Hedelmien siemenet turvallisia syötynä

siementä sissään

Teen tehosekoittimella smoothie-juomia ja kysyisin, onko esim. melonien, viinirypäleiden ym. hedelmien siemenistä haittaa, jos ne murskautuvat sinne juoman joukkoon ja tulevat syödyiksi?

4

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Håkan.

      Minä ainakin nielen Börjen siemenet.

    • ohhoh jopas on

      Melkoisen riskin otat kyllä.

      Rohkea olet.

    • lisensiaatti R.S.

      En kyllä suosittele!

      Murskatuista hedelmien siemenistä vapautuu trygolanksialkaloideja jotka voivat saada vaikka postfylaattisen dandroklynoosin, jenkeissä on juuri tutkittu asiaa.

      Pari smoothieta ei nyt varmasti vielä haittaa, mutta tutkimuksessa rotila oli havaittu merkittäviä haittavaikutuksia jo muutaman viikon siemenkuurin jälkeen.

      • ei noin

        No tuleehan ne vesimelonien ja viinirypäleiden siement syötyä ilman tehosekoitustakin, vai kuka jaksaa ne kymmenet pienet siemenet sylkeä pois?
        Kurpitsansiemenistä on pelkkää hyötyä miehille, todennäköisesti noista muistakin pienistä siemenistä. Esim. omenan siemenet eivät suuressa määrin syötyinä ole terveellisiä, tai muut suuret siemenet, mutta melonien tai rypäleiden siemenistä ei ole haittaa, todennäköisesti vain hyötyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe