vakavasti kolarissa lapualla---suoralla tieosuudella henkilöauto ajautui väärälle kaistalle jne jne-----kaikkee sitä sattuu----ja taas lapualla !
2 kuoli 1 lokkaantui
elämäonnnn
622497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Samalla olisit voinut laittaa linkinkin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201207070052923_uu.shtml
miks, kaikkihan osaa surffata, eikai elämää ny niin helpoksi viitti tehdä....
Kun kerran 'tiedottajaksi' rupesit, niin miksi et tekisi sitä saman tien kunnolla.
Jeesus tulee sinun luo.
Miten aloitus liittyy Jeesukseen ja millätavalla koet tuon
"kutaa" sanan ? Olisi mielenkiintoista kuulla selityksesi !
Taas joku vähä-älyinen on pannut vakavasta asiasta saitin pystyyn ja lihottaa palstaansa omilla tyhmillä kommenteillaan :(
Näillä asioilla hekumoivan täytyy olla sairas!
Myös niistä kommentoivien !
Päätetään tämä ketju tähän ja kunniotetaan omaisten ja läheisten surua!
Älkää ruvetko sekoittamaan asioita. Teidän filosioillanne kaikki ihmistä koskettavat asiat pitäisi lakaista maton alle, koska aina jonkun on mahdollista loukkaantua jostakin. Tässä keijussa ei ole toistaiseksi ollut mitään asiatonta. Jos "omaiset ja läheiset" loukkaantuvat tästä, niin he yhtä lailla loukkaantuvat lehti-ja nettisuutisista.
Uutiset ovat uutisia. Täällä tapahtuvat arvelut ja omat todellisuudesta poikkeavat päätelmät ovat "keskustelun" siivellä tapahtuvaa pahimman luokan juoruilua.
Mitä itse juoruat ?
Miksi HELVETISSÄ pitää murhata viattomia tuolla tavalla, kuvaa taas hyvin nuorison hälläväliä-asenteita, mielestäni verrattavissa esim. itsemurhapommittajiin.
miks helvetis pitää tehä kolareita ite MELKEIN kuolin sairaalasta kotiin mennes (synnyi sillo)kuoli melkei siks et joku meinas kolaroida
Millä perusteella vertaat itsemurhapommittajiin onnettomuudessa kuollutta? Ja miten niin "kuvaa taas hyvin nuorison hälläväliä-asenteita"?
Viimeisimpään vielä sanoisin että typerää yleistämistä, tuota ns. hälläväliä-asennetta löytyy kyllä useammasta ikäluokasta, mutta niin löytyy myös muunlaista asennettakin.
Itsemurhakandilta tuntuu,jos niin,ei kaipaa sympatiaa,Suomeen kannattaa rakentaa erilliset terässeinämät johon nämä itseensä kyllästyneet saa ajaa vapaasti.
Ei välttämättä. Jos oli vain nuoruuden intoa ja vauhdinhurmaa aamuyön tunteina. Luin, että oli ohitellut autoja kovalla vauhdilla.
Ohitti mitä autoja? Viiden aikaan siellä ei oo juuri ketään liikenteessä. Uutisen mukaan "henkilöauto ajautui vastaantulevien kaistalle". Ohitustilanteessa ei sinne ajauduta...
Karttoihin merkinnät missä on hyvät kalliot suorittaa tämä viimeinen ajo,sympatiat ja osanotot Kauhajoen uhrille.
Tietääkö kukaan kuka uhri oli, voi olla tuttujakin? Kauhajokikin on kuitenkin pieni paikka.
Seuraa lehdistä koska omaiset antavat tiedon kuolleita palstalle nimestä. Täällä on turha kenenkään nimiä kysellä. Hienotunteisuutta hyvät ihmiset edes vähän, kiitos.
Vaikka miltä tuntuisi, on mielestäni erittäin rumaa kommentoida asiaa kun ei kerran tietoa ole että näin asia olisi.
Itse kolarin ajaneena voin sanoa että vahinkoja sattuu, isoilla nopeuksilla se on hyvin pienestä kiinni kun auto lähtee käsistä. Ja myös nuoret voivat saada esim. sairauskohtauksen. Mahdollisuuksia on monia, joten jos vaikka kunnioitettaisiin omaisia eikä tehtäisi täällä omia omaisia kenties loukkaavia/satuttavia päätelmiä.
Hätävarjelun liioittelua. Ihmettely on inhimillistä toimintaa ja se sallittua. Joka päivä Suomessa sattuu käsittämättömiä kolareita, joista jokaisella on lupa arvella jotain. Täällä on oltu tarpeeksi asiallisia, joten lopeta jo ihmisten paimentaminen.
Juoruilun halusi himmentää ajatuksen juoksusi. En ainakaan huomannut "kunnioitusta peliin" kirjoituksessa palstavahteilua, vaan erittäin hyvän kommentin hän esitti aiheesta.
Minua ei henkilökohtaisesti kiinnosta pätkän vertaa kuka, koska, kuinka. Minua rasittaa ihmisten paapominen ja suhdittaminen ja hätävarjelun liioittelu ja sosiaalitanttamaisuus ja kaikkinainen holhous ja tekopyhyys ja sormi pystyssä oleminen kuten "on erittäin rumaa..."
Kun kerran mitään rumaa ei vielä edes ole tapahtunut.
voi voi, kuka nyt on nimiä kysynyt? ikäkin piisaisi haarukoimaan varmaan. Sä jaksat varmaan tutkia joka lehden....
Säkö et muka tutki ?
Mielestäni ei ole asiallista mustamaalata onnettomuuden uhria murhaajaksi. Ihmettely, arvelut ym. on asia erikseen.
Ja sehän on vain minun mielipiteeni, ei paimentamista.
eli Paalasen kaupan seinä Kauhavalla on ollut joidenkin
itsemurhan tehneiden vakiopaikka.
Ei tässä itsemurhasta ole ollut kyse..
onhan tuo tieto?
Onneton tölväys.
oli sitten mikä oli niin tän päivän ilkas kirjotus itsemurhien tekijöistä ----pilaavat monen ammattiautoilijan ja veturimiehen terveyden myös----noissa tapauksis tulee heitä surku kaikkein eniten---mennä toisen työn ääreen tappamaan itsensä
ITSEMURHA SE EI OLLUT ! totta oleva tieto tämä. Nyt suusuppuun kaikki jotka eivät asiasta oikeasti tiedä. satutatte täällä vain läheisiä tyhmillä kommenteilla
Suora tie ja kuiva keli ja kohtaamisessa äkillisesti toisen nokkaan,mikä se oli,osanotto Kauhajoelle.
Jos loukkaantunut toipuu hän sanoo kuinka nokkaan ajo tapahtui, se kertoo kaiken,turha arvuutella.
Itsemurha tehdään yleensä vähän isomman auton nokkaan.
väsyneenä ratissa..
Äkillisesti toisen nokkaan,on poliisiuutisten tieto,nukkuessa yleensä ajaudutaan pois omalta kaistalta.
nimenomaa niin siinä kävi..eikai sitä päätetö milloin ne silmät sulkeutuu..?
Tässä virallinen ja kuuluisa saitti, jossa kehtaavat keskustella lapualaisita onnettomuuksista. Menkää äkkiä sinne heristämään sormeanne.
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=20&t=13183
kyllä nuoret ihmiset kaahaavat autoillaan..henkilöauton kuljettaja arvatenkin päätteli autonsa tehokkuuden väärin eikä keriinnyt takaisin omalle kaistalle, tai koska tapahtuma kohdassa oli mutka joten kuski ei nähnyt vastaantulevaa...ja liikennettähän sillä tiellä on aina. syitä voi olla monia, eiköhän olisi parasta antaa asian olla ja antaa läheisten ja ystävien surra rauhassa!!! täälä pähkäily ei tuo kumpaakaan ihmistä takaisin.
Joka ikinen ihminen olisi viiden aikaan yöllä väsynyt ajaessaan jos ei ole nukkunut koko yönä! Lopettakaa jo, ihan sattuu katsoa tälläistä tekstiä täällä. Osanotot KUMMANKIN menehtyneen omaisille.. spekulointi ärsyttää
Hurskastelevat RIPit tästä vielä puuttuivatkin.
Nimenomaa..
Tuota väliä ajelleena vuosia ja nimen omaan yö aikaan voin kertoa että aamulla klo 4.50 on viikonloppuisin erittäin vähän liikennettä.Se että etsii isoimmain vastapelurin ns kertoo jotain tapauksesta..Sydän suruja,inttiin meno maanantai tai jotain muuta vikaa päässä..????Se että syyttömät ihmiset kärsii näiden pe...leen hörhöjen takia on hirvittävää.!!
samaa voin sanoa, että tuota väliä on tullut kuljettua paljon viikonloppuisin yö aikana ja liikennettä on aika lailla. Varsinkin nyt oli kun oli herättäjäjuhlatkin
Poliisiuutisten mukaan tie oli suora,ja nokkaan ajo tapahtui kohdalla,ei ajautumalla,osanotto Kauhajoelle.
Nyt täytyy vain toivoa, että Seinäjoen poliisi laittaa tästä hirveästä onnettomuudesta tiedotteen lehtiin, jotta loppuu joutava spekulaatio: henkilöautoa kuljettanut aurinkoinen ja pidetty nuori mies oli nukahtanut rattiin väsyneenä. Kauhea juttu.
Voimia omaisille sekä Ylistaroon että Kauhajoelle. Kauheita asioita sattuu.
Lue poliisiuutiset ,siinä on tieto,ei Seinäjoen poliisi laita mitään muuta,miksi jauhat.
Tästä asiasta en sano mitään, mutta niinhän se on, että ostoskeskusten räjäyttelijät, perhesurmaajat ja ruumiittenpaloittelijat ovat aina järjestään iltapäivälehtien ja naapureiden mukaan "ihan tavallisia, hyvin toimeentulevia ja mukavia ihmisiä" tai "omakotitalossa asuvia hyvän perheen kunnollisia lapsia".
eikö teillä lapualaisilla oo muuta tekemistä kun kirjoitella paskaa palstoilla. Ajatelkaa itsenne uhrien läheisiksi miltä teistä tuntuu kun täälä kirjoitellaan asiasta. Olen nuoremman uhrin läheinen ja on todella törkeää häntä syyttää kun asiat ei nii ole.
Helpommalla pääset, kun et käy millään nettisivulla, jolla asia mahdollisesti tulee esiin. Vain omia tekemisiäsi voit hallita, et muitten.
VaIkka onnettomuudesta on aikaa, on siihen syyhyn pakko puuttua vielä kerran. Henkilöauton kuljettaja oli sukulaiseni ja läheinen sellainen. Ja syy miksi onnettomuus tapahtui oli se, että hän oli nukahtanut rattiin eikä todellakaan tehnyt itsemurhaa tai mitään muutakaan vastaavaa tai tahallaan ajautunut vastakkaiselle kaistalle! Tämä henkilö oli elämäniloa täynnä ja omisti TODELLA paljon kavereita, (Myös itse siinä kaveriporukassa liikun) Onnettomuus oli hirveä shokki kaikille eikä sitä usko vieläkään todeksi vaan jokainen päivä sitä toivoo että samainen auto kaartaa mutkan takaa pihaan tai jonnekkin muualle missä hän tapasi käydä. Todella törkeää ruveta syyttämään heti ensimmäisenä itsemurhasta varsinkin jos ei tiedä niitä tosi asioita. HÄVETKÄÄ!
Osanottoni suruusi. Näitä palstoja ei kannattaisi lukea ollenkaan, koska vaikka mitä kirjoitat, niin haukkuja tulee varmasti ja kaikki mahdollinen on niin pielessä kuin olla voi joka suhteessa.
Lapua on sentään kasvava kaupunki toisin kuin lähes kaikki muut saman kokoluokan kaupungit periferiassa, joten eivät kaikki koe sitä niin masentavana. Asialla lienee muutama, joilla ei ole muuta tekemistä kuin roikkua täällä valittamassa kaikesta.
Tuolla kadulla tapaa vain normaaleja elämästä nauttivia ihmisiä, oli rahaa lompakossa tai ei.
Afrikan savannillakin iloitaan ja tanssitaan, vaikka vesikin kannetaan jostan kuralammikosta, eikä rahasta ole kuultukaan.
Näiden valittajien suurimmat murheet lienevät luokkaa, että naapuri vaihtoi uudemman käytetyn auton ja hänellä on iPhone, kun itsellä vain vanha Nokia.
Parempaa uutta vuotta ihan kaikille, niin valittajille, kuin elämäänsä tyytyväisillekin!
Missä on palstan mode kun olisi oikeasti tarvetta?
Onko pakko kaivaa vanha ketju esiin ja ruveta SIITÄkin vielä valittamaan?
Mitäpä täällä muuta tehtäisiin, kuin valitettaisiin ja haukutaan? Sinäkin varmaan pian tapat itsesi, kun on NIIN kurjaa?
JA TAAS LAPUALLA! :D (saatoinpa vähän nauraa tälle) öö siis kyllä kolari tapahtui 500m päässä kauhavasta eli juuri ja juuri lapualla ja miten niin TAAS kolareita tapahtuu koko ajan kaikkialla ja valitettavasti emme sille mitään voi jos muutama niistä kolarista sattuu lapualle! Kamala juttuhan tuo oli ja on myös kaikki onnettomuudet :(
Kuka oli tämä lapualainen "itsemurhapommittaja" ja miksi ?
Ateennalaisten mukaa "nuoren miehen kuolla kuuluu".
Ennenkin driftattu