunsin olevani osaavissa käsissä ja tuo Esteticin lääkäri oli oikein mukava. Ja kuten sanottu pussit pois, ei muhkuroitakaan ilmestynyt kuin eka pari viikkoo oli jotain motteja mitä hieroskelin. . Vaikka kovasti pelkäsin etukäteen ja olihan operaatiossa paljon epämiellyttäviä jutskuja.
Mutta nyt voin käydä kaupassa ilman et tekis mieli vetää pää pussiin kun tuntu et kaikki katseli mun poskia vaikka ei varmaan kyl katsellut mut niin paljon toi asia mua häiritsi. Että oon tosi tyytyväinen
...anti ce:n kanssa. Olen huomannut nämä samat asiat, kirjoitustyylistä ym. Alkaa jo tympiä tämä palsta.
Arvoisa nimim. "anti ce / samaa mieltä", näytät kuvittelevan, että näiltä palstoilta on poistettu ainoastaan sinun "palautettasi"? Täältä on poistettu paljon ihan asiallistakin kritiikkiä, etenkin, jos se kohdistuu "piip"-klinikkaan. Kaikki palstaa enemmän seuranneet voivat arvata, mistä klinikasta on kyse.
On täällä asiakkaillakin oikeus mielipiteeseen. Myös positiiviseen. Siitä huolimatta, että se ei miellytä "piip"-tahoa - joka näyttää päivystävän täällä 24/7 haukkumassa muita. Kun ei parempaa tekemistä näytä olevan. Toteaa: ihan oikeasti oikea asiakas.
jos tympii niin sopii mennä kommentoimaan vaikka koirakeskusteluja. Kummasti vaan tuntuu samoja tyyppejä kiinnostavan nämä asiat kuitenkin...
Ja mää oon kyllä ihan oikeesti asiakas mut mitä väliä mitä muut luulee, omahan on asiani
""Itse kävin 6 päivää sitten kasvojen alueen rasvaimussa, eli poistettiin ns. "hamsteripussit". Tai niin luulin, lääkäri sitten hoiti koko poskien alaosat myös o.O No en valita, ei siitä haittaakaan ole. Kasvojen alueella on todella vähän rasvaa, joten lääkäri ei koko hoidetulta alueelta imenyt rasvaa pois. Otti poskien alaosat imulla ja jätti tuon "pussiosan" huulien viereltä imemättä. Nyt jo tuntee kuinka imetyltä alueelta luut ovat lähempänä ihon pintaa ja muutenkaan ei iho roiku niin pahasti.
Kasvojen hoidatus oli yllättävän tuskaisaa ja epämiellyttävää, onneksi en tiennyt valmiiksi kuinka inhottavaa se on :D Aikaa toimenpiteessä itsessään meni noin 25 minuuttia korkeintaan. Kolme päivää täytyi pitää pään ympärillä todella tiukkaa sidettä, töistä piti ottaa palkatonta saikkua ja tukiside painoi korvia ja purulihaksia tosi pahasti. Nyt pidän parin viikon ajan öisin sidettä vielä.""
JA NÄIN KIRJOITTAA 20 VUOTIAS tuolla toisessa ketjussa!! MIHIN TÄSTÄ ON ILMOITETTAVA!!!??? Melkein lastensuojeluviranomaisilleko teen ilmoituksen tästä räikeästä nuoren naisen rahastamisesta ja kasvojen raiskaamisesta !!! Haloo, Apua. Tähän on tultava loppu ! Turvotuksen laannuttumisen jälkeen näkyy vasta todelliset ongelmat, pilalle menneet kasvot.
20-vuotiaalla "hamsterit" joo, kyllä varmaankin.
Taas sama sekoboltsi HUUTAJA. Hänelle tiedoksi: ilmoita ihan mihin vain, mutta lopeta häiriköinti täällä. 20-vuotias puolestaan on aikuinen ja huolehtii itse asioistaan. Sinä et tapausta tunne, ja yrität vain häiriköidä palstaa.
Nyt erehdyit !
En ole mikään "sama huutaja".
Lukaisin vaan tätä palstaa ja ihmettelen suuresti. Kuinka on mahdollista että vasta 20 vuotiaalle tehdään smart lipoa kasvoihin ja mukamas "hamstereihin ".
Ylipäätään ohuen rasvakerroksen käsittely on todella vaikeaa ja vielä tuollaisella arveluttavalla laitteella. Lainatakseni erään suomalaisen tunnetun plastikon sanoja ; alle kahden cm.n alueita ei pitäisi käsitellä lainkaan rasvaimulla.
Harmittaa vaan niin vietävästi tuollaisten onnea etsivien nuorten puolesta.
Faktojen, varoituksen esilletuominen ei ole mielestäni mitään häiriköintiä.
Niin, sinäkös tunnet tapauksen ? Oletkos kenties toimenpiteen tekijä, avustaja ?
Todella surullista!!
En ole tekijä, avustaja, en edes osakas. Mainitsemasi "eräs tunnettu suomalainen plastikko" lienee titteleillä ratsastava muinaisjäänne, joka on pudonnut kelkasta aikapäiviä sitten.