Milloin feministit irtisanoutuvat tuosta manifestistä? Vai onko asia sittenkin niin, että valtaosa feministeistä tukee tuota manifestiä.
SCUM Manifesto
15+9
10127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ilmeisesti Solanaksen raapustukset saavat vielä nykyäänkin yleisen hyväksynnän feministien joukossa.
ja mikseivät sovinistit irtisanoudu breivikin manifestista?
scum-manifesti on ihan kelvollista luettavaa sellaiselle, jolla on kyky erottaa kirjalliset nyanssit. kirjoitus on allegoria suurimmalle osalle lukijoista, ja kuten hyvin tiedetään kirjoituksessa esiintyvät miehet ovat anglo-amerikkalaisia aikakautensa gendereitä - sukupuolirooleja.
kirjoitus on tosin psykoosin tai vähintään neuroosin vallassa kirjoitettu, joten sitä voi hyvinkin pitää autenttisena kiusatun mielen tuottamana kostofantasiana. esimerkiksi suomessa on psykoterapeuttien mukaan noin 140 000 työpaikkakiusattua, joista osa sairastuu vakavasti jopa siinä määrin, että heidän työkykynsä alenee romahdusmaisesti. suurimalla osalla työpaikkkakiusatuista on vastaavia kostofantasioiden täyttämiä sairausjaksoja ja niiden tarkoitus lienee kompensoida koettu epäoikeudenmukaisuus.
"scum-manifesti on ihan kelvollista luettavaa sellaiselle, jolla on kyky erottaa kirjalliset nyanssit."
Kirjoittaja ei tainnut sitä sellaiseksi mieltää kun tiedetään mitä kyseinen nainen teki.
Miksi "sovinistien" pitäisi irtisanoutua Breivikin manifestista kun femakoiden ei tarvitse sitä tehdä Solanaksen tapauksessa?
Onko tämä taas sitä femakoiden tasa-arvoa? Koko ajan vaaditaan muita tekemään jotain, mutta itse ei tehdä yhtään mitään.
jokainen tietää mitä on scum ja jokainen tietää mikä on manifesti, SCUM manifesti = manifesti paskasakille
Mitkä sovinistit? Missä se sovinistijärjestö on, jonka pitäisi antaa tällainen julkilausuma?
Tämäkö sekopää kirjoitti vertauskuvallista tekstiä ja oikein kirjallisin nyanssein?
"Tämän jälkeen Solanas katosi julkisuudesta ja vietti aikaa mielisairaaloissa. On arveltu että hän olisi muuttanut Kaliforniaan 1980-luvulla ja elättänyt itseään prostituutiolla. Hän kuoli keuhkokuumeeseen 52-vuotiaana San Franciscossa."
"Hänen nuoruudestaan ei ole tarkkoja tietoja, mutta on esitetty arvioita että hän elätti itsensä tarjoilijana, kerjäämällä ja prostituutiolla."
Kostofantasia voi ollakin kyseessä, mutta miksi feministit kuolaavat sitä? Niin tosiaan, siinähän ei tapetakaan miehiä, vaan gendereitä...
No, mikä on? Kerro nyt jo manna, missä majailevat Breivikiä ihailevat sovinistit?
"mikseivät sovinistit irtisanoudu breivikin manifestista?"
Henry laasanen ja moni muukin on irtisanoutunut tuosta jo ajat sitten. Myös jopa mgtow barbarossaaaa on maininnut siitä että breivik ei edusta mitenkään manifestillään MRA (mens rights activists, AFVM (avoice for men):tai mgtow (men going their own way) mies liikkeitä.
No ei todellakaan! Sehän käy oivallisena erottautumisstrategiana sen suhteen mihin itse haluan kuulua. Puusilmäinen antifeminismi ei rulaa tässä, kuten ei yhtään missään.
Narsistinen persoonallisuushäiriö:
Häiriölle on tyypillistä erilaiset suuruuskuvitelmat, voimakas ihailun tarve ja empatian vähäisyys. Häiriöstä kärsivä kokee olevansa oikeutettu erikoiskohteluun, on kateellinen tai ylimielinen ja voi käyttää muita häikäilemättä hyväkseen.
Psykologian professori Liisa Keltikangas-Järvisen mukaan narsistinen häiriö ei ilmene älyllisinä tai suoritusongelmina eikä myöskään mielenterveysongelmina. Se ilmenee sosiaalisessa käyttäytymisessä, ja kun ihmiseltä puuttuvat tietyt hillitsevät mekanismit, esimerkiksi syyllisyyden- ja häpeäntunteet, hän voi suoriutua älyllisesti keskimääräistä paremmin. Hän ei kykene myöntämään epäonnistumista, mikä voi antaa harhaanjohtavasti kuvan vahvasta itsetunnosta.
Tähän porukkaan sinä kuulut ja haluat kuulua. Te rulaatte vain omissa harhaisissa fantasioissanne.