Ateismista

Ateismi voidaan määritellä tiätsä kahdel tavalla. Ensix niinku väitelauseena, joka v|ttu koskee sitä, totanoin kuuluuko todellisuuteen jumala tai jumalia v|ttu vai ei. Tiätsä ontologisena eli olemassaoloa koskevana käsityxenä ateismi niinku on väitelause v|ttu ”jumalaa ei totanoin ole olemassa”. Ateismi ja v|ttu sen vastakohta teismi ovat tiätsä tällöin ainoat mahdolliset kannat: jumala on olemas tai jumalaa niinku ei ole v|ttu olemassa.

Tiätsä?

11

134

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei, vaan sitä joko uskoo jumalien olemassa oloon tai ei usko tiäx. Älä sä tiätsä mieti liian monimutkasest tiäx näin yxinkertast juttuu niinQ tiäx. Taajux?

    • Ateismi on uskonto muiden joukossa. On muitakin -ismejä... :-)

      • Heheh. Katohan uudelleen sanaa "Ateismi". A TEISMI. Sytyttääkö jo?


      • Ateismi ei ole uskonto, koska siltä puuttuu uskonnon tunnusmerkit.

        Ateismi on uskomus, samaan tapaan kuin on uskomus, että ei ole turvallista ylittää suojatietä punaisilla valoilla, tai että kaikki kypsät puolukat on punaisia, jne.


      • Ateismi ei ole uskonto, eikä ateismi ole ideologia tai filosofiakaa. Ateismi on näkemys koskien todellisuuden ja Jumalan luonnetta jonka jakaa useat keskenään varsin erilaiset uskonnot, ideologiat ja filosofiset koulukunnat.


    • Vitun ien, tiätsä

      Sä et tiätsä pillu lihas sentää tiätsä vittu kusine pissaliha tiätsä. Mitäs tää ny täsä sanokaa tiätsä, et "tiätsä, et haista pillu, tiätsä". Tiätsä mikä se pillu eres o ja milt se tuoksuu? Et sä tiätsä?

    • Aito helluntailainen

      Tällaseksi lapsipolon osaa osaa aivopestä vain täysin sosiaaliturvan varassa elelevä aito huru-uskovaispariskunta. Äipättis on susta Hrrrween ylpee! Tiedäthän sinä sen?

    • mitä hä?
    • hä!!?1

      Tavallisesti henkilöistä, v|ttu jotka eivät tiätsä usko jonkin niinku mielikuvitusolennon olemassaoloon, ei käytetä mitään eritystä v|ttu nimitystä. Oletetaan, totanoin että niiden ihmisten määrä, v|ttu jotka uskovat tiettyyn tiätsä taruolentoon, alkaa kasvaa niinku. Pian heitä v|ttu aletaan totanoin kuzua v|ttu erityisellä nimellä, tiätsä kuten teisteix eli jumalaan uskoviixi. Kun niinku teistejä alkaa v|ttu ol paljon, teistejä aletaan totanoin pitää normaaleina, vaikka jumalan v|ttu olemassaolost ei ole mitään näyttöä tiätsä. Niitä, jotka eivät ole niinku teistejä, aletaan kuzua ei-teisteix eli ateisteixi. V|ttu tavallisel ihmisellä totanoin on erilaisia todellisuutta koskevia v|ttu käsityxiä. Teistit sanovat, että tiätsä tämän lisäx todellisuuteen kuuluu niinku jumala. V|ttu jos teistejä eli totanoin jumalaan uskovia ei olisi, v|ttu olis kuitenkin ateisteja, tiätsä mutta heitä niinku ei v|ttu kuzuttais ateisteixi. Ateistien käsitys totanoin olis sama vaikka v|ttu teistejä ei olis ollut koskaan olemassa.

      Tiätsä?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      955
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      858
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      109
      840
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      61
      761
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      621
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      593
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      45
      521
    8. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      518
    9. 42
      489
    10. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      48
      473
    Aihe